Čs. samopaly potřetí, tentokrát na internetu
Datum: Wednesday, 15. August 2001 @ 08:00:00 CEST
Téma: Články


Unikátní knihu vzpomínek našeho předního konstruktéra J. Čermáka má každý vážný zájemce o moderní dějiny čs. zbrojní techniky už dávno na polici v knihovně. Pro ty ostatní alespoň krátká ukázka na internetu

V popisu samopalu ČZ 247, který jsem na G-I stránky před časem umístil, jsem o této zbrani hovořil jako o celkem konvenční konstrukci s progresivním prvkem v podobě otočné objímky zásobníku (přesněji celého pouzdra zbraně).

Více jsem o věci nepřemýšlel, neboť je to oblast, kterou až na výjimky přenechávám kolegovi Janu Skramoušskému. Až dnes jsem náhodou padl na ukázku z knihy Jiřího Čermáka "Čtyřicet let konstruktérem zbraní". Tuhle skvělou vzpomínkovou práci autora samopalu vz. 58 a spousty dalších zbraní samozřejmě vlastním; nechal jsem si ji koupit hned na IDETu před dvěma roky, kde byla poprvé představena. Bohužel jsem tam nebyl, takže jsem si svůj výtisk nemohl nechat podepsat.

Ale k věci: na internetu se z této knihy nachází relativně dlouhá ukázka, v níž je řeč i o vývoji samopalu ČZ 247. Kromě otočné objímky je zde jako pozoruhodná novinka uvedeno řešení samočinné pojistky zabraňující odskočení závěru při prudkém nárazu zbraně. Doslova je zde uvedeno:

"Obě nové zbraně ČZ 147 a ČZ 247 byly, jak jsem již uvedl, odvozeny od staršího Myškova samopalu vz. 38 a je to patrné i na jejich vzhledu a charakteru. Do konstrukce posledně jmenovaných zbraní přinesl F. Myška originální novinku, tj. samočinnou pojistku proti odskočení závěru při nárazu na pažbu, např. při pádu, kdy hmotný závěr může setrvačností zaklouznout až za náboj v zásobníku, avšak nikoli až za záchyt závěru a následně jej nekontrolovatelně odpálit. Tento nedostatek zbraní používaných ve 2. světové válce vedl k nejednomu neštěstí. Činnost Myškovy samočinné pojistky je založena na zvětšeném vyčnívání náboje z nábojové komory. Není-li v komoře náboj, odpružená napínací klika zaskočí do pouzdra a závěr je blokován. Je-li náboj v komoře, závěr nedojde zcela do přední polohy (úvrati) a napínací klika nemůže do vybrání pouzdra zaskočit."

Jako drb je možné uvést, že o dějinách zbrojní výroby v České zbrojovce ve Strakonicích připravuje již několik let knihu výše zmíněný J. Skramoušský (mj. autor textů na skvělé výstavě Československé pistole a samopaly, o které jsme tu nedávno informovali). Četl jsem pár úryvků a musím konstatovat, že je na co se těšit.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=42