Střelecká revue 3/2003
Datum: Thursday, 27. March 2003 @ 21:41:53 CET
Téma: Články


Se značným zpožděním přináším přehled obsahu třetího letošního čísla SR.

Na titulní straně najdeme repliku revolveru Colt SAA od firmy USFAMC a pistoli Heckler Koch USP Match.
Mezi oficiálními tiskovými partnery přibylo logo Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva.

Vážení čtenáři, milí přátelé

Přemysl Liška se na jedné straně zabývá nejen praktickou aplikací nového zbrojního zákona, ale také zve na Den Střelecké revue, který bude v Brně 26.-27.dubna 2003.

T/C Contender 7 mm TCU

Pavel Klozík zkoušel známou sportovní pistoli v netradiční ráži. Ačkoli při střelbě z ní utrpěl drobné zranění, jeho dojmy jsou veskrze příznivé. Tři strany.

Smith Wesson PPK

Firma Walther již výrobu slavných PP a PPK ukončila, ale to neznamená, že se tyto zbraně nevyrábějí někde jinde. Třeba v Americe u firmy Interarms, která je zřejmě nějak spojena s firmou Smith Wesson. Pokud jsem to trošku zamotal, podívejte se na článek Přemysla Lišky. Tam je to přehledně sepsáno na dvou stranách.

Čtvrt tisíciletí pod značkou Sauer

Firma Sauer měla narozeniny. Její zajímavou historii v kostce rekapituluje autor pod značkou -er-. Dvě strany.

Kora Brno Sport Special

Stejný autor přináší na jedné stránce výtah z testu brněnského sportovního revolveru, který provedl časopis Visier. Pro zbraň to nedopadlo právě nejlépe.

Největší revolver na světě

Vyrábí ho rakouský puškař Ziller pro firmu Pfeifer a je to skutečné monstrum v ráži 600 Nitro Express. No a za čas někdo vyrobí zbraň na ještě silnější náboj a bude chvilku pašák. Jedna strana, autor Petr Muller.

Sportovní CZ 83

Juraj Lengyel informuje na polovině strany o sportovní úpravě této pistole, kterou mu dělal pan Zendl.

Šestipalcový Glock 45 ACP

Kit na přestavbu obyčejné G21 v ráži 45 na verzi se šestipalcovou hlavní nabízí firma Oberland Arms. Krátký článek připomíná, že to nefunguje až tak úplně bez chyby.

USP Match

Přemysl Liška si vyzkoušel plastovou sportovní pistoli od firmy Heckler Koch.

CZ 83 9 mm PA Rubber

Zase jedna nesmrtící zbraň, tentokrát na bázi pistole CZ 83. Pro indonéskou policii. Ano, na teroristy na Bali je třeba střílet nesmrtícími zbraněmi, aby se jim neublížilo.

ČZ bude mít custom shop

Rozhovor s Milanem Trkuljou z ČZ přináší kromě informace, uvedené v titulku, třeba taky to, že zbrojovka se připravuje na další zpřísňování zbrojních zákonů v celém světě.

Muži před pultem

V jedné prodejně zbraní udělali takový malý výzkum, týkající se typologie návštěvníků prodejny a četnosti výskytu jednotlivých typů. Moc zajímavé čtení od J.P.Pacovského má dvě strany a k textu patří také veselé ilustrace od Petra Pačese.

Vliv délky hlavně

Redakce přináší výtah ze tří odborných článků, které zkoumají vliv délky hlavně na počáteční rychlost střely. Dvě strany.

Náboje MFS

Firma Detex začala dovážet maďarské náboje. Něco málo o dějinách výrobce a o jeho sortimentu, jakož i o cenách, přináší Jiří Fencl.

Cesta do údolí zbraní

Toto pokračování místopisu údolí Val Trompia je věnováno výhradně a jen firmě Stefano Fausti. Ostatně tento podnik si tuto pozornost jistě zaslouží. Dvě strany napsal Ivan Šafhauser.

Revolverové brokovnice

Jiří Fencl představuje na dvou stranách velmi zajímavé zbraně, převážně moderní. Nejen klasické revolverové, ale i revolverové pumpy a poloautomaty.

Soudobé ruční granáty

Ve druhé části příspěvku Martina V.Kollera najdeme informace o granátu pro boj ve vodě, o granátech dýmových, zábleskových, hlukových a samozřejmě cvičných.

Rudolf Fulín šedesátiletý

Pořád si myslím, že ta Rudova šedesátka je omyl. Určitě se spletli a přidali mu alespoň deset let. Jinak pod tímto titulkem najdete velmi zajímavý rozhovor o všem možném v oboru zbraní. Ptal se Ivan Chludil.

Westernová střelba a westernové zbraně

Dvacet stránek tohoto sešitu napsal Ivan Chludil, který je velkým příznivcem westernové střelby. Název Sešitu odpovídá obsahu, takže se tam dočteme jak o pravidlech westernové střelby, tak o westernových zbraních, především replikách.

Vyhláška ze dne 14.listopadu 2002 o posuzování zdravotní způsobilosti k vydání nebo platnosti zbrojního průkazu...

Tak tento nábod, podle něhož nás páni doktoři budou posuzovat, najdeme na stranách 57-60. Inu, na všechno musí být předpis.

Kdy končí sebeobranná situace

Pánové Novák a Špička se na dvou stranách zabývají otázkou, kdy končí obrana, za niž nás zavřít nemohou a kde začíná pomsta, za niž nás mohou poslat za mříže. A docházejí k závěru, že sebeobrana rozhodně nekončí tím, že se nám podaří uhnout prvnímu protivníkovu výpadu.

Přerušovače

Ivan Chludil se na jedné straně rubriky mladých čtenářů zabývá zařízením, které může za to, že nám pistole nestřílí dávkou. A pro ty, kteří by je chtěli odstranit, přidává i poučení s varováním.

Revolverové pušky systému Lefaucheux.

Miroslav Petráček na jedné straně přináší obrázky pěkné revolverové pušky Lefaucheux belgické výroby.

Dvojka Idéal z pohledu puškaře.

O svých zkušenostech se zbraněmi soustavy Idéal, které prošly jeho dílnou, píše stručně puškař Pavel Kupec, jenž má, podobně jako já, pro idealky slabost.

Ještě pistole Mann

Jan Balcar zde doplňuje článek, uveřejněný v SR 1/2003, v němž autor nemohl najít brzdící mechanismus závěru. Je zde přibližně to, co již bylo krátce po vydání prvního letošního čísla publikováno na Hoba.

Jawa a Patchett

Pán, který zkonstruoval známý samopal Sterling, byl původně konstruktérem motocyklů, který mj. léta pracoval pro československou firmu Jawa. Jedna strana, autor Jiří Fencl.

Úpravy systému Colt pro IPSC

Další pokračování seriálu Vaclava Martínka.

Jak vzniká pistole v ČZ Uherský Brod

Sedmý díl seriálu si všímá především montáže a zkoušení zbraně.

A na zadní straně obálky je detail pistole T/C Contender.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=423