Krnkovky na Balkáně
Datum: Saturday, 05. April 2003 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Věnujeme-li se Krnkům, nesmíme zapomenout, že zbraně Sylvestra Krnky se používaly také v Srbsku a Černé Hoře. I podíval jsem se na stránky bělehradského vojenského muzea a zůstal koukat s otevřenou... ústy.

Především tyto stránky, které se nacházejí na podivné adrese http://www.vj.yu/vojni%20muzej/index.htm, jsou velmi slušné a nemusela by se za ně stydět leckterá renomovaná superevropská instituce. Ostatně podívejte se. Ale zpět ke Krnkům.
Mezi vojenskými, továrně vyráběnými zbraněmi tam najdeme bohatě zdobenou krnkovku vz.1869. To by nebylo nic neobvyklého, protože balkánští bojovníci si své krnkovky často zdobili. Ale tato zbraň nebyla vyzdobena na Balkáně, nýbrž zřejmě ve Vídni. Jedná se totiž o dar, který věnoval vídeňský továrník Thomas Sederl, jenž krnkovky vyráběl, černohorkému knížeti Nikolovi I. Petrovičovi v průběhu jednání o zavedení této zbraně v Černé Hoře. To je ten kníže, jehož monogram "NI" najdeme často na belgických kopiích Gasserů. Inu, prezent pro pána, který rozhodoval, musí nějak vypadat. A abych nezapomněl. Ta zbraň je k vidění zde.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=430