Střelecký magazín 5/2003
Datum: Thursday, 24. April 2003 @ 18:59:13 CEST
Téma: Články


Co najdete v pátém letošním čísle.

Na titulní straně je samonabíjecí karabina Beretta Cx4 Storm.

Na druhé straně obálky je celostránkově inzerována střelecká soutěž o pohár Sellier Bellot. No, střílí se také u nás v Pardubicích, ale raději to nechám na těch, kdo střílet umějí.

IWA letos po třicáté

Stejně jako v minulých letech, i v roce tomto putovali redaktoři SR a s nimi stovky dalších Čechů do Norimberka, aby se pokochali pohledem na to, co se ve zbraňovém světě za poslední rok urodilo. Nejen že se kochali, ale také si mnohé zapamatovali. Stručný přehled vydal na sedm stránek a další materiály, které z výstavy čerpají, najdeme již v tomto čísle.

Drážkovaná hlaveň

Pátým dílem pokračuje v tomto čísle velezajímavý seriál Zdeňka Faktora o drážkování. Tento díl je věnován technologii protahování. Technologii i její historii.
Jako druhá je zde popsána technologie protlačování. Dvě strany.

Samopaly Mendoza HM-3-S a HM-4-S

Samopaly Mendoza jsou u nás populární, takže se o nich psalo na G-I, na Hoba, píše o nich SM a bude psát SR. Aby toho nebylo málo, já jsem včera vyhrabal další článek v prastarém DWJ.
Inu Mexiko je pro nás zemí exotickou a firma, již kdysi založil zbrojíž Pancho Villův, je pro nás zajímavá. Dvě strany, autor -s-.

Pražská firma Jan Novotný

Článek Vladimíra Dolínka o známé pražské puškařské firmy nejen shrnuje dosud známé informace, ale ve spolupráci s Davidem Pazderou přináší i řadu doplnění. Potěšil mne třeba portrét Jana Novotného. Těším se na druhý díl. Dvě strany.

Avenger neboli mstitel

Zajímavou pistoli se zpožděným otevíráním závěru a jejího konstruktéra představuje redakce na dvou stranách.

Damašek z Čech

O českém výrobci damašků panu Brožovi, který své výrobky používá na hlavně loveckých kulovnic, referuje na dvou stranách Jan Skramoušský.

Garand M1

Čtvrtou částí pokračuje seriál Martina Helebranta. Dozvíme se řadu velmi zajímavých informací o Garandech, jejich výrobě a užití v korejské válce. Pěkné, přehledné, čtivé. Dvě strany.

Star model A (čínská napodobenina)

V rubrice Test oldtimeru se tentokrát objevila čínská napodobenina španělské pistole. V úvodu článku najdeme také stručný přehled dějin Číny v první polovině 20.století. Výsledky testu nepřekvapily, střílet z této zbraně je zřejmě nebezpečné zvláště pro střelce.
Dvě strany, autor mc.

Samonabíjecí puška CZH 2003 S

Nepopsatelné nadšení mezi střelci a sběrateli vyvolala skutečnost, že známá osmapadesátka v samonabíjecí verzi se objevila na trhu. První a zřejmě nikoli poslední článek o samonabíjecí verzi zbraně máme právě k dispozici. Dvě strany, autor ing.Václav Ceech.

Americký samopal Thompson vz.1921

Tento nepochybně zajímavý samopal najdeme na prostřední dvojstraně.

Protitankové pušky ZB

Článek Jiřího Fencla si všímá vývoje těchto zbraní v období před II. světovou válkou a v jejím průběhu. Dvě strany a druhý díl následuje.

Pod palbou

Autor, jenž se ukrývá pod monogramem S.H. popisuje, jak se ocitl uprostřed Prahy na Václavském náměstí v palbě, neboť uprostřed našeho hlavního města si mezi davy lidí vyřizovali účty příslušníci cizojazyčných gangů, kteří tam denně postávají a o nichž to vědí všichni kromě naší policie.
Podle jeho popisu to rozhodně nebylo příjemné a dovedlo jej to k zajímavým úvahám. Článek má necelou jednu stranu, ale rozhodně stojí za přečtení.

Pistole Mars pro firmu Bittner

David Pazdera se v tomto článku zabývá snahou firmy Gustav Bittner ve Vejprtech získat pro své zákazníky v nebezpečném poválečném pohraničí pistole od firmy Kohout v Kdyni. Nepochybně velmi zajímavé, zvláště když se tam uvádějí i výrobní čísla dodaných pistolí. Co kdyby se některá někde objevila? Dvě strany.

Zbraně Maginotovy linie

Pátým dílem pokračuje seriál Vladimíra Kupky. Tentokrát se dozvíme o dvou protitankových kanonech vz.1934 v ráži 37 a 47 mm. Dvě strany a pokračování příště.

IWA 2003-česká expozice

Čechů je na IWA vždycky hodně. Také našich firem přibývá, takže Martin Helebrant shrnul své poznatky spolu s redaktory SM do dvojstránkového článku. Je nejen o Martina Helevbanta,potěšily zprávy o firma Prabos. Jejich boty jsem měl rád a nikde nejsou. Snad budou.

Light My Fire

Švédská firma nabízí a firma JSA dováží zajímavou soupravu na rozdělávání ohně. V praxi ji vyzkoušel Martin Helebrant a neměl to nijak jednoduché. Jedna strana.

Melior model 1920 7,65 mm Browning

Do rubriky o demontážích krátkých palných zbraní si Jan Skramoušský tentokrát vybral méně známou belgickou pistoli.

Náboje divokého západu

Další várka nábojů z pera Jana Haase. Dvě strany.

Vzpomínkové akce, organizované při 170.výročí bitvy u Slavkova

Jedna strana vzpomínek na vzpomínkovou akci od Rostislava Fabiánka.

Kola v armádách

Malý, ale zajímavý, prorože netradiční článek Martina V.Kollera o cyklistických oddílech v italské, československé i německé armádě, jakož i o kozácích ma kolech.

Bergmann MP 18,I.

Nákres tohoto samopalu najdete na poslední straně.

a to je také konec mého povídání o nejnovějším čísle Střeleckého magazínu. Jako červená nit se jím vinulo téma norimberské výstavy a kolem je roztroušena řada zajímavých článků, v nichž se najde pro každého něco.

Střelecká revue
Střelecká revue


Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=441