Ruský IDET
Datum: Wednesday, 30. April 2003 @ 12:30:00 CEST
Téma: Články


IDET 2003 sice stále ještě probíhá (končí až dnes odpoledne), nicméně již teď lze o letošním ročníku tohoto veletrhu vyslovit určité charakteristiky.

Letošní IDET bude jistě hodnocen hned z několika úhlů, ale já si jako nejsilnější odvezl tento dojem: IDET 2003 byl velmi silně ruský.

Důvod je jednoduchý - Rusové zkrátka změnili strategii prezentace produktů svého zbrojního průmyslu. Ten už nadále nemá být utajenou říší, ruské zbrojní závody se naopak maximálně otevírají světu a mění se v silné konkurenty sice kvalitních, ale drahých západních výrobců. Rusko proto dalo dostatek finančních prostředků státní společnosti Rosoboronexport State Corporation, jež zaštiťuje drtivou většinu ruského zbrojního exportu; a v režii této korporace pak do Brna vyjely prakticky všechny ruské subjekty, které se nějak angažují na poli vývoje a výzbroje vojenské a bezpečnostní techniky.

Za touto eskadrou, doprovázenou ukázkami ruského odborného tisku, na Moravu vylétla z matičky Rusi též silná letka ruských novinářů, zdaleka ne vždy přímo "z branže". Úterní tisková konference Rosoboronexport State Corporation se proto mohla při hojné účasti žurnalistů odehrát bezmála kompletně v ruštině (jen jeden dotaz z opravdu mnoha zazněl anglicky).

Je to možná vůbec poprvé, co konkrétně ruští vývojáři a výrobci pěchotních zbraní ve střední a západní Evropě představili svůj sortiment v takové šíři a úplnosti. V Brně jste mohli vidět snad všechno, o čem se zmiňuje odborná literatura, počínaje moderními verzemi automatů AK i automatu AN, přes nejnovější modely kulometů, přehršel samopalů, pistole na průbojné střelivo ("nejsilnější na světě") až po různé speciální bezhlučné a podvodní zbraně. A to jsem zdaleka nezmínil všecho.

Pravdou ovšem je, že úroveň prezentace dosti kolísala. Někde vám předvedli všechno, co vás zajímalo, a ještě poděkovali za zájem; v mnoha případech vás však vítaly otrávené kulaté ruské tváře, krčení rameny a vůbec nezájem. Anebo z vás taky dělali úplné debily, to třeba když vám zcela vážně vysvětlovali, co je to kolimátor a jak je vhodný pro bojovou střelbu. Odpoledne to personál některých ruských stánků zabalil o trochu dřív, nemluvě ani o případu, kdy se pracovník nejmenované zbrojovky společensky unavil natolik, že kolem čtvrté nedokázal pohlédnout na příchozí a kolem páté tvrdě usnul.

To vše pochopitelně nic nemění na tom, že podívat se zblízka na nespočetné ruské zbraně, o kterých si člověk dosud jen četl v odobrných časopisech, byl velmi zajímavý zážitek. V tomhle směru je totiž Rusy stále třeba brát vážně.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=446