Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Damašková kulovnice není jen na koukání


Damašková kulovnice není jen na koukání
Datum: Monday, 05. May 2003 @ 12:50:59 CEST
Téma: Články


V SM 5/2003 byl na stranách 20-21 publikován spíše koukací článeček o dílech českého kovářského mistra Miroslava Brože, které se na norimberském veletrhu IWA těšily mimořádné pozornosti. Mezi vystavenými výrobky zaujímala hrdé místo opakovací kulovnice, na níž bylo z damašku kde co.

No a právě tato kulovnice se minulý týden dočkala zkušební střelby zrealizované v prostorách Zbrojovky Brno Arms (ne té Zbrojovky, co právě vesele likviduje).

Podle slov pana Brože byly výsledky střelby více než uspokojivé. Nakování damašku na standardní hlaveň z oceli - neboť s ohledem na výkony současných nábojů by celodamašková hlaveň byla příliš velkým rizikem - se na přesnosti kulovnice nijak negativně nepodepsalo. Mistr Brož pochopitelně takový výsledek očekával, nicméně potvrzení jeho předpokladů mu stejně udělalo velikou radost.

Nezávisle na odstřílení damaškové kulovnice už pan Brož ovšem začal pracovat na dalším projektu: tentokrát jsou ve hře dvě damaškové hlavně, každá s jiným směrem navíjení. Vzor damašku je na obou hlavních mimořádně jemný. Cílem je vytvořit dvojhlavňovou zbraň (konkrétní konfigurace hlavní ještě není vyjasněna). Konečná výroba zbraně by měla být zrealizována v České zbrojovce Uherský Brod.

Na závěr bychom mohli napravit drobné opomenutí, jehož se SM dopustil: nezmínil totiž, že ve fázi "dokopání" mistra Brože k této fascinující a v dnešní době do značné míry unikátní práci sehrál významnou úlohu pan Antonín Klůc, jehož našim čtenářům jistě není třeba podrobněji představovat. Panu Klůcovi za tento skutek bezpochyby patří velký dík všech milovníků krásných zbraní.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=451