Byl jsem v Prototypě
Datum: Friday, 16. May 2003 @ 06:00:00 CEST
Téma: Články


S brněnskou Prototypou je nerozlučně spojen vývoj řady československých i českých palných zbraní a střeliva druhé poloviny 20.století. Tak jsem se tam byl podívat.

V doprovodu pánů ing.Nepovíma a ing.Čepa jsem si mohl prohlédnou především jejich zkušebnu zbraní, kde jsou zbraně doslova a do písmene tvrdě zkoušeny, co vydrží.
Velký dojem na mne udělala komora, v níž se simulují vysoké a nízké teploty, které zbraň musí přestát. V další se zase dělají zkoušky s pískem, vedle na zbraň nepřetržitě prší. Aby to nebylo vše, jednotlivá prostředí lze kombinovat, střídat... Zkoušet lze také životnost.
Mají zde přístroje na měření rychlostí střel, tlaků.
Jestli jsem na něco zapomněl, podívejte se zde a také zde.

Nakoukl jsem také do dílen podniku, kde se pracuje na zbraních od super moderního leteckého kanonu až po předovky.
Velmi impozantním dojmem působí také střelnice, dlouhá 100 metrů, která byla otevřena pro veřejnost. Ovšem nikoli pro jednotlivé příchozí, ale pouze pro skupiny, spolky, kluby, pracovní kolektivy, které si chtějí udělat radost.
Těm se zde dělá pomyšlení. Komu nestačí jen samotná stometrová střelnice, ten si může vystřelit také ze zbraní, z nichž se na běžných střelnicích příliš nestřílí. Je zde k dispozici kromě jiného kulomet vz.26, vz.59, Sa 58 a řada dalších zbraní. Vše legálně, pod odborným (ale opravdu) dozorem. Je zde i zázemí, kde lze po střelbě popít a posedět a pánové z Prototypy jsou schopni zajistit také návštěvu sklípku, neboť jsme na jihu Moravy.
Podrobnosti ke střelnici najdete zde.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=461