Japonská nauka o puškách systému Mauser a kulometu ZB vz. 26
Datum: Friday, 23. May 2003 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Na brněnském veletrhu IDET jsem konečně dostal dlouho slibovaný dárek. V našich končinách je to docela rarita.

Onen dárek pocházel od japonského publicisty Masami Tokoie, s jehož jménem jste na G-I už několikrát setkali (schválně ho zkuste zadat do vyhledávače). Je to takový ten výzkumný byznys - já pro něj něco vyhledal, samozřejmě nezištně, a on pocítil nutkání něčím mi to oplatit. A po svém kolegovi fotografovi, který nese kouzelné jméno Terushi Jimbo, mi poslal reprinty původních nauk japonské armády z období druhé světové války, z nichž jedna je věnována kulometu ZB vz. 26 a druhá opakovacím puškám systému Mauser, mezi nimž figuruje československá puška vz. 24.

Oba reprinty byly vydány v roce 1998 v ediční řadě, v níž nauka o "zetbéčku" nese číslo 3 a nauka o mauserovkách číslo 5. To je tak zhruba vše, co jsem schopen přečíst; neboť jinak jsou to materiály sakum pikum v japonštině. Zorientovat se dá ještě tak v obrázcích, přičemž fotografie ale mají skutečně děsivou kvalitu.

Tyto nauky jsou sice trochu nadstandardním doplněním poznatků o osudech československých zbraní, nicméně rozhodně nežehrám na to, že jimi nyní disponuji.

Kromě jiného se s nimi užije legrace. Hned na brněnském výstavišti jsem je předvedl pánům z Prototypy a panu Jiřímu Čermákovi, který právě pobýval na prototypáckém stánku. Sledovat tyto odborníky při prohlížení totálně nesrozumitelné tiskoviny o zbrojováckých zbraních mělo něco do sebe.

Ještě připomínám, že československému zbrojnímu exportu do Japonska jsme se věnovali zde.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=467