Střelecký magazín 6/2003
Datum: Monday, 02. June 2003 @ 20:47:46 CEST
Téma: Články


Vyšlo letošní šesté číslo Střeleckého magazínu.

Na titulní straně není tentokrát žádná moderna, ale italské revolvery vz.1889 ve variantě pro mužstvo a důstojníky.

Vážení čtenáři

Součástí SM se zřejmě na trvalo stal úvodník na čtvrté straně. Tento je věnován výstavě Idet, ale také novému vydání druhého dílu Lugsových Ručních palných zbraní.

Čtenářská soutěž o samonabíjecí pušku CZH 2003 S

Hit letošní sezony, samonabíjecí varianta osmapadesátky, se stala hlavní cenou v nové čtenářské soutěži SM. Rozhodně dost zajímavý nápad.

Pistole Kimber Custom II a Kimber Eclipse Ultra II

Martin Helebrant se rozhodl pořádně otestovat další dva klony osvědčeného modelu 1911. A s výsledky byl dost spokojen. Čtyři strany podrobného povídáni o přípravě a průběhu testu.

Revolver Beretta Stampede

Novinka firmy Beretta je tak žhavá, že se ani nedostala do firemního katalogu na výstavě IWA, ale už je na světě a začíná se o ní psát. Redakce se v tom krátkém portrétu nové (klon Coltu SAA) zbraně zamýšlí i nad tím, jestli se na přecpaném trhu uchytí. Jedna stránka.

Novinka z Litomyšle

V souvislosti s výstavou IWA proskočily zprávy o nové, vysoce výkonné vzduchovce firmy Drulov. Nyní ji na dvou stranách představuje Daniel Řehák. Rozhodně zajímavá zbraň.

Drážkovaná hlaveň

Poslední část seriálu Zdeňka Faktora je věnována moderním technologiím drážkování hlavní. Velmi zajímavý konec velmi zajímavého seriálu. Dvě strany.

Italský revolver vz.1889 "Bodeo"

Další pro mne zajímavý článek. Jeden kousek tohoto italského revolveru máme taky u nás v muzeu, takže jsem si příjemně početl. Tradičně podrobný článek se spoustou konkrétních údajů od Davida Pazdery. Jak již je u kvalitních autorů dobrým zvykem, když něco nevědí přesně, tak to přiznají a nehrají si na Děda Vševěda. Dvě strany. A promiňte to neskrývané nadšení. Mně se ta taliánská potvůrka moc líbí.

Pražská firma Jan Nowotný

Druhé pokračování článku Vladimíra Dolínka nás zavádí do doby po smrti zakladatele firmy Jana Novotného a popisuje etapu, kdy firmě prokazatelně a dobře vládla žena-vdova Marie Novotná. Takže se těším na pokračování.

Den kulometů

Zprávu na akci, na niž jsme zvali i na G-I, přináší Jan Skramoušský. A jak se zdá, moc se to vydařilo, pročež by to nemuselo býti naposled. Jedna strana a druhá strana obálky.

Zahraniční krátké zbraně v čs. armádě

Shrnující a dosti podrobný článek si všímá výskytu zahraničních pistolí a revolverů v naší armádě po I. světové válce. Inu, byla to paleta velice zajímavá a pestrá, takže je o čem psát. Informace neotřelé, protože z původních zdrojů.
Jen mi je maličko nejasné, zda článek skončil nebo bude-li pokračování o zahraničních krátkých palných zbraních v naší armádě po II. světové válce. O tom totiž nevím nic nebo skoro nic.
Jinak článek napsal Jan Skramoušský a má tři stránky.

Garand M1

Poslední dvojstranou končí rozsáhlý a informačně bohatý seriál Martina Helebranta o zbrani, která absolvovala značnou část válek, jimiž se lidstvo bavilo po roce 1938. Jsem zvědav, s čím zajímavým přijde Martin Helebrant příště.

Revolver Webley Mk.IV

Z historického úvodu tohoto článku jsem tedy moc moudrý nebyl. Poté následuje popis zbraně. Vlastnímu testu jsou věnovány dva odstavce a kupodivu, autor pod značkou (mc) tentokrát zapomněl poděkovat firmě Řehák a Řehák, což by se mu příště stát nemělo. Dvě strany.

Střelivo na IWA

Přehled nových nábojů, ale hlavně nových střel do kulových i brokových zbraní přináší na dvou stranách Martin Helebrant. A k tomu přidává velikou pochvalu organizátorům veletrhu. Když si to přečtete, zjistíte, že je proč chválit.

Německý samopal Erma EMP

Méně populární, ale zajímavý německý samopal najdeme na prostřední dvojstraně.

Čtenáři k Historii značky Sandrik

Jak ing.Faktor předpokládal, na jeho články o vývoji firmy či značky Sandrik reagovala řada čtenářů. Někteří informace doplnili, jiní dokonce opravili omyly. Tak to má být. Dvě strany.

Krycí kódy výrobců na území ČSR za 2. Světové války

Seriál ing.Bedřicha Růžičky pokračuje již dvanáctým dílem. A jsme u písmene n.

Pocta válečným veteránům

Půl stránky a předposlední strana obálky vypovídají o akci pro ty, kdo si to opravdu zasloužili.

Memoriál air Show, Roudnice nad Labem, 21. a 22.6. 2003

Pozvánka na zajímavou akci. Prý nikoli pouze pro letce.

Seminář k výrobě damascénské oceli v Technickém muzeu v Brně

Damašku se v Brně věnují hodně a s nadšením. Na čele tohoto snažení je ing.Rostislav Fabiánek, člověk neobyčejně vytrvalý a pracovitý. A ten také napsal článek o letošním damaškovém teoretizování a hlavně praktickém kování.

Zbraně Maginotovy linie

Šestým dílem pokračuje seriál Vladimíra Kupky o zbraních pod francouzským betonem. Tentokrát se dozvíme něco o jednom minometu, několika vzájemně podobných kanonech a jedné houfnici. A příště jedeme dál, protože Francouzi byli vynalézaví a nastrkali do těch pevností všelicos.

Protitankové pušky ZB

Jiří Fencl se opět věnuje málo známým nebo dosud neznámým protitankovým puškám firmy, která je dnes shodou okolností v konkurzu. Ve druhé části svého materiálu popisuje PT pušky ZK 382 a ZK 384.

Co vyjde o zbraních

V Praze se konal knižní veletrh a redaktoři SM proběhli stánky zajímavých nakladatelství, aby zvěděli, co vyšlo, vyjde a co možná vyjde. Chystá se toho dost. To je dobře.

Náš pluk v Benešově

Vladimír Dolínek nás na jedné straně seznamuje se zajímavou expozicí benešovského muzea, věnovanou vojenské posádce města Benešova. Zajímavé, protože se nejedná o krátkodobou výstavu, ale o stálou expozici, která má životnost řádově několik let.

Zehna 6,35 mm Browning

Seriál o demontážích krátkých zbraní pokračuje další německou pistolí ze Suhlu. Jedna strana.

Náboje divokého západu

Šestou částí, doplněnou obsáhlým přehledem literatury, končí zajímavý seriál Jana Haase. Dvě strany.

První český letec, zbraně a střelba

O tom, že ing.Jan Kašpar, průkopník českého letectví, byl všestranným sportovcem a tedy i střelcem, již čtenáři G-I vědí. Ale nejstarší známý portrét tohoto aviatika z jeho vysokoškolské legitimace zas až tak známý není. Sepsal Tetřev Jan.

Snail od Libry

O sortimentu firmy Libra a hlavně o její nové střele jménem Snail, která prostřelí i neprůstřelné, informuje na jedné straně Martin V.Koller.

Thompson vz.1921 a model F

Tradiční nákres na poslední straně obálky je tentokrát věnovaný tradičním a legendárním americkým samopalům.

Jak již vnímavý čtenář pochopil z předchozích odstavců, toto číslo Střeleckého magazínu mne velice potěšilo a líbí se mi. Opět zde najdeme řadu původních statí, které jdou do hloubky. Tentokrát viditelně převážily zbraně starší a možná proto mne toto číslo chytilo za srdíčko.
Takže jedema dál.
Dnes přišla Střelecká revue a já se na ni jdu vrhnout.

Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=472