Faukner v Kolíně - Faukner v Praze
Datum: Wednesday, 04. June 2003 @ 21:21:25 CEST
Téma: Články


Zbraní, značených firmou F.Faukner v Kolíně a F.Faukner a spol v Praze, jsem již pár viděl. Zda tyto dvě firmy měly kromě jména něco společného, mi ale dosud nikdo nedokázal říci. Lépe řečeno každý říkal něco jiného. Teď už vím, jak to bylo.

Jelikož jsem měl do Kolína nad Labem služební cestu a cesta vedla do tamního archivu, poptal jsem se předem, zda by nebylo něco ke kolínskému puškaři F.Fauknerovi. No, jakpak by nebylo, když měl firmu kousek od radnice. Dokonce i fotečka krámu se našla.
A tak jsem se dozvěděl, že František Faukner přišel do Kolína v roce 1888, kdy si zde otevřel živnost puškařskou. Evidentně se mu většinou dařilo, ačkoli, jako jiní puškaři, prodával také kola a lovecké potřeby.
Taky ho kdosi udal, že prodává náboje, ačkoli má koncesi jen na zbraně a on musel pracně dokazovat, že náboje ke zbraním tak nějak patří. Lidé se moc nemění, že ano.
Fauknerovou dílnou prošla řada učedníků, z nichž nejznámější je pozdější poděbradský puškař František Lesák. Další puškaři prošli Fauknerovou dílnou po svém vyučení na tovaryšských vandrech. Bylo jich ke dvaceti. Někdo pobyl tři měsíce, jiný dva roky. Tak třeba tam zabloudil nějaký Gustav Tichý odkudsi ze severní Moravy. A taky Čeněk, čili Vincenc Chomrák, který se později usadil u nás v Pardubicích.

Františku Fauknerovi se dařilo a Kolín mu záhy začal být malý. V roce 1909 přesouvá živnost do Prahy a zakládá "eseróčko" F.Faukner a spol. Nebyla to firma bezvýznamná, jak víme. V Kolíně má již jen obchod. Vede ho jakýsi puškař Müller. Byl příslušný do Zlonic. Kdo zná pro změnu zase tuhle puškařskou rodinu, asi se taky podiví, kam až se rozběhla.

František Faukner, puškař, vlastenec, člen Sokola, národní demokrat, zemřel v květnu 1928 v Poděbradech, kde byl na léčení. Umíral ve velikých bolestech, jak je uvedeno i na úmrtním oznámení. O smrti pána, který v Kolíně již devatenáct let nežil, napsaly místní noviny a dokonce byl uveden i v kronice jako významný zemřelý roku 1928, který dělal městu čest. Zbyla po něm manželka a syn Jan.

Více o Františku Fauknerovi najdete časem v našich časopisech. Musím to trochu učesat a hlavně najít nějaké pěkné ilustrační obrázky.

Za obětavou pomoc, která šla daleko za jeho pracovní povinnosti a také za trpělivost, děkuji kolínskému archiváři panu Jaroslavu Pejšovi. A také jeho hodné kolegyni, která mne zachránila, když mi dopsala tužka.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=474