Střelecká revue 6/2003
Datum: Friday, 06. June 2003 @ 21:11:26 CEST
Téma: Články


Vyšlo šesté letošní číslo Střelecké revue.

Na titulní straně dominuje střídmě zdobená broková kozlice firmy Antonio Zoli.

Vážení čtenáři, milí přítelé

V editorialu Přemysl Liška oznamuje a zdůvodňuje novou rubriku "Psali jsme před X lety". Myslím si, že otisknout znova některé starší články si Střelecká revue může dovolit a je to myšlenka dobrá. Z více než 80 stran se takovémuto pohledu zpět klidně může pár věnovat a podívat se do zpětného zrcátka neuškodí. Jak je vidět, nápady v redakci nechybí.
A pokud se týká toho, že redakce má co tisknout, je to pravda. Někdy si fakt chvilku počkám, než se můj článek dostane do časopisu. Je dobře, že je z čeho brát.

Den SR 2003

Na tomto Dni jsem byl, takže mohu potvrdit, že náplň byla více než bohatá a škoda, že hlavně na přednášky nepřišlo tolik lidí. Bylo o čem hovořit a ti, kdo přednášeli, měli témata v malíčku.

Čínské sigsauery

Čínským pistolím, které jsou klony švýcarsko-německých P 226 a P 228, se věnoval Pavel Klozík. Jeho dojmy jsou veskrze příznivé a zdá se, že žlutí mužíci v kvalitě své produkce poskočili výše. Dvě strany.

Brýle Ess

Americká firma vyrábí vše, co chrání oči. Tedy i brýle pro vojáky, střelce a řadu dalších povolání. Dva sloupky, autor Jiří Fencl.

Colt Combat Commander

Jiří Fencl potkal tuto zajímavou pistoli a napsal o ní stručný informativní článek. Stránka a jeden sloupek.

Spolupráce SW a Waltheru pokračuje

Ano, pokračuje, tantokrát kompaktní verzí Waltheru P99, nazvanou SW99 Compact a pistolí SW99 v pětačtyřicítce.
Jedna strana, autor Ivan Chludil.

Lehké horské dělo SW

Zmenšování váhy ručních palných zbraní se nevyhnulo ani revolveru Smitg Wesson 29 Mountain Gun v ráži 44 Magnum, který dostal nový rám ze slitiny hliníku a scandia. Jedna strana, autor zřejmě Ivan Chludil.

Colt Delta Elite

Zbraň z 80.let 20.století, která měla napomoci mimo jiné rozšíření náboje 10 mm Auto, připomíná Pavel Klozík. Jedna strana.

Strážník na baterky

Z Ruska pochází další sebeobranná, tzv. nesmrtící zbraň. Petr Müller, který o ní na jedné straně informuje, z ní ovšem zrovna nadšen nebyl.

Glock s odběrem plynů

Jedna vídeňská firma nabízí kity k přestavbě samonabíjecích pistolí Glock na samonabíjecí karabiny. Dvojstránkový článek o tom, na jakém principu to funguje, napsal Přemysl Liška.

Náboje pro western

Westernová střelba je oblíbeným tématem Střelecké revue. Článek, věnovaný nábojům napsal Václav Malimánek. Zabývá se jednak pravidly, která pro náboje v této sportovní disciplíně platí a taky vhodnými laboracemi.

Norinco 97

Dvojstránkové povídání o čínské kopii slavné pumpy Winchester 1897, kterou k nám dováží, podržte se, kdo jiný,než firma Řehák a Řehák. Zbraň si prohlédl, otestoval a celkem pozitivně ji hodnotí Pavel Klozík.

Část výroby ČZ do Dubnice n.V.

Inu, tuto informaci o vzduchovkách na Slovensku již čtenáři G-I dávno mají.

Chapuis Challenger

Francouzská firma Chapuis přišla s moderní kulovnicí s výměnnými hlavněmi s rámem ze specielní hliníkové slitiny... Prostě zajímavá zbraň, o které Ivan Chludil napsal pěkný článek.

Cesta do údolí zbraní-Antonio Zoli

Redaktorům Střelecké revue se v Itálii nepochybně líbilo. Tři strany o firmě Antonio Zoli a jejích produktech, jakož i strastech a radostech, připravil Přemysl Liška. Již po několikáté tady čtu, že v italských zbrojovkách chybí lidé na práci...

Loď ahoj

Americký námořnický nůž, vyrobený tak někdy v dobách prohibice, představuje a jeho jednotlivé části popisuje i pojmenovává, Stano R.Kříž.

Novinky Bushnell

Většinou o dálkoměrech, ale také třeba o digitálním kompasu píše na dvou stranách autor pod značkou -pl-.

IDET 2003

Redaktoři SR se vypravili na výstavu do Brna a tento informativní článek je zřejmě jakýmsi závdavkem na několik dalších, které si budou tamních zajímavostí všímat podrobněji.
Dočteme se zde o zajímavém raketometu slovensko-německé výroby na sovětské rakety, o protiletadlovém systému firmy Oerlikon i o samopalu firmy Libra v ráži .17.

Ruské ruční zbran

Jiří Fencl se ruským palným zbraním věnuje již tradičně, takže nepřekvapí, že zprávu o ruské nabídce na veletrhu IDET, připravil právě on. A je o čem psát. Ruské podniky se snaží proniknout na světové trhy, lépe řečeno se na nich udržet a jejich nabídka je široká i na poli ručních palných zbraní.

Odstřelovačská puška CZ 750 S M1

A další zbraň z Idetu, tentokrát česká. Na jedné zbrani o ní informuje Jiří Fencl.

Český obranný průmysl

Pokus o pohled na minulost a současnost našeho zbrojního (pojem "obranný" mám za ústupek "humanistům")průmyslu přináší ve spolupráci s BVV Brno Jiří Fencl. Jedna strana.

Ruské pistole

Sérii článků Jiřího Fencla v tomto čísle završuje Sešit Střelecké revue s jubilejním číslem 30. Ruské pistole (míněny služební a jejich civilní varianty) jsou zde probrány podrobně a přitom přehledně včetně těch nejnovějších.

Nový zbrojní zákon v Německu

Rozhodně není lepší než ten předchozí. Zakázaných věcí je podstatně více a navíc Němci nestihli včas vydat příslušné předpisy. Jedna strana, autor -skl-.

Zásobníky

Rubrika pro mladé nebo spíše začínající čtenáře je věnována někdy opomíjné a přesto moc a moc důležité součásti palné zbraně. Jedna strana, autor Ivan Chludil.

Otevřený list

Nepodepsaný autor se v článku z roku 1871 dožaduje podpory českých ozbrojených sborů, zřejmě milicí či spíše ostrostřelců s tím, že budou v příští válce s Pruskem hájit zemské hranice. A k tomu dvě reprodukce inzerátů pánů puškařů Jana Novotného a A.V.Lebedy synů.

Pražský mečíř Antonín Preis

Miloslav Petráček přináší ukázky některých výrobků známého pražského mečíře. Pěkný článek. Jen mne mrzí, že neuveřejnil více konkrétních informací, které, jak uvádí v závěru práce, má. Škoda, snad příště. Takovéto články o chladných zbraních se mi moc líbí, protože chladné zbraně nejsou jen současné nože.

Gardner

Ivan Chludil potkal na kterési výstavě repliku amerického mechanického dvojhlavňového kulometu. A protože je pohotový, stačil ji nafotit a upozornit nás na její existenci.

Trejo Modelo 3

Honza Balcar mne dostal hned na začátku svého článku, Vy jste to možná všechno věděli, ale pro mne byla informace, že Mexiko bylo první zemí na světě, kde byla do výzbroje zavedena samonabíjecí puška, zcela nová.
I ta mexická pistole, kterou popisuje (i s jejími sestřičkami) na třech stranách, je zajímavá. Třeba ta rozborka...

Westerplatte

Poláci to tehdy nevzdali a bránili se i v úplném obklíčení.

Námořní muzeum v La Spezia

Josef Novotný ve svém článku dokazuje, že v tomto italském muzeu se je na co dívat a že on se dívat umí. Dvě strany.

Aktivní dobrovolné zálohy

Co to je, k čemu to slouží a jak to funguje? O tom si povídal Pavel Klozík s Jiřím Kuncem "Brabánkem". Dvě strany.

Klub s podporou města

Ve Smiřicích své střelce podporují. To není všude zvykem. Ba, je to výjimka.


Když píši přehledy obsahu Střelecké revue, vždycky se zapotím. Těch článků je strašně moc, témat široké spektrum. Časopis pro všechny, kdo mají rádi zbraně. A to je dobře.

Zítra tento článek opět doplním.

Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=477