Mannlicherovky z Laputy?
Datum: Tuesday, 10. June 2003 @ 18:30:00 CEST
Téma: Články


Dnes byl v Praze na návštěvě rakouský sběratel pušek Mannlicher pan Rupert Reisinger - a kromě dalšího s sebou přivezl menší záhadu.

Ano, je to přesně ten pan Reisinger, kterého jsem na G-I stihl jak pomluvit, tak rehabilitovat.

Pan Reisinger jezdí do Prahy celkem běžně, takže jeho dnešní návštěva byla neobvyklá spíš tím, že si prohlédl některé zvláště vypečené kousky mannlicherovek ze sbírek VHÚ. Ale o tom teď nechci hovořit. Název tohoto příspěvku totiž zní "Mannlicherovky z Laputy".

Proč z Laputy? Byl jsem kdysi na jedné přednášce, kde v diskuzi vystoupil jistý svérázný vědec, který přednášející dámě položil sugestivní otázku: A kde se tady ti lidé vzali? To snad spadli z Laputy? No, a od té doby to tak nějak používám.

Ale k věci. Mannlicherovkami z Laputy míním dlouhé palné zbraně systému Mannlicher opatřené československými armádními značkami, které se počátkem 90. let 20. století zničehonic objevily v Rakousku. Bylo jich hodně, byly ve výborném stavu, a nikdo je nechtěl kupovat, anžto nebyly rakouské. (To ovšem nebyl případ pana Reisingera.)

Vtip je v tom, že údajně nikdo nebyl a dodnes není schopen říci, odkud se ty zbraně vlastně vzaly. Kromě čs. vojenských značek totiž nebyly opatřeny žádnou další. K tomu ten perfektní stav... Vysloveně pracovní teorií je, že přibyly z USA (tam se zbraně nezkoušejí a tudíž neprzní moderními značkami, které uživatelům zachraňují kůži a život). Ale údajně nelze zcela vyloučit ani tehdejší Československo - i když na tohle bych já osobně nesázel.

Neměl by někdo z našich čtenářů věrohodné vysvětlení?

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=479