Ferlach. Puškaři na internetu.
Datum: Saturday, 25. August 2001 @ 08:00:00 CEST
Téma: Články


Mnozí tamní výrobci zřejmě internet tak trochu podcenili nebo spíše stále podceňují.

Kdo ze zájemců o krásné zbraně by neznal jméno korutanského města Ferlach? Dodnes je to synonymum pro krásné, bohatě individuálně zdobené zbraně ve vysoké kvalitě. Zbraně pro krále, knížata, továrníky i moderní zbohatlíky.
Ačkoli ferlašské puškařství je v mnoha směrech konzervativní, i ono již vstoupilo na internet. Tedy alespoň z větší části. Většina puškařů je soustředěna na stránkách http://www.ferlacherjagdwaffen.at.
Garantem stránek je Die Genossenschaft der Ferlacher Büchsenmachermeister, tedy družstvo, které již od minulého století dodává zdejším puškařům polotovary jako hlavně a baskule. Produkuje i své vlastní finální výrobky, levnější a méně honosné než zbraně z malých dílen.
Na hlavní stránce družstva je kromě nabídky zbraní též seznam obchodních partnerů, e-shop s upomínkovými předměty a seznam obchodních partnerů.
Dražší, ale honosnější zbraně pak najdeme na podřízených stránkách firem Just, Jakob Koschat, Juch-Grund a Michelitsch.
Naopak logo firmy Hambrusch nás odkáže na vlastní stránku, na tomto serveru nezávislou. Stránky firem Scheiring a Ludwig Borovnik jsou velmi skromné, maximálně na dvě obrazovky. Vůbec neodpovídají významu svých majitelů.
Další puškaři z Ferlachu na těchto stránkách chybí úplně. Především nynější ferlašská špička Peter Hofer, který se i na výstavách drží od tradičního jádra ferlašského puškařství v bezpečné (?) vzdálenosti a není zde zřejmě příliš oblíben.
Dozvíme se zde mimo jiné, že provozovny puškařského družstva je možno navštívit (exkurse), samozřejmě za mírný poplatek. Ve Ferlachu je také puškařské muzeum, přístupné v úterý až pátek od 14 do 18 hodin (bez záruky!).

Celkově lze říci, že ústřední ferlašská stránka je zajímavá, ale rozhodně nepodává ucelený obraz o tamním puškařství. Mnozí výrobci internet zcela zřejmě podcenili a mají zde stránky spíše aby je měli. Za kliknutí a podívání však určitě stojí.

Na obrázku je dvoják se zámky Holland Holland od firmy Jakob Koschat.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=49