Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Střelecký magazín 7/2003


Střelecký magazín 7/2003
Datum: Sunday, 29. June 2003 @ 22:07:05 CEST
Téma: Články


Nové číslo, tentokrát také v radiálně nové grafické úpravě.

Zatímco obálka nového SM navazuje na tradici obálek předchozích, grafika vnitřku časopisu je totálně přepracovaná. Inu, budeme si muset zvykat a u toho, co se nám nebude zdát, dáti věděti redakci.

Na titulní straně je ona tajemná, na G-I před pár dny avizovaná pistole. Logo ČZ v podobě, v jaké je používáno ve Strakonicích, leccos napoví. A my brzy přineseme další obrázek, který celou věc osvětlí.

Slovo úvodem

Novému grafickému uspořádání se věnuje také větší část úvodního slova.

Slovenská pistole K 100

Daniel Řehák se zúčastnil prezentace nové nebo alespoň relativně nové slovenské pistole. Jeho článek pro ni vyznívá vyloženě příznivě. Jeho hodnocení ovšem poněkud problematizuje fakt, že zbraně bude do ČR dovážet právě jeho firma, což v závěru neopomněl uvést.
Dvě strany.

Zbraně na veletrhu Idet 2003

Letošní Idet Martina Helebranta i oba pány redaktory SM zřejmě nepochybně zaujal. V tomto článku najdeme informace o tom, co nabízely expozice naší země, bývalé země sovětů a expozice polská. Jak z článku plyne, jednotlivým typům, na něž zde zbylo pouze několik řádků, se bude redakce ještě podrobněji věnovat. Tři strany.

Střelby z oldtimerů

Povídání na dvě stránky si všímá problémů, které stále více trápí majitele starých samonabíjecích pistolí a revolverů na náboje, které se již takřka vůbec nebo vůbec nevyrábějí.
Autor je ukryt pod zkratkou (t).

Samonabíjecí pušky ráže 7,5 x 45 mm

Do období po II. světové válce v československé konstrukci samonabíjecích zbraní nás ve svém rozsáhlém článku zavádí Jan Skramoušský. Všímá si osudů samonabíjecích pušek ZK 472, ZJ 481 a ČZ 493. Pět stran dosud nepublikovaných informací.

Československý náboj 7,5 x 45 mm

Dvě stránky o náboji, který se osvědčil, kterého se mělo vyrábět veliké množství, který však byl nakonec opuštěn jen proto, že nebyl sovětský, napsal David Pazdera. Velmi zajímavé povídání, programově navazující na předchozí článek a volně na další dva články o samonabíjecích puškách, které v tomto čísle najdeme.

Počátky měření tlaku

Opět zajímavý článek Zdeňka Faktora. Poté, co jsme se v seriálu minulém věnovali v podstatě vzniku hlavě (drážkované), nyní se dozvíme o tom, co se děje uvnitř a jak se tyto děje zjišťují, měří, popisují.
Těším se na další pokračování. Dvě strany.

Garand M1. Technická část

Martin Helebrant se pustil do technického popisu Garanda. Jde skutečně do detailu. Značení, číslování, varianty, úpravy, padělky...
Dvě strany.

Puška SVT 40

V rubrice Test oldtimeru se tentokrát testovala puška, dokonce samonabíjecí a ruská, resp. sovětská. Zajímvá změna, spojená se stručným přehledem vývoje sovětských samonabíjecích vojenských zbraní.

Pražská firma Jan Novotný

Další díl seriálu, který mne více než zaujal. Tento díl napsal David Pazdera a pojednává o situaci ve firmě v předvečer (no, i před předvečerem) první světové války a na jejím počátku. Prima čtení a měli by si je dát (s předchozími díly) přeložit a svázat američtí sběratelé, kteří se na tuto firmu v poslední době až trapně často dotazují. Když se téma pojme z gruntu, pak se výsledky dostaví.
Dvě strany.

Italský samopal Beretta vz.38/42

Na prostřední dvojstraně je populární italský samopal se stručným, ale obsažným textem.

Bodáky k AK
První část seriálu o bodácích ke slavné a ještě slavnější útočné pušce. Nepochybně přínosné a těšímse na další díly. Dvě strany, autor Zdeněk Faktor.

Krycí kódy výrobců na území ČSR za 2.světové války

U tohoto užitečného seriálu pouze připomenu, že pokračuje již 13.dílem!

Příběh bambitky č.227

Jeden příběh z prosincové Prahy roku 1920, kdy vrcholil boj o charakter republiky. A policisté při tom přišli také o některé své zbraně. Netradiční článek Davida Pazdery navíc také vyzývá k pátrání po této zbrani. Bylo by fajn, kdyby se našla.

Křesadlová zadovka Františka Antonína Sporcka

O tomty systému zbraní již bylo napsáno mnohé. Za přínos tohoto článku pokládám fotografie s několika detaily. třeba ta schránka v hlavišti, nábojnice, ústí, uzamčení. Dvě strany. Autor Tetřev Jan.

Zbraně Maginotovy linie

Sedmým dílem končí seriál o výzbroji betonového valu, který Němce stejně nezastavil. Ale bylo to zajímavé. Dvě strany, autor Vladimír Kupka.

Daleko a přesně. Aspekty přesnosti střelby na různé vzdálenosti

Začátek článku, který by mohl být poučný a zajímavý.

Protitankové pušky ZB

Již třetím a nikoli posledním dílem pokračuje seriál Jiřího Fencla o zbraních, které byly dosud poněkud opomíjené. V každém případě je dobré vědět, že se zachovaly.

Tváře z veletrhu IWA 2003

Čtyři strany rozhovorů se zajímavými lidmi, s nimiž se redaktoři potkávají na veletrhu IWA. Autor Martin Helebrant.

Samopal Villar Perosa vz.1915

A na zadní straně opět kresba a řez samopalem. Tentokrát se řezalo do pradědečka.

Obsah nového SM mne potěšil. Opět zajímavé články, nové informace, jde se do hloubky.


Přiznávám bez mučení, že jsem člověk konzervatiní. Především v tom, že si nerad zvykám na něco nového, když to staré mi nevadilo. Navíc v šesté třídě jsem měl trojku z výtvarné výchovy a měl bych ji pořád, kdyby mi nekazila vyznamenání. Pan učitel Kohoutek promine, ale i přes tento handicap se budu motat do věcí výtvarných.
Nechť promine i paní profesorka Jiroutová-Jezdínská, které jsem kdysi přísahal, abych z toho rysu dostal alespoň čtyřku,že malování věcí technických a jakýchkoli jiných, se z dálky vyhnu.

Jsem z nové grafické podoby SM poněkud rozpačitý. Nevím jak ostatním čtenářům, ale mně nesedne nové písmo. Buď je menší a nebo to předchozí bylo tučnější. Po nedávném zánětu spojivek mi dělá potíže jeho luštění. Rád bych, kdyby se k tomu vyjádřil i někdo další. Možná ze mne ty moje nyní zase zlobivé oči, které trápí mne i MUDr.Popelku, dělají poněkud velkého pesimistu.

Dále nechápu, proč mají stránky linku, která tvoří vnější okraje. Na řadě míst tato linka prochází přes obrázky a ruší mi je-odřezává. Tohle jsme museli malovat do sešitů na základní a střední škole. Nechápu, proč to tady je. Navíc u některých obrázků to je, u dalších není. Proč?

Namísto dřívější vícebarevné úpravy stránek se zřejmě směřuje k důsledně bílému pozadí a oranžovo-bílým titulkům pod modrou linkou. Ta modrá linka mi sedí. Titulky budou časem fádní. Atraktivní nejsou docela jistě. Tam, kde tuto úpravu doprovází barevné fotografie, to tolik nevadí, ale strany 18-21, ilustrované černobíle, jsou smutné.

Těším se, že kolem nové podoby SM rozpoutáme diskusi, byť v ní třeba budu na hlavu poražen. Mimochodem, bude to diskuse o obalu. Obsah balíčku mi je příjemný. Ale obal prodává.

Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=497