Střelecký magazín 8/2003
Datum: Monday, 04. August 2003 @ 20:16:47 CEST
Téma: Články


Před několika dny vyšlo letošní osmé číslo Střeleckého magazínu, které je současně druhým číslem v nové grafické podobě.

Na titulní straně je izraelská pistole Barak.

Slovo úvodem

Větší část tohoto textu je věnována nové grafické podobě časopisu, která se vyvíjí za pochodu. A já jen volám "Sláva nazdar!", protože se nám zvětšilo písmo a vůbec toto číslo na mne po grafické stránce působí již mnohem lépe.

Čtenářská soutěž

Další čtyři nikoli lehké otázky. Ovšem ve hře je hit sezony, samonabíjecí verze osmapadesátky, takže si myslím, že odpovědí se tentokrát sejde opravdu mnoho.

Pistole Smith Wesson SW1911 a Beretta 92 Steel I

Skutečnost, že klon Coltu 1911 začal vyrábět i tradiční rival Smith Wesson, je jistě dalším dobrým vysvědčením pro tuto osvědčenou konstrukci.
Se sportovní pistolí, založenou na osvědčeném modelu 92 přichází také italská Beretta. Tři strany, autor Martin Helebrant.

Izraelský Barak

Pánové Helebrant a Skramoušský prověřili novou izraelskou pistoli. Nedá se říci, že by vzbudila jejich bezmezné nadšení, ale také ji zcela nezatratili. Tři strany.

P210-legenda pokračuje

Nový výrobce osvědčené švýcarské pistole představil nové modely a zdá se, že zatím s nimi až tak velikou díru do světa neudělal.

Akumulační puška ČZ 148

Ve strakonické České zbrojovce hned po válce oprášili jeden zapomenutý princip, který se neosvědčil již v době meziválečné. Nicméně vznikl zajímavý prototyp. O něm na čtyřech stranách a detailně informuje Jan Skramoušský.

Bezhlučná pistole PSS

Lenin sice hlásal otevřenou politiku, ale ruští bolševici zákeřnými nebo alespoň nehlučnými zbraněmi rozhodně nepohrdli. O jedné takové sovětské konstrukci a nejen o ní vypráví na dvou stranách Daniel Řehák.

Stotisící Blaser R 93

Firma Blaser na veletrhu IWA oznámila, že byla vyrobena stotisící zbraň systému R 93. A dala ji taky krásně vyzdobit. Dvě strany.

Tlakoměrná hlaveň a zlatý věk crusheru

Zajímavý článek Zdeňka Faktora rozhodně potěší všechny, kteří chtějí vědět, jak se tlaky v hlavni měřily v minulosti. V tomto dílu jsou popsány systémy Rodman-Schatzl-Uchatius a Nobel.
Jen mne zarazilo, že by pan Schatzl byl ředitelem zkušebny v Klagenfurtu. Neměl by být uveden Ferlach?
Dvě strany.

Garand M1. Technická část

Martin Helebrant postupuje od součástky k součástce, popisuje je, určuje od kdy na nich došlo ke změnám, prostě pro vážného zájmece o tyto zbraně milé počtení. Dnes i za padesát let.

Puška Mannlicher vz.1888/90 (Repetier-Gewehr M.88/90)

Rubriku Test oldtimeru tentokrát neobsadila pistole, ale opakovací puška. K testu bylo málo nábojů, ale i tak se vydařil. Dvě strany, autoři Jan Haas a David Pazdera.

Pražská firma Jan Nowotný

Námětem čtvrté části seriálu pánů Pazdery a Dolínka jsou vztahy mezi puškařskou firmou Jana Novotného a nově vzniklou Zbrojovkou Praga, jakož i škody z toho vzniklé. Dvě strany.

Jet Protector z Čech

Na výrobě švýcarského nesmrtícího prostředku se podílí česká firma a o zbraň je údajně na trhu poměrně slušný zájem. Jedna strana, redakční článek.

Sovětský samopal PPŠ vz.41

Na prostřední dvojstraně najdeme starého známého dříče z druhé světové války, ovšem pozor-nevyrobeného v Sovětském svazu.

Poradna

Jen těch nábojů kdyby tam ráčilo být méně.

Bodáky k AK

Kalašnikovů už je pěkné hejno a k nim samozřejmě patří bodáky. Druhý a závěrečný díl materiálu Zdeňka Faktora pojednává hlavně o bodákových nožích 1959/2 a AKM, jakož i o jejich napodobeninách či licenčních bratříčcích.

Autogramiáda v Krakatitu

Nemnoho textu o křtu knihy o čsl. jednotkách ve Velké Británii a řada obrázků z akce, kde se zřejmě sešli dosti zajímaví lidé. Jedna strana.

Lešany 2003

V Lešanech je každý rok něco nového. jedna strana, autor Vladimír Dolínek.
Z vlastní zkušenosti bych snad jen dodal, že by to také chtělo nějaké směrovky na přístupových cestách a informovat lidi, že muzeum sice leží na katastru Lešan, ale ne ve vesnici, nýbrž poněkud stranou. Možná by jich přišlo víc.

Počátky pardubických sbírek zbraní

První část vyprávění ing.Ctirada Beneše o tom, jak to vlastně bylo se zbraněmi ve starém pardubickém muzeu.

Protitankové pušky ze Zbrojovky Brno

Jiří Fencl v další části svého seriálu představuje PT pušky ZK 404 a ZK 405. Dvě strany.

Dubrovník

Letní povídání Vladimíra kupky o krásném a přirozeně opevněném městě na Jadranu na mne dýchlo exotikou a připomnělo, že když už tu máme taková vedra, měla by příroda přidělit i nějaké to, alespoň malé, moře.
Dvě strany a dokončení příště.

Bahna 2003

Stručný referátek, hodně obrázků, jedna strana, autor Jiří Fencl. Co dodat? Snad jen to, že účastníci si zřejmě parádně užili.

Langenhan model III

V zajímavé rubrice demontáží krátkých palných zbraní se objevila další méně známá, protože nikoli válkou profláknutá pistolka z Zella-Mehlis. Jedna strana, autor -s-.

Zbraně na aukcích

Neobyčejně potřebná rubrika Vladimíra Dolínka se opět objevila, aby ukázala, že ceny nejsou nízké, ne vše se prodá a ani vyložená kvalita nemusí nutně najít kupce. Stránka a kousek a těším se na další díl.

Bitvy

Mladějov, Cihelna, Lešany. Zřejmě se bude na co dívat a dobře, že to je.

Spigot-zbraň neznámá?

Nedávno v SM vyšel velmi zajímavý článek Martina V.Kollera. Bedřich Růžička na toto téma navazuje a rozšiřuje naše poznatky (moje určitě) o podobné zbraně německé. Dvě strany.

Ruský automat Fedorov 1916

Jak jinak, na zadní straně jeden pěkný řez.

Pokračování zítra nebo pozítří. Podle toho, jestli v tomhle paneláku pod střechou v bytě obráceném na západ bude možno existovat.

Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=518