Kauza Škorpion se šťastným koncem
Datum: Monday, 18. August 2003 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Pana Ing. Jiřího Fencla, momentálně již nějaký čas redaktora SR, není našim čtenářům jistě třeba příliš podrobně představovat. Osud mi nedávno dopřál, abych s tímto veteránem české odborné literatury o zbraních nečekaně navázal poněkud užší spolupráci.

Co do délky trvání soustavného odborného spisování o zbraních nemá myslím pan Fencl v současnosti v Čechách konkurenci. A kdo ví, zda by to nevyhrál i v mnoha dalších zemích. Co do náplně představuje jeho dílo poněkud nekonzistentní soubor, v němž vedle fundovaných, pečlivě a objevně zpracovaných témat najdeme i početné řemeslné statě, často více či méně věrně převzaté z jiných zdrojů. Jako osobnost se pan Fencl jeví neméně mnohotvárně. Již krátkým dotazováním u lidí "z branže" nejspíš dostanete konvolut mnohdy zcela protichůdných referencí a je jen na vás, k jakému názoru na tohoto pána budete ochotni se přiklonit.

Já osobně zatím s panem Fenclem vycházím bez problémů, jeho styl jednání a psaní mi nevadí a naopak vítám, když ho Přemek Liška posílá s rozsáhlejšími články na starší témata ze SR k nám do SM. Např. jeho momentálně v SM vycházející seriál o PT puškách ZB mi připadá mimořádně pozoruhodný.

Ale k té spolupráci: Pan Ing. Fencl již není nejmladší a po desetiletích spisování se rozhodl, že by konečně mohl vydat knihu (s jeho knihami je to pokud vím trochu složitější, ale to teď není podstatné). Z mnoha témat, na nichž dlouhodobě pracuje, byl jednoznačně nejžhavějším kandidátem jeden z evergreenů tohoto autora. Odpověď skrývá titulek tohoto článečku - ano, jsou to samopaly Škorpion.

Pan Fencl svou knihu o Škorpionech z větší části dokončil v loňském roce, letos rukopis ještě trochu doplnil a následně nabídl vydavatelství Naše vojsko. S ním jsem shodou okolností už nějakou dobu v kontaktu, takže pan Drtina, majitel NV, mě požádal o posouzení Fenclova textu. Což je tak trochu zajímavá náhodička, neboť já sám jsem se před pár lety tímhle tématem docela podrobně zaobíral (byl z toho v SM článek na několik pokračování se spoustou nic moc fotek).

Ta kniha pana Fencla vůbec není špatná. Naopak, nic lepšího na toto téma zatím není. Má jen jednu větší vadu: z nikoli zanedbatelné části je tak trochu poskládaná z textů jiných autorů. Místy docela dost. Třeba to moje povídání ze SM je tam začleněno skoro celé - zčásti přímo s minimálními stylistickými úpravami, z části nepřímo v podobě využití struktury řazení myšlenek či výsledku rešerše v Úřadu průmyslového vlastnictví.

Tohle zjištění byl dost nepříjemný okamžik - hlavně proto, že jsem nevěděl, co dál. Kdysi mi bylo vyprávěno, jak údajně bezvýsledně zuřil Miroslav Šáda, když Ing. Fencl z nedostatku jiných podkladů využíval (slušně řečeno) pro psaní svých článků jeho knihu "Československé ruční palné zbraně a kulomety". Zkrátka chmurné perspektivy.

Jenže v našem případě to nakonec dopadlo jinak. Když se nakonec uskutečnila schůzka autor - vydavatel - lektor, pan Fencl své zdroje nijak nezapíral a hned mi velice ochotně nabídl spoluautorství. Což jsem s díky nepřijal, neboť mi to nepřišlo moc férové - ta kniha je sice z nemalé části postavená na mých textech, ale celková koncepce je pana Fencla, který navíc sehnal docela dost nových údajů (vysoce zajímavé jsou zejména vysvětlující komentáře Jiřího Čermáka).

Požádal jsem tedy pouze, aby hlavní zdroje informací (nejde jen o ten můj stále omílaný článek, ve hře jsou i další autoři, osoby a instituce) byly vhodně zmíněny v úvodu a dále aby se v seznamu pramenů objevila přesná identifikace časopiseckých statí (to v původní verzi rukopisu chybělo). Což pan Fencl bez námitek obratem učinil. Mně pak byla svěřena odborná redakce knihy.

Osobně si tohoto otevřeného přístupu pana Fencla dost cením (kdyby mě s nějakými autorskými právy poslal do háje, těžko říci, co bych si v tomhle směru za současného stavu českého soudnictví vydupal) a doufám, že se jeho práce o samopalech Škorpion dočká zaslouženého pozitivního ohlasu. Předběžně platí, že by měla vyjít do Vánoc. Není bez zajímavosti, že ve hře je rovněž její překlad do angličtiny a možná i do němčiny - což se ostatně týká i chystaného nového vydání výše zmíněných "Československých ručních palných zbraní a kulometů" M. Šády.

O aktuálním vývoji těchto záležitostí se vás samozřejmě budeme snažit nadále průběžně informovat. Tedy pokud o to stojíte.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=529