Bulharský BREN v ráži 8 x 56R!
Datum: Wednesday, 29. August 2001 @ 08:00:00 CEST
Téma: Články


Nejsem tesař, ani mistr, a přece jsem se celkem obstojně utnul

Kulomety BREN patří k tématům, které tak trochu neskromně považuji za svou parketu. A to i za situace, kdy ve výzkumu vývoje, výroby a používání těchto zbraní bylo v našich končinách uděláno zatím jen nemnoho práce.

Syslovat do zásuvky s tím, že za pár, možná že dokonce za pár desítek let toho bude pohromadě dost na nějaký slušný článek nebo dá-li Pánbu knihu, baví jen málokoho. Navíc jsem kromě dalšího uvázán psát povinné penzum článků pro Střelecký magazín, takže když se svého času sešla zdánlivě vhodná konstelace, směle jsem se popral s tématem kulometů BREN vyráběných v Brně na počátku druhé světové války pro Bulharsko.

Byl z toho třídílný článek, který vyšel v SM 9-11/1999 a už v době vzniku mi působil řadu problémů. První díl byla nevydařená patlanice různých dohadů o všem možném a jen málo o kulometech. Další dvě pokračování jsem až do včerejška, resp. dneška považoval za celkem zdařilé.

Ale ouha! Včera mi v telefonickém rozhovoru Daniel Řehák z České Třebové sdělil, že jeden jeho známý má k dispozici zbrojovácký výkres bulharského kulometu BREN, podle kterého nebyla tato zbraň komorována na náboj 8 x 50 R (čili vz. 93 Mannlicher), jak jsem ve svém článku více než důrazně uváděl, nýbrž na jeho prodlouženou variantu 8 x 56R. Vtip je prý v tom, že kratší náboj Mannlicher se do komory na delší náboj bez problémů vejde (což nyní můžeme potvrdit; dokonce není vyloučeno, že nábojem 8 x 50R lze ze zbraní na náboj 8 x 56R bez výraznějších problémů střílet).

Věc jsme prodiskutovali v redakci SM s Janem Skramoušským, který dnes znovu prozkoumal řez kulometu v depozitáři zbraní Historického ústavu Armády ČR. Závěr: Dankův známý měl pravdu. Bulharský BREN, tedy minimálně řez ze sbírek HÚ AČR, ale nejspíš úplně všechny vyrobené zbraně, je skutečně v ráži 8 x 56R.

Brouzdal jsem v této souvislosti chvíli na internetu a nalezl jsem tam další potvrzení této informace. Jeden z nejzajímavějších textů o bulharské výzbroji, byť primárně o puškách, naleznete zde. Podle něj mimochodem Bulhaři používali kulomety BREN pod vzorovým označením M39.

Mně nezbývá, než se prozatím alespoň touto cestou omluvit všem, které jsem svým článkem uvedl v omyl. Vím, že vzhledem k zatím jen omezené návštěvnosti G-I stránek bude mít toto gesto minimální dopad, a hodlám proto věc v budoucnu vyřešit obsáhlejším materiálem na stránkách SM; jenže momentálně mám pro změnu přístup k tolika podkladům, že se příprava článku nejspíš hezky protáhne. Jen pro představu komplikovanosti situace dodávám, že čs. firmy do Bulharska ve 30. letech dodávaly i náboje 8 x 50R, což byl jeden z důvodu mého zmatení.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=53