Střelecká revue 8/2003
Datum: Friday, 22. August 2003 @ 06:00:00 CEST
Téma: Články


Vyšlo osmé letošní číslo Střelecké revue. A navzdory kritickému suchu je zde dosti zajímavého čtení.

Na titulní straně je pohled na přední část izraelské pistole Barak. Zajímavá shoda s titulní stránkou konkurenčního časopisu.

Půjčování zbraní

Půjčit dnes zbraň kategorie B třeba rodinnému příslušníkovi je podle zákona poněkud složité. Svůj názor na půjčování zbraní přináší na jedné straně právník Mgr.Kulich a Petr Pačes k tomu nakreslil moc pěkný obrázek.

Zaujalo nás

Přehled novinek nebo takřka novinek připomíná čtyři pistole a jedno hodně teplé prádlo.

Kel Tec se vrací

O tom, co z nabídky americké firmy Kel Tec je na našem trhu a také o tom, jak se mu s těmito zbraněmi střílelo, informuje na dvou stranách Pavel Klozík.

Barak

Stejně jako konkurence, také Pavel Klozík prověřil novou izraelskou pistoli na střelnici. Podobně jako pánové Skramoušský a Helebrant z ní zrovna nejásal nadšením. Spíše bych řekl, že z ní je rozpačitý. Přečtěte si sami. Článek má tři strany.
Mimochodem, souběžný test jedná zbraně dvěma redakcemi, to je moc zajímavé a kdyby to tak náhodou vyšlo častěji, rozhodně bych se nezlobil.

Pistole Stečkin (APS)

Komplexní článek o ruské útočné pistoli, která se nedávno objevila na evropském trhu i ve výhradně samonabíjecí verzi přináší Jiří Fencl. Tři strany.

Pistole a housle

Nikoli o zbraních v houslovém pouzdře, ale o o kurzu obranné střelby pojednává na třech stranách s řadou obrázků Ivan Chludil. Podle mne velmi zajímavá reportáž, kombinovaná s rozhovorem.

Astra Police

Ivan Chludil testoval španělský revolver, z něhož se dá střílet také pistolovými náboji. Výsledky nijak oslňující, ale zase nikoli ostudné. Jedna strana.

Maxivzduchovka

Nikoli vzduchovku, ale větrovku představuje jednostránkový článek o zbrani jedné americké firmy. Nepochybně zajímavá zbraň má mnoho způsobů použití. Autor -PL-.

Bodygárd ze zeleniny

Přírodní surovina výrazně přesahuje kvality suroviny průmyslově vyráběné i na poli sebeobranný sprejů. O jednom z takových výrobků píše na jedné straně Stano R.Kříž.

38-40 Winchester pro western

Starý osvědčený náboj a jeho moderní laborace pro sportovní střelbu.

Střela s plastovou špičkou

Světoví výrobci nábojů se hádají, kdo z nich jako první přišel se střelou s plastovou špičkou. O tom, že vývoj takovéto střely probíhal již před dlougou dobou také u nás, informuje na necelé jedné straně Václav Malimánek.

Blaser za tři miliony

Firma Blaser představila na veletrhu IWA svoji jubilejní superluxusně zdobenou stotisící kulovnici R 93. A u nás o této zbrani shodou okolností napsaly ve svých srpnových číslech oba zbraňové časopisy, vydávané Pražskou vydavatelskou společností. Inu, jaks e zdá, téma bylo ve vzduchu stejně jako v případě pistole Barak.

Pažba

Postup výroby pažby popisuje na jedná straně Jiří Fencl. A pokračování příště.

Sauer Take Down

Firma sauer přišla nedávno s opakovací kulovnicí s výměnými hlavněmi různých ráží. Zřejmě jde o neobyčejně zajímavou zbraň a autor článku, ukrytý pod značkou -R jí byl velmi nadšen. Jedna strana.
Napsat výraz Take Down mi tedy dalo pořádnou fušku. Stále mi totiž vycházel "Také Down". Dělal to můj editor, nastavený na automatické opravy textu.

Ing.Ladislav Findorák

Portrét svérázného českého konstruktéra, o jehož zbraních jsme již měli možnost číst i slyšet, přináší formou článku a rozhovoru Jiří Fencl.Čtyři strany, což je v SR rozsah, který se jednomu materiálu věnuje jen velmi zřídka!

Balistické chování náhradního materiálu

Ranivá balistika zkoumá výájemný vztah malorážové střely či střepiny a biologického cíle, čili lidského či zvířecího těla. Toto tělo však nejde použít k balisitickým expoerimentům a proto se používají náhradní materiály. O nich a jejich chování referuje v první části svého materiálu Ludvík Juříček, jehož dobře známe ze Dne Střelecké revue v Brně.

Aktivní zálohy

Nedávno přinesla Střelecká revue článek o aktivních dobrovolných zálohách. Voják z povolání nyní upřesňuje to, co bylo v předchozím článku poněkud špatně. Jedna strana.

Československé vzduchovky

Jsou prázdniny a k prázdninám patří rekreace. Mezi klasické zbraně pro zábavnou střelbu, k rekreaci a povyražení, patří nepochybně vzduchovky. Těmi českými a československými se v Sešitu SR číslo 32 zabývá ing. Petr Rehák, jenž není na tomto poli žádným nováčkem.
Dá se říci, že shrnuje řadu dosud publikovaných informací o československých vzduchovkách za SR i SM a doplňuje je některými novými, dosud nepublikovanými. Zajímavé čtení.
Jen mi poněkud nesedí, že by pan Novotný v Praze vyráběl vzduchovky pod značkou Venus. Nebyly to náhodou výrobky německé firmy z Zella Mehlis, které tento zdatný obchodník prodával? Nevím, rád se dám poučit.

Zkoušky podle nového zákona o zbraních

Ing.Róbert Jankových je zkušebním komisařem a ve svém článku přináší neblahé zprávy ohledně úspěšnosti uchazečů o ZP na zkouškách v Brně. Tyto údaje uváděl již na Dni Střelecké revue v Brně. Sám mohu říci, že u nás je to s "úmrtností" ještě horší.

Výstava v Plzni

Stručnou zprávičku o pozoruhodné plzeňské policejně-muzejní výstavě přináší ve dvou a půl sloupcích Honza Balcar.

Bláznivý nápad

Pan František Henkl a jeho kamarádi vezli letecky do Ameriky střelby neschopné repliky palných zbraní. A zažili věci...

Hledači pokladů

Ve stručném příspěvku, reagujícím na nedávný článek v SR upozorňuje Jindřich Figura na to, že ti, kdo s detektory kovů drancují bojiště, zříceniny, archeologická naleziště a podobně, jsou prachsprostí zloději a jeko se zloději by se s nimi mělo zacházet.

Mířidla (2): Dioptry

Další pokračování seriálu Ivana Chludila pro mladé, začínající i zkušené čtenáře, Jedna strana.

Pekelné stroje

Zábavné a poučné povídání, uvedené jednou velmi pěknou historií a použití zápalné a výbušné lodě na konci 16.století poblíž Antverp. Příjemné, s pěkným obrázkem, končí to však povzdechem, že pekelné stroje bohužel nejsou historií (že ano, Jásire).
Skoro dvě strany, autor se znamenal písmenkem -r-.

Blesk z Turína

Stano R.Kříž rozverně vypráví o velmi zajímavé opakovací pistoli italského puškaře. Vskutku rozverně a prázdninově. Stránka a jeden sloupek.

Rok 1813

Tento rok byl na našem území vskutku bouřlivý. Armády spojenců táhly na Napoleona, Napoleon pronikal do Čech, všude bída, dezertéři, rekvizice...
Především o bitvě u Chlumce a Přestanova, ale i o dalších bojích na našem i sousedích územích, píše na dvou stranách autor pod zkratkou -LA-.

Parabellum model 1314 pro Írán

V první části svého článku nás Jan Balcar seznamuje s tím, jak se chudý chlapec Reza Pehleví stal iránským šachem a ve druhé se věnuje pistolím Parabellum, který tento ctitel všeho německého pro svoji armádu nakoupil.

80 let Stráže myslivosti

Tento materiál je převzat z nedávného výročního čísla Myslivosti, které je naopak převzalo z čísel, která vyšla před 80 lety. Rozhodně zajímavé je zde povídání K.Podhajského o výběru brokovnic a nábojů pro začínající myslivce, ale bez zajímavosti není ani text A.Růžičky o kvalitě poválečných (1.sv.válka) loveckých nábojů a střelných prachů.

Swarowski

Přemysl Liška byl spolu s řadou dalších novinářů pozván známou rakouskou firmou, vyrábějící optiku. Mnohé viděl, mnohé si domyslel a řadu dalších věcí výrobce silně utajuje. Takže do kuchyně vynikající optiky jen nahlédl, ale i to stálo za to.
Dvě stránky.

Nová montáž dalekohledu

Nejen o nové montáži firmy Swarovski, ale také o nových malých, nicméně výkonných dalekohledech této firmy informuje na jedné stránce Přemysl Liška.

Military Rescue a NATO Military

O dvou nožích, které se tváří jako vojenské a přitom s armádou nic společného nemají, referuje na jedné straně Stano R.Kříž.

Kalašnikov-Junker

AK 74 předělaný na plynovku! Tak to jsem ještě nepotkal (nepotkal jsem toho asi ještě hodně). Aby to nebylo všechno, k této transformaci napomohla i ruská pistole na bombičky, která je do znehodnoceného "vraku" vložena. Dosti zajímavé, stránka a půl, autor Ivan Chludil.

Bahna 2003

Několik obrázků a stručný text Jiřího Fencla o Bahnech, kde tentokrát žádné bahno nebylo. Na předposlední straně.

Allgemeine Waffenkunde fur Infanterie

Na poslední stránce obálky pak najdeme ukázku z knihy, jejíž recenze je uvnitř čísla. Inu, ten obrázek Mannlicheru 1888 je zajímavý.

Tato Střelecká revue našla několik oddychových prázdninových témat. Přesto byla tradičně pestrá a každý si v ní nepochybně našel to svoje. Pokud ne, napište si to a v časopise to bude.
Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=532