Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Střelecký magazín 9/2003


Střelecký magazín 9/2003
Datum: Monday, 01. September 2003 @ 21:18:29 CEST
Téma: Články


Nedávno vyšlo zářijové číslo Střeleckého magazínu.

Na titulní straně je miniatura samopalu Thompson M1A1 vedle té samé zbraně v běžné velikosti.

Slovo úvodem

V úvodním redakčním povídání se redakce vyjadřuje k tomu, že v minulém čísle SM a SR byly články, které se týkaly stejných zbraní. Stejně jako páni redaktoři, nevidím v tom tragédii, ba naopak, když se to někdy takto schumelí, je zajímavé srovnat výsledky práce obou konkurenčních týmů na stejném tématu.
Svědčí to také o tom, že pánové z obou redakcí jedou vždy po svém a nedomlouvají se na nějakém vymezení teritorií.
A pokud si někdo myslí něco jiného, ať to klidně napíše.

Nová francouzská policejní pistole

Francouzi mají pro svoji policii novou německou policejní pistoli, která zřejmě vytlačí také italské Beretty z výzbroje četnictva.
U nás již jsme o tom nedávno měli dvě malé zprávičky. Jedna strana, autor David Pazdera.

K 100

Slovenskou pistoli od Řeháků testoval Martin Helebrant a byl s ní celkem spokojen. Tři strany.

Nové nože Green Barets

V Americe zase někdo udělal tisíc nožů a udal je specielním jednotkám zelených baretů (dle autora Green Barets). Ti si je všichni očíslovali a dali se zapsat do seznamu. Nože bez čísel jsou ke koupi také v pardubickém Parfilexu, který má pod článkem shodou okolností reklamu, aby se člověk nemusel shánět po tom, kde zbožíčko objednat. Jedna strana, autor reklamního textu Pavel Švanda.

Pistole Beretta

Na čtyřech stranách představuje Jan Skramoušský méně populární příslušníky italské pistolové rodiny. Jde o modely 1915, 1917, 1923 a 1926.

UK vzor 59 ve zkouškách v SSSR

Sovětští soudruzi před dávnými časy testovali náš UK vz.59 a srovnávali ho se svými kulomety. Test pro naši zbraň nedopadl nejhůře. O průběhu a podmínkách zkoušek na dvou stranách -s-.

ZKR 551 ve službách STASI

V arsenálu východoněmecké tajné státní policie se objevovaly nejrůznější zbraně ve všelijakých úpravách. Větrovkami v deštníku počínaje a československými revolvery konče. Přes japonského publicistu se dostaly obrázky zetkáerů ve službách Stasi až do redakce SM. Zajímavé povídání o nemírovém využití sportovních revolverů.

Tlakoměrná hlaveň a zlatý věk crusheru

Ve druhém dílu článku Zdeňka Faktora o měření tlaků již místy poněkud nevím, o čem je řeč, ale i tak je to zajímavé. Dvě strany a pokračování příště.

Garand M1. Technická část

Sága rodu Garandů z pera Martina Helebranta je nyní ve fázi podrobného anatomického popisu jednotlivých sourozenců. Tentokrát jsou na řadě varianty pro odstřelovače. Dvě strany.

Samonabíjecí karabina M1

Oldtimer otestoval Daniel Řehák a byl s ním dosti spokojen. Před tímto konstatováním zopakoval známé informace o zavedení této zbraně, výrobcích a konstrukci, aby své poznatky z vlastní střelby shrnul do jednoho sloupce z celkem dvou stran tomuto tématu věnovaných.

Pražská firma Jan Novotný

Seriál o proslulé pražské puškařské firmě dospěl k pátému dílu, v němž si David Pazdera všímá osudů firmy i jejích majitelů v meziválečném období. Zaujala mne zmínka o pobočce ve Ferlachu.
Dvě strany, pokračování příště.

Německý samopal MP 40

Na prostřední dvojstraně je starý dobrý známý z všemožných válečných filmů, ať již tyto pocházejí z východní nebo západní produkce.

Poradna

Obdivuji šíři dotazů, které dokáží naše redakce s pomocí svých spolupracovníků zodpovědět. Lidé si zvykli ptáti se prakticky na všechno. Dnes nebylo plně vyhověno jen pánovi, který udal výrobní číslo svého kulometu a chtěl podle něj zjistit zařazení k jednotce.
Ale zodpovězen byl třeba dotaz na odznak, jenž se ukázal býti odznakem junkerského Čugujevského učiliště. Tedy klobouk dolů!
Jinak je tam zajímavá vzduchová pistole.

Počátky pardubických sbírek zbraní

Druhý a závěrečný díl vzpomínek mého předchůdce ing.Ctirada Beneše na počátky jeho činnosti v pardubickém muzeu. Jedna strana, moc pěkné.

Akční nabídka

Celostránkový inzerát České zbrojovky nabízí k "ostrým" zbraním značky CZ ještě vzduchovku. Inu, proč ne.

SK Match ze Schonebecku

Martin Helebrant testoval malorážkové náboje z muničky ve východoněmeckém Schonebecku, které distribuuje firma Sellier Bellot. A byl jimi velmi uspokojen, o čemž svědčí i skutečnost, že testu jsou věnovány tři strany.

Dubrovník

Druhý díl popisu dubrovnických fortifikací od Vladimíra Kupky si všímá nejen opevnění z doby dávno minulé, ale i z doby před jedenácti lety, kdy se kolem tohoto města bojovalo ve válce občanské. Dvě strany.

Protitankové pušky Zbrojovky Brno

Další pokračování protitankového seriálu je věnováno puškám ZK 406 a ZK 407. Pokračování příště, autor Jiří Fencl, dvě strany.

Palné zbraně v Plzni

Další zpráva, spojená s hodnocením dnes již slavné výstavy zbraní v Plzni, která mimochodem končí již 7.9.2003. A proto se na ni pojedu tuto neděli podívat. Jedna strana, autor David Pazdera.

Kommer model III

V demontážní rubirce se Jan Skramoušský věnuje kapesní pistolce z německé Zella Mehlis.

Zbraně a lov v Namibii

Daniel Řehák byl na jihu a střelil si tam. O tom i o zbraních se píše na dvou stranách.

Na poslední straně najdeme řez pistolí vz.50.


Nejnovější číslo SM opět prokázalo, v čem je síla jeho redakce-ve větším počtu původních, u nás dosud nezveřejněných materiálů většího rozsahu.
A na tu grafiku jsem si asi zvykl.

Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=535