Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Kvíz: Puška vz. 52 na květnové přehlídce


Kvíz: Puška vz. 52 na květnové přehlídce
Datum: Thursday, 18. September 2003 @ 12:00:00 CEST
Téma: Články


Po dlouhé, předlouhé době přišel na řadu další z našich oblíbených, či pro někoho "oblíbených" kvízů.

Monumentální květnové vojenské přehlídky na Letenské pláni se u nás po vzoru slavného Sovětského svazu staly místem, kde byla domácímu i zahraničnímu publiku oficiálně prezentována nová výzbroj československé, resp. později Československé lidové armády.

Tento krok byl pečlivě připravován a podle toho, co jsem zatím viděl, do něj minimálně v první polovině 50. let zásadním způsobem hovořili sovětší poradci. Naprosto nepřijatelná byla jakákoli možná blamáž, což vedlo k tomu, že ne každá zbraň se na přehlídce objevila hned po svém zavední. Jako třeba samonabíjecí puška vz. 52, která sice byla do výzbroje přijata již v březnu 1952, ale řada výrobních a konstrukčních potíží dosti dlouho zásadním způsobem bránila jejímu přidělení bojovým jednotkám.

Kvízová otázka je proto jasná:

Ve kterém roce byla puška vz. 52 poprvé představena na květnové vojenské přehlídce?

Předesílám, že mé zdroje informací na toto téma jsou zatím stále ještě omezené. K dispozici tak sice mám dataci, o níž se domnívám, že je správná (a kterou na G-I po příslušné pomlce, jež bude k dispozici pro Vaše vyjádření, samozřejmě pověsím), ale v každém případě velmi rád vyslechnu každého, kdo k tomu bude mít co říci. Což by ostatně jistě přivítalo veškeré čtenářstvo G-I.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=542