Samonabíjecí puška vz. 52 na květnové přehlídce - řešení
Datum: Tuesday, 21. October 2003 @ 12:00:00 CEST
Téma: Články


Člověk nemůže mít všechno. Prostě a jednoduše, tady je správná odpověď na dvakrát položenou otázku (tady a tady), která se zřejmě příliš neujala.

Předeslat je třeba, že samonabíjecí puška vz. 52 je žhavou kandidátkou na post neproblematičtější ruční palné zbraně ve výzbroji československé armády. Vývoj, zavedení do výzbroje, přípravy k sériové výrobě, náběh výroby, materiálové zajištění produkce, přejímání armádou, zařazení do služby, dodatečné změny - to vše bylo provázeno neuvěřitelnou spoustou větších i menších komplikací.

Důsledkem dlouhotrvajících potíží se samonabíjecí puškou vz. 52 mj. bylo, že její oficiální prezentace na obvyklé květnové přehlídce proběhla až 9. května 1955.

Nicméně pozor! Veškeré snímky vojáků s puškami vz. 52 pořízené při této příležitosti byly opatřeny přípisem "Jen pro archiv". K běžné prezentaci tak byly určeny pouze fotografie vojáků se samopaly 24/26 a puškami vz. 98N, neboli K 98k.

Teprve na květnové přehlídce v roce 1956 byly samonabíjecí pušky vz. 52 představeny konečně a definitivně, včetně uvolnění pořízených snímků pro potřeby případné propagace.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=563