Střelecký magazín 11/2003
Datum: Saturday, 01. November 2003 @ 10:14:23 CET
Téma: Články


Vyšlo jedenácté číslo Střeleckého magazínu.

Na titulní straně je pistole CZ 75 RAMI, jíž je věnován i rozsáhlý článek uvnitř čísla.

Pistole CZ 2075 RAMI

Nejnovějšího člena rodiny uherskobrodských pětasedmdesátek testoval Martin Helebrant a zdá se, že byl s touto zbraní dosti spokojen. Čtyři strany.

10 let firmy Alf Proj

Brněnská firma, známá u nás především revolvery, slaví desáté výročí vzniku. To je na naše poměry věk poměrně slušný. Její vývoj rekapituluje a o perspektivách se zmiňuje David Pazdera.

Patenty k samopalu ZB 47

Tento samopal zaujme snad každého na první pohled. Mne tedy určitě a chodím se na něj do expozice našeho muzea často dívat. O patentech, které vedly k jeho vzniku, ale i o výhodách či nevýhodách jeho koncepce informuje na třech stranách autor pod značkou (s).

CZ 750 S M1

Vývoj odstřelovaček v České zbrojovce pokračuje a David Pazdera představuje jeho nejnovějšá výsledek, představený na veletrhu IDET. Jedna strana.

Pistole ze Strakonic

Pistoli ing.Martina Tůmy, vyráběnou (montovanou) v České zbrojovce ve Strakonicích jsme mohli již nedávno vidět na titulu SM. Článek na tři stránky nejen o pistoli, ale i o České zbrojovce ve Strakonicích, vychází nyní. Tři strany, autor (s).
Prospekt k této zbrani, jímž byla prezentována v USA, jsme zveřejnili zde. A nedávno se tam objevil jeden peprný komentář.

A tímto článem také končí tématický blok, který byl v tomto SM věnován českým zbraním. Ale přesto to ještě není o domácích zbraních všechno.

Kopie FG-42

Daniel Řehák se dostal k japonské kopii pušky pro německé výsadkáře. A byl z ní poměrně nadšen. Jedna strana.

Americké pěchotní zbraně v Iráku

Druhý díl seriálu o výzbroji amerických okupačních jednotek je zaměřen na útočné pušky, kulomety, granátomety a končí se puškami odstřelovacími. Dvě strany.

Tlaková křivka

Druhá část seriálu Zdeňka Faktora o měření tlaků. Tomuto tématu vůbec nerozumím, takže pouze konstatuji, že dvě strany a pokračování příště.

Garand M1. Technická část.

Další pokračování předlouhého a tudíž příjemně detailního článku Martina Helebranta si všímá příslušenství. Od řemenů se dostaneme k bodákům, od bodáků k opaskům a sumkám. Dvě strany a pokračování příště.

Tokagypt 58 aneb maďarský Tokarev

V rubrice testů oldtimerů se tentokrát objevil maďarský Tokarev v ráži 9 Luger. Něco málo o historii, technický popis a jeden odstavec o vlastní střelbě. Kdo zbraň zapůjčil, nemusím pro věci znalé uvádět.
Dvě strany, autor (mc).

Pražská firma Jan Novotný-VII.část

Úplným koncem existence proslulého puškařství se zabývá David Pazdera. Jest to článek smutný, ale který konec bývá veselý, že ano. Dvě strany a příslib, že zbraněmi z produkce této firmy se bude příště zabývat Vladimír Dolínek.
A já moc děkuji za podrobnou historii firmy, na jejíž výrobky píši dost často posudky. Hodí se to.

Britský samopal Sten Mk.V

Na prostřední samopalové dvojstraně se skví samopal Sten Mk.V a k němu patří krátký textík se stručnými informacemi.

Ze světa nožů

Několik zajímnavostí z nejnovějšího katalogu pardubického Parfilexu představuje na dvou stranách Zděnek Faktor.

Cvičné nástavce

O cvičných nástavcích pro kulomety vz.52, 52/57, pro samonabíjecí pušky těchže vzorů a pro kulomet vz.59 informuje stručně s mnoha obrázky autor, ukrývající se pod značkou EM. Viděl bych to na pana Markupa.

Ostřiče nožů

Nemám rád nože! Nemám rád články o brouscích! Nemám rád reklamní články na firmy Parfilex a Řehák s Řehákem, kde se za vynikající vydává to, čeho je právě plný sklad!

Protitankové pušky Zbrojovky Brno

Již šestá část seriálu Jiřího Fencla. Dokončuje se zde povídání o pušce model 41 ráže 7,92 mm a zbytek článku je věnován pušce model 41 v ráži 15 mm. Dvě strany a pokračování příště.

Recenze

Vyšly zajímavé knížky. David Pazdera upozorňuje na reprinty dobových brožurek o samopalech řady 23, 24, 25, 26, dále na reprint prvorepublikové příručky Rukověť pro aspiranty... a hlavně na novou práci Dr.Dolínka o zbrojnici na Konopišti.

Astra 400 9 mm Largo

V demontážní rubrice pistolí je tentokrát španělská pistole v ráži 9 mm Bergmann Bayard. Jedna strana, autor (s).

Terminologické prohřešky českých reportérů a novinářů

O tom by se dalo napsat i pár knížek. Ing.Bedřich Růžička přináší nejen ukázky některých pitomostí, které hlídací psi demokracie sapsali, ale taky základní terminologii z oblasti munice.

Tankový den

V Lešanech se zase pokročilo v budování atraktivního vojenského muzea. Otevřela se nová expozice o Ostravské operaci a jezdily tanky...

Pod císařským praporem

Vyšla nová knížka o habsburské armádě. Projekt, který u nás nemá obdoby. Ale Davide, s tou velikostí knihy jsi to Ty nebo tiskařský šotek, poněkud přehnal! Ta knížka nemá formát 2040 mm x 305. To by s ní ing.Beneš, když mi ji ukazoval, neprošel dveřmi.

Puška Schmidt-Rubin vz.1911

Nákres této zbraně najdete na úplně poslední straně obálky.

Velmi se omlouvám za opožděné dokončení tohoto přehledu, ale nějak se toho na mne nahrnulo moc a já nestíhám. <

Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=568