Střelecký magazín 9/2001
Datum: Tuesday, 28. August 2001 @ 08:00:00 CEST
Téma: Články


Obsah právě vyšlého 9. čísla

Protože se na vzniku Střeleckého magazínu přímo podílím, uvedu na tomto místě jen informace o obsahu nového čísla bez (nebo skoro bez) hodnocení. To případně doplní hlavní redaktor G-I stránek Jan Tetřev. Jeho dodatky jsou doplněny kurzívou.

Na obálce letošního devátého čísla kraluje lovecká kulovnice ZG 47 (foto Petra Bednářová), které je věnován i jeden z hlavních článků. Další strany obálky: Na str. 2: Pistole Radom VIS vz. 35 s nástavnou pažbou - soubor fotografií přejatých z japonského časopisu Gun, s nímž SM udržuje volnou družbu. Na str. 4: Hezoučký řez pistole Walther PP.

Pistole Mauser M2

Čtyřstránkový materiál o nadnárodní novince s tradiční značkou od M. Helebranta.

Jak střílí Pouštní orel ráže .357 Magnum

Dvoustránkový testík stále populární výkonné pistole. Autor (mc).

Univerzální lehká ruční zbraň pěchoty v roce 1953

Dokončení rozsáhlého článku o našich prvních útočných puškách - tentokrát o ČZ 515 z České zbrojovky ve Strakonicích. 2 strany, autor R. Plaček.

Lovecká kulovnice ZG 47

První část článku o vzniku legednární "galašky". 3 strany, autor D. Pazdera.
Jsem rád, že se o této zbrani konečně dozvím něco víc. Setkávám se s ní při znalecné činnosti poměrně často.JT

Jeho jméno bylo Lewis

Jeden z nejznámějších lehkých kulometů v první části článku J. Skramoušského. 3 strany, dokončení příště.

Přechod k zadovkám v habsburské armádě (1865-1867)

Osvědčený V. Dolínek podle mého názoru poutavě o atraktivním tématu. 2 strany, dokončení příště.
Připojuji se k hodnocení, že jde o poutavě zpracované atraktivní téma. Je o tom leckde řada zmínek, ale tady je to konečně pohromadě, od člověka, který ví, o co jde. JT

Pistole ČZ vz. 38 a její vývoj

Dokončení článku J. Skramoušského. 2 strany. Od příštího čísla se rozjede navazující materiál o pistoli vz. 39(t).

Test oldtimeru: Pistole Heckler & Koch P 9S

Tentokrát trochu netradičně zbraň, která do kategorie oldtimerů patří spíše omezenou dobou výroby, než svou konstrukcí. D. Řehák na 2 strany.

Muzeum na prahu století

Rozhovor s ředitelem Historického ústavu Armády ČR Mgr. Petrem Klučinou - především o tolik diskutované kauze přechodu Schwarzenberského paláce do resortu ministerstva kultury. Rozmlouval J. Skramoušský.
Když o hrůzných podmínkách ve Schwarzenberském paláci hovořil Mgr.Klučina na kongresu vojenských muzeí (IAMAM) v Praze před dvěma lety, divili se i kolegové z rozvojových zemí. Armáda bez boje vyklidí objekt, který by jí mohl dělat čest a mohl být její výkladní skříní. Objekt na trase, kudy projdou davy turistů, kudy chodí školní výpravy. Ovšem na druhou stranu kterého žoldáka kdy zajímaly tradice vojska, v němž sloužil? A žoldnéřská armáda, toť naší cesty cíl. JT

Výroba OEWG v letech 1868-1895

Dokončení prezentace unikátního katalogu štýrské zbrojovky. Připravil D. Pazdera.

Pistole Walther PPK v ráži .22 LR

Firma Frankonia vrhla na trh "pépékáčko" ve dvaadvacítce, tedy z výroby v letech 1954-1972, s nezřetelnou ražbou šesticípé hvězdy na levé straně těla zbraně před rukojetí. Pistole používané v Izraeli? Stejnou zbraň popisuje DWJ 8/2001; také jím zkoušené exempláře mají ražbu údajné přejímací značky stejně nevýraznou. Malá záhada. Zkušenosti ze střelby s touto pistolí v SM na 2 stranách popisuje P. Klozík. Tento autor teď víceméně plně přešel do služeb SR, takže příznivce jeho článků pro příště odkazujeme především na tento časopis.

Materiál je doplněn informací o aktuální výrobě pistole PPK po ukončení produkce u firmy Walther.

Na středovce:

Pistole vz. 1862

Nové ráže nábojů

J. Hýkel pokračuje: náboje .260 Remington, .19-223 Calhoon a .19 Calhoon, 7,62 UKM.

Vyvážené samopaly AEK-971, AK-107, AK-108

Volný cyklus o moderních ruských zbraních J. Fencla pokačuje, tentokrát na 2 stranách o nikoli exportovaných, nýbrž "vybalancovaných" samopalech neboli útočných puškách.

Pouzdra na pistoli Steyr 1912

Velmi atraktivní téma zpracovává na 2 stranách K. Morávek.

Okupace a držení zbraní

Že to u nás bylo s držením zbraně v době Protektorátu Čechy a Morava celkem drsné, ukazuje na 2 stranách J. Skramoušský.

Zákon o zbraních a střelivu

Stručná filosofická noticka Klubu ALOGODOS k zamítnutí nového návrhu zákona o zbraních a střelivu.

A další stálé rubriky a seriály - z těch méně tradičních zmiňme slespoň Značky inspektorů na amerických armádních zbraních, které si zatím nenašly pevné místo ve struktuře časopisu.

Sestava redakce beze změn.

Mně se tenhle nový Střelecký magazín opět líbí. Jsou tu k vidění originální články, které vznikly dlouhým výzkumem v archívech a muzeích. Jdou k detailu. jsou to nové, většinou ještě nepublikované údaje. Vedle starších zbraní jsou články o zbraních moderních. Použil bych pro obsah slůvko "vyvážené", ale tohle slůvko už navždy zdiskreditovala Bobošíková, takže radši napíši, že se povedl a každý si tam najde svoje.

Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=57