Pomsta M. T. Kalašnikovovi
Datum: Monday, 03. September 2001 @ 08:00:00 CEST
Téma: Články


Někdo kolem Encyklopedie Diderot asi nemá zbraně rád

Před časem jsem byl tak trochu vyšší mocí uvrtán do lektorování hesel z oblasti vojenství pro velkou řadu Encyklopedie Diderot. Naštěstí v tom nejdedu sám, jinak bych si snad, jak se říká, musel hodit mašli. Naopak je to tak, že se na poli moderních vojenských dějin a zejména zbraní snažím být víceméně pevnou oporou kolegovi Liboru Jůnovi, jenž je schopným vojenským historikem pro starší období.

Nevím teď přesně, kdo že je vlastně momentálně autorem hesel, které mám nyní za povinnost kontrolovat. Pokud se nemýlím, jeden čas to byl J. Fidler, vojenský historik obrovského záběru, ale ten už je nějakou dobu ze hry. V každém případě to musí být člověk (více lidí?), který zbraně nemá rád. A to tak, že hodně.

U artefaktů ze staršího obodobí se dotyčný vyhýbá úplným bludům horlivým opisováním "Encyklopedie zbraní a zbroje" L. Křížka, což činí bez povolení autora, který podle vlastních slov uvažuje o právním postihu. Já si při lektoraci jen občas říkám: Kdyby aspoň opisoval pořádně a nepokoušel se o převyprávění bez pochopení věci.

Naprostý děs je vysvětlování většiny moderních pojmů. Asi děs nejděsnější, alespoň jak já to vidím, na mě vypadl ze zatím poslední kontrolované várky.

Zde jsem pod heslem Kalašnikov četl:

AK-47 (avtomat kalašnikov) – ruční palná zbraň; jedna z nejrozšířenějších zbraní vyvinutá ruským konstruktérem Michailem Timofejevičem Kalašnikovem (* 1919) s vysokou rychlostí střelby nepřetržitými dávkami; munice 7, 62 mm. Má oddělenou plynovou návratnou trubici umístěnou nad hlavní, dlouhý zásobník na 30 dávek; je schopný vystřelit až 600 nábojů za minutu. Vyrábí se v několika zemích ve dvou základních verzích, buď s dřevěnou či kovovou pažbou. V 80. letech 20. stol. byl AK-47 nahrazen modernější verzí AKM, s dokonalejšími mířidly. Kalašnikov byl v základní výzbroji armád bývalé Varšavské smlouvy, ale i ve výbavě nejrůznějších guerillových či nacionalistických hnutí. Byl vyráběn v Sovětském svazu, Bulharsku, východním Německu, Maďarsku, Severní Korey, Polsku, Rumunsku či Jugoslávii.

Opravdu si nedělám legraci, jak jsem nakoupil, tak prodávám.

Otázkou na místě je, jak jsem se k věci postavil já. S určitým odstupem jsem nucen konstatovat, že ne zcela bezvadně; ale o tom podrobněji zítra.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=58