Bude Šáda příliš drahý?
Datum: Tuesday, 20. January 2004 @ 12:00:00 CET
Téma: Články


Nové vydání proslulé knihy "Československé ruční palné zbraně a kulomety" se nezadržitelně blíží do finále. Po dokončení kvalitních barevných snímků zbraní ze sbírek VHÚ Praha ovšem vyvstává otázka, jak pojmout zařazení obrázků. Na misce vah leží především cena tisku a tudíž i knihy. Co vy na to?

Připomínám, že původní Šádova kniha byla opatřena poměrně kvalitními původními černobílými fotografiemi, kterým dal ovšem hodně zabrat tisk, takže výsledek je bídný. Reprint nepřicházel v úvahu. Proto bylo rozhodnuto pořídit snímky nové, a při této příležitosti lehounce korigovat a zejména doplnit Šádův výběr prezentovaných zbraní.

Fotografování se ujal našim čtenářům jistě dobře známý Petr Packan, což je myslím dobrá záruka kvality. Teď je připraveno řádově 150 barevných fotografií (plus něco dobových snímků) a otázka zní: kam s nimi? Cenově výhodnější, a to podstatně, je vytvořit z nich samostatnou obrazovou přílohu. Kniha i čtenářský komfort tím ale - alespoň podle našeho názoru - utrpí silnou úhonu. Kolega Skramoušský, který fotografování zajišťoval, i já hlasujeme pro umístění snímků do textu, podobně jako u prvního vydání. Cena knihy na pultě tím ovšem nezanedbatelně stoupne (ve hře je samozřejmě také honorář pro fotografa). Orientačně: cena těžko bude nižší než 500 Kč. Spíš ještě o něco vyšší.

Je to hodně, nebo málo? To je dosti zásadní otázka. Když už to bude takto drahá kniha, nechá ji vydavatel připravit v důstojném formátu A4. Takže žádná kapesní příručka. Na druhou stranu touto formátovou změnou mírně poklesne počet tiskových stran. Na třetí stranu tu čtenář dostane k dispozici hromadu kvalitních barevných snímků pozoruhodných prototypů, z nichž některé dosud nikdy nebyly prezentovány veřejnosti. O časem nepoznamenané kvalitě textu jistě netřeba zvláště hovořit.

Pokud někdo ze čtenářů G-I bude mít chuť se k této otázce vyjádřit, budeme rádi. Grafická úprava knihy by měla začít koncem ledna, takže trochu času na diskuzi stále ještě bývá.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=614