Akce SAKO
Datum: Thursday, 22. January 2004 @ 13:00:00 CET
Téma: Články


Hodně lidí dnes už ví, co byl vývojový úkol KOSA. Tedy ví to alespoň rámcově, protože skutečnost byla zřejmě poněkud složitější. Ale co byl úkol SAKO?

Stručně a jasně: pod krycím názvem SAKO se skrýval modernizovaný samopal vz. 61, čili starý dobrý Škorpion, o němž nedávno vydal knihu Ing. Fencl (na kterou na internetu zajímavě zareagovala hoba). Přesmyčka názvu KOSA dává tušit, jak byl Škorpion modernizován - ano, byl rekonstruován pro náboj 9 mm Makarov a jako takový získal vzorové označení "vz. 82".

O samopalu vz. 82 se toho zatím podařilo zjistit jen malounko, ale něco přece (ve výše zmíněné knize budete hledat z větší části marně). Předně vše nasvědčuje tomu, že vývoj modernizovaného samopalu vz. 61 - SAKO byl uzavřen v roce 1984. Ve stejném roce byla pro 9mm samopal vz. 82 připravena technická dokumentace, byla připravena výroba ověřovací série těchto zbraní (nevím, zda proběhla) a uskutečnily se jejich vojskové a následně kontrolní zkoušky. Podrobnosti neznám. V roce 1985 byl zpracován technologický projekt akce SAKO. Výroba, jak známo, zahájena nebyla. Příčiny mi, spolu se spoustou dalších věcí, zůstávají utajeny.

Toť vše. Ale aspoň něco. Snad to někoho z našich čtenářů aspoň trochu zaujalo.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=616