Střelecká revue 1/2004
Datum: Sunday, 25. January 2004 @ 06:00:00 CET
Téma: Články


S velkým zpožděním přinášíme přehled obsahu prvního letošního čísla SR. Nějak prostě nestíhám. Střelecký magazín bude následovat.


Na titulní straně jsou dvě jihoafrické pistole Excalibur.

Vážení čtenáři, milí přátelé

S úvodním slovem do nového ročníku vstupuje šéfredaktor Přemysl Liška. Sebevědomý, ale nikoli nafoukaný vstup úspěšného šéfredaktora.

Vstup do EU bude testem účinnosti zákona

Stručný rozhovor Přemysla Lišky o tom, jak zákon o zbraních funguje a kde by ho chtěl pan Kreml změnit. Také se mluví o zákoně a našem vstupu do EU (RVHP II).

Jihoafrický excalibur

Jihoafrický autor na stránkách Střelůecké revue, to je velmi zajímavé. Píše se o jihoafrické pistoli a to ve stylu, který u nás rozhodně není obvyklý. Než v článku člověk najde to, co potřebuje, chvilku to trvá. Čtyři strany, autor Keith Dyer.

Prototypa-ZM Brno

S ředitelem této firmy, v níž vzniklo leccos zajímavého, si povídal Přemysl Liška. Jak z článku plyne, firma dosud žije, ale jednoduché to mít nebude. Tři strany.

Bul M-5 Ultra-X

Pavel Klozík nás na jedné stránce seznamuje se svými zkušenostmi s nejmenším příslušníkem rodinky Bulů. A byl spokojen, byť s některými výhradami.

Praktická přesnost střelby

Dvojstránkový materiál amerického experta v oboru střelecké přípravy pojednává především o kompaktech v rážích .45 ACP a 9 Luger, jichž několik otestoval.

S&W 629 Light Hunter

Laděný revolver ze Smith Wesson Performance center v ráži 44 Magnum vyzkoušel Pavel Klozík a řekl bych, že zněj byl dost nadšen. On to asi fakt byl zážitek. Dvě strany.

Italské novinky

Sportovní pistole firem RBA a Matchguns představuje na dvou stranách Přemysl Liška. Zvláště pistole firmy Matchguns od Cesare Moriniho vypadá dost netradičně a zajímavě.

Meopta-lovecký program

Třístránkový článek je věnován puškohledům Artemis 1000, 2000, 2100, 3000 a 3100. S několika ilustrativními obrázky a kompletním přehledem toho, co firma pro myslivce nabízí. Autor Jiří Fencl.

Pedersoliho Rolling Block

S replikou americké zbraně z italské zbrojovky si zastřílel Pavel Klozík a jeho dojmy byly celkem příznivé, byť tak úplně nadšen zřejmě nebyl.

Zatím to jde

Tento článek tak trochu navazuje na článek o policejních pyrotechnicích v posledním čísle loňského ročníku. Zde vede Jan J.Vaněk rozhovor s pplk. Kollárem, vedoucím pyrotechnického odboru Policejního prezídia. Hovoří se o něm samém, ale i o nástražných systémech. Jedna strana.

Montáž na CZH 2003 Sport

Montáž na samonabíjecí verzi známé osmapadesátky nabízí českotřebovská firma Řehák a Řehák, která montáž také montuje na zbraně. Půl strany, autor Pavel Klozík.

Thompson M 1928

Airsoftová verze populární zbraně střílí pouze jednotlivými ranami. Ale Pavel Klozík přišel na to, že se dá přetvořit na velice pěkný model. Jedna strana.

Laugo dozrává

Po více než roce zajel Pavel Klozík opět do Trenčína, aby se podíval, jak zde pokročili s vývojem samopalu Laugo. A pokročili nejen se samopalem, ale vznikla i samonabíjecí karabina v ráži 9 mm Luger a ve výhledu je dokonce pistole. Tři strany.

Vrtulník Mi 24 V

Na IDETu potkal Jiří Fencl ruský bitevní vrtulník a podrobně se podíval na jeho výzbroj i perspektivy.
Dvě strany.

O nutné obraně

Čtenář nadhodil hypotetickou sebeobrannou situaci a právník Mgr.Kulich se ji pokouší analyzovat z hlediska přiměřené obrany. Jedna strana.

Listujeme starými katalogy

Skvělý nápad přetisknout jako Sešit SR to podstatné ze starého katalogu firmy František Dušek v Opočně a přidat k tomu stručný a výstižný komentář. Staré katalogy člověk těžko sežene. Reprinty vycházejí pouze v zahraničí a toto je první reprint katalogu českého puškaře, o němž vím. Jsem moc rád, že se to povedlo.

Čtenářská soutěž Slavná bojiště našich dějin

Podle mého názoru velmi zajímavá soutěž z oboru vojenské historie. Odpověď na první otázku najdete v I. díle Vojenských dějin československa nebo v knížce Josefa Žemličky Čechy v době knížecí na s.315. Tam jsem si byl své historické znalosti oživit i já.

Pažby a rukojeti

V rubrice pro začínající čtenáře se Ivan Chludil věnuje pažbám. Začalo se od těch starých, ale myslím si, že v příštím díle již se bude pojednávat o moderních. Jedna strana.

Ještě jednou innsbrucký Colt

V rubrice Psali jsme před 20 lety se objevil článek Vladimíra Dolínka o revolveru Colt v rakouském námořnictvu, vydaný před 20 lety. Dvě strany.

Tankové muzeum v Axvallu

Josef Novotný nás seznamuje se švédským muzeem, s vývojem švédské tankové výzbroje a také s dodávkami československých tanků do Švédska. To vše na dvou stranách.

Karabina pro Brazílii

Ivan Chludil objevil v soukromé sbírce unikátní musketon pro Brazílii s výrobním číslem 0001 Z.

Chalchin-gol

O malé, ale o to intenzívnější válce, kterou spolu v předvečer války druhé světové vedly Japonsko, Mongolsko a Sovětský svaz. Dvě strany, autor Karel Šimek.

VIS 1935-Radom

Druhý a závěrečný díl článku Jana Balcara o známé polské pistoli.Pojednává se zde o třetí až šesté výrobní variantě, o konstrukcí a demontáži zbraně. Vše doprovázejí pěkné obrázky, až na jednu výjimku nikoli nákresy, ale fotografie. Tři strany.

Swiss Tool RS

Další varianta nářaďového nože od firmy Victorinox. Půl strany, autor Stano R.Kříž.

Na ostří kravaty

Malinkaté nožíky jako spony na kravaty. Z Brazílie. Autor stejný jako v předchozím článku.

Zbraně na ME

Na loňském mistrovství Evropy v kulových disciplímách v Plzni obešel Jiří Fencl střelce, prošel záznamy a spočítal používané zbraně podle typů. Vznikl tak trochu (dost) telefonní seznam, ale domnívám se, že bude zajímavý i za pár let pro historiky sportovní střelby, budou-li jací.
Tři strany.
A na poslední straně je innsbrucký Colt k článku uvnitř čísla.
A já si myslím, že SR vykročila do nového roku správnou nohou. Moc mne potěšil zvláště tradiční Sešit, protože katalogy já moc rád...

Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=618