Kde se vyučit puškařem?
Datum: Sunday, 09. September 2001 @ 08:00:00 CEST
Téma: Vzdělávání


Obor puškař se vyučuje ve Vlašimi, v Brně a v Uherském Brodě.

Puškařské povolání je staré skoro jako palné zbraně samy. Desítky let se u nás neučilo a boom nastal po listopadu 1989. Noví podnikatelé potřebovali výuční listy, aby získali koncese a s těmi znalostmi to i přes šikovné ruce mnohých z nich nebylo valné. Začaly rekvalifikace, ale také se řádně otevíraly učební obory puškař, případně prodavač zbraní pro nastupující mladou generaci-pro kluky, kteří chtěli být puškaři.
Současná nabídka možností vyučit se v oboru puškař je soustředěna do sídel našich zbrojovek. Podle internetových stránek Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, respektive Ústavu pro informace ve vzdělávání se lze puškařem vyučit v tříletých oborech, zakončených učňovskou zkouškou na následujících školách:

1/SOU strojírenské, Velíšská 116, 258 30 Vlašim.
Škola nemá webovou stránku, ale základní informace a kontakty jsou na výše psané stránce Ústavu pro informace ve vzdělávání..

2/Střední odborné učiliště technické, Vlčnovská 688, 688 01 Uherský Brod
Kromě oboru puškař se zde učí také obor rytec kovů, což je pro naše potřeby také profese více než prospěšná. Na internetu jsme ji také nenašli, ale základní informace a kontakty jsou opět na stránce Ústavu pro informace ve vzdělávání

3/ Integrovaná střední škola-Centrum odborné přípravy, Olomoucká 61, 627 00 Brno
Jedině tato škola má svoji internetovou prezentaci http://www.iss-copbrno.cz/
Najdeme zde požadavky na uchazeče o studium tohoto oboru, stručný popis náplně studia včetně hodinových dotací jednotlivých předmětů. Je to rozumná prezentace pro první kontakt. Adresu webové stránky a další kontakty lze v případě potřeby zjistit tamtéž jako u předchozích škol.

Je škoda, že naši mladí puškaři jsou na internetu tak málo. Mnoho se o nich neví. A přitom, když jsem před nějakým časem provázel v pardubickém muzeu ve výstavě zbraní učně z brněnské puškařské školy, měli o věc ohromný zájem a to už měli za sebou dvě další podobné expozice.
Všechny naše puškařské školy v současné době oslovujeme a nabízíme jim možnost prezentace na našich stránkách. Uvidíme, zda bude zájem. Pevně doufám, že bude, neboť rubriku o vzdělávání jsme založili v podstatě za tímto účelem.

Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=62