CZ 75 žije
Datum: Friday, 30. January 2004 @ 06:00:00 CET
Téma: Články


Na setkání vedení České zbrojovky, a. s., Uherský Brod se zástupci médií 15. ledna 2004 byla představena řada více či méně známých a zajímavých zbraní ze současné uherskobrodské nabídky. Kupodivu nechyběla ani stará dobrá CZ (dříve ČZ) 75.

Pětasedmdesátka je již dávno živou legendou. Sběratelé za ni v závislosti na provedení a roku výroby platí dost slušné sumičky, v Japonsku se dokonce stala "hrdinkou" jedné komiksové řady. Třebaže CZUB mezitím udělala mnoho dalších modelů a podmodelů služebních i obranných pistolí, včetně kvalitního policejního kompaktu, o triumfu první devítkové "čízy" si zatím všechny mohou nechat pouze zdát.

V této perspektivě není moc udivující, že se před časem České zbrojovce Uherský Brod přihlásil zákazník, který projevil zájem o pistole, jež by navenek vypadaly úplně jako proslulé pětasedmdesátky z počátku výroby. CZUB žádosti vyhověla a připravila model, který interně nazývá "pistole druhé generace". Zbraň navenek věrně připomíná první CZ 75, odlišností je jen aplikace moderních bezpečnostních prvků do vnitřního mechanismu. Žádné další podrobnosti nebyly sděleny, nicméně již tato informace je jistě pozoruhodnou zajímavůstkou.

Oprava: Jak mě laskavě upozornil pan Balcar, předchozí text není zdaleka pravdivý. Nechal jsem se v něm nechal unést nadnesenými údaji výrobce a neuvědomil si, že původní pětasedmdesátka vypadala ne trochu, ale hodně jinak. Její snímky najdete na hoba stránkách, srovnatelný pohled je konkrétně zde. Čtenářům se za tento úlet omlouvám.


Provedení pistole CZ 75 "druhé generace" s původním modelem budete moci na G-I brzy porovnat s pětasedmdesátkou s výrobním číslem 00001, která je vystavena v uherskobrodské Síni slávy.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=622