Bedřich Brandejs: České zbrojířství III. část
Datum: Tuesday, 11. September 2001 @ 08:00:00 CEST
Téma: Články


Pokračování, tentokrát krátké o 2. polovině 19. století

Bedřich Brandejs: České puškařství III. část

Nyní soustřeďuje se výroba loveckých zbraní v Čechách zejména na Prahu a Výprty.

V Praze jest předním reprezentantem Jan Nowotný, jenž založil svůj závod r. 1865 a svou snahou domohl se v brzku stejně zvučného jména jako před ním Lebeda, jehož závod r. 1889 zanikl. Výrobky Nowotného vyznamenávají se výborným materiálem, elegantní stavbou, důkladností všech součástek i celkovým provedením. V příčině vývozu zaujímá závod Nowotného první místo mezi rakouskými vyrabiteli zbraní; ovládá skoro výhradně export do Ruska, však odbývá své výrobky také do Španěl, Německa, Italie, Francie i do zemí balkánských.

Zároveň dlužno jmenovati neméně zasloužilý pražský závod H. Roedla; tento, nejsa sám výrobcem, učinil svůj závod středištěm menších puškařů, jimž jednak potřebné polotovary opatřuje, jednak i prodej jich výrobků obstarává. Závod Roedlův byl stejně jako závod Nowotného na četných výstavách vyznamenán.

Mimo Prahu jest nám jako vynikající odborníky uvésti: nedávno zemřelého J. Wanglera v Kutné Hoře (známého četnými vynálezy), J. Haberdu, kníž. puškaře v Hluboké, Jos. Gutwirtha, kníž. puškaře ve Vorlíku, J. Brandejse, kníž. puškaře v České Skalici, F. Fauknera v Kolíně aj., ve Výprtech vynikají zvláště: G. Bittner, G. Fückert, W. Morgenstern a J. Schwab.

Pokračování zítra

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=66