DWJ v ruštině a Kalašnikov
Datum: Sunday, 28. March 2004 @ 06:00:00 CEST
Téma: Články


Nebojte se, neutrpěl jsem duševní poruchu. To se jen potkala globalizace s nepopiratelnou pravdou, že generace Rusů, kteří umějí německy, nezadržitelně vymírá.

Na druhé straně, jak již bylo vícekrát konstatováno, ruské časopisy o zbraních mívají zpravidla jepičí život.
A tak jsem si na letošní výstavě IWA při sběru prospektů sebral i něco na stánku časopisu DWJ. Sebral, vrazil mezi ostatní a šel dál. Když jsem se na ten leták podíval v klidu v penzionku u naší "Frau", cosi se mi nezdálo. Na vyfocené obálce jednoho z čísel DWJ nebylo něco v pořádku. Logo tam bylo, zbraně taky, ale písmenka byla z azbuky. Pokýval jsem hlavou a záhy usnul.
Druhého dne jsem se o podivném úkazu zmínil Davidu Pazderovi, který potvrdil, že jsem se nemýlil, že DWJ se vydal na východ, stejně jako mnohé další německé podniky.
Dnes, kdy jsem domů přivezl na zádech čtyři poslední ročníky DWJ (mám pevná záda), jsem si na ten podivný prospekt vzpomněl a vše si pročetl.
DWJ se v Rusku četl a čte, stejně jako v mnoha dalších zemích. Ale Rus, který si ho chce přečíst v originále, se musí naučit nejen novou řeč, ale taky novou abecedu. Těch, kteří uměli německy následkem událostí před šedesáti lety, rapidně ubývá a Rusů je dost na to, aby se ruská mutace DWJ vyplatila. K vydávání ruské mutace DWJ se spojil vydavatel DWJ-Verlag s vydavatelem ruského časopisu Kalašnikov. Po nějaké době příprav všechno na ostro začalo letos, kdy vyšlo první ruské číslo. Do konce roku by měla vyjít další tři čísla. Jedná se tedy zřejmě o výběr článků, nikoli o přetištění kompletního čísla. Také obálka ruské verze není totožná se žádnou z obálek letošního ani loňského DWJ. První číslo vyšlo v nákladu 3 000 výtisků a chcete-li v ruském vydání DWJ inzerovat, stránka stojí jen 500 Eur.

A tady je titulka ruského DWJ číslo 1/2004.


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=662