Bomba jménem Historie a vojenství v novém kabátě?
Datum: Monday, 26. April 2004 @ 18:00:00 CEST
Téma: Články


Někteří naši čtenáři už možná zaregistrovali, že v rámci celkové reorganizace Vojenského historického ústavu (dříve HÚ AČR) v Praze došlo i na ústavní časopis Historie a vojenství.

Historie a vojenství, zkráceně HaV, byla zvláštním časopisem. Hodně zjednodušeně - byl to vědecký časopis o nejrůznějších záležitostech týkajících se, nu čeho jiného než historie vojenství. Typické pro ni bylo minimum obrázků a texty opatřené poznámkovým aparátem - což kupodivu docela dost lidí spolehlivě odradilo od jakéhokoli pokusu o četbu.

Někdy to opravdu byla nuda a suchopár, v mnoha číslech HaV se však daly najít fundované a přitom čtivé materiály na zajímavá témata, včetně dějin zbrojní techniky (jako byl třeba dobrý, byť ne zcela vyčerpávající přehled čs. zbrojního exportu do zemí třetího světa, o kterém se právě vede mírně spekulativní debata na s námi spřízněné hoba stránce.) Zkrátka a dobře, obvykle to nebyla žádná četba do tramvaje, ale vážnějším zájemcům o dějiny vojenství se HaV vyplatilo průběžně, alespoň orientačně sledovat.

Jenže v nedávné době se mnohé změnilo. VHÚ má nové jméno, nové vedení i některé nové pracovníky - a také nové cíle. Mezi nimi figuruje snaha učinit z Historie a vojenství moderní odborné periodikum přístupné širší veřejnosti. Tak jsem to alespoň na základě mých informací pochopil já.

V praxi to znamená nástup přitažlivé grafiky, barevných obrázků a atraktivních témat - mezi nimiž samozřejmě nesmějí chybět ani zbraně. Dokonce už zazněly hlasy, že s novou HaV už VHÚ vlastně nebude muset spoluprácovat se Střeleckým magazínem na prezentaci svých bohatých sbírek ručních palných zbraní a kulometů...

Není jistě divu, že po všech těchto zvěstech vyhlížím blížící se první Historii a vojenství v novém kabátě s velkou zvědavostí. Na to, abychom se mohli přesvědčit, zda to bude skutečně taková bomba, jak slibuje VHÚ, už naštěstí nemusíme čekat dlouho - nová HaV by údajně měla vyjít někdy koncem května 2004.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=672