Kalendář Unter dem Doppeladler / Under Habsburgs Colour 2004-2005
Datum: Thursday, 29. April 2004 @ 09:00:00 CEST
Téma: Články


Do Prahy nedávno zavítal pan Reinolf Reisinger z Lince a kromě jiného s sebou přivezl zajímavý dvouletý kalendář. Protože se mi líbil, rád jsem slíbil, že se o něm zmíním nejen v SM, ale i na G-I.

Téma kalendáře dostatečně jasně vystihuje už jeho název: „Unter dem Doppeladler / Under Habsburgs Colour“. K vydání ho za pomoci několika institucí a soukromých sběratelů připravila Gesellschaft für historische Geschichtsdarstellung „K. k. Landwehrinfanterieregiment Linz Nr. 2“, která sídlící v Linci na zámku Ebelsberg. Spíš než na orientaci v pěně dní slouží na kochání hezkými a vtipnými (ve všech významech tohoto slova) velkými barevnými fotografiemi, jejichž autorem je Ing. Friedrich Aigner.

Celkem je v kalendáři 24 snímků + 1 na obálce. Na některých jsou rakouští a rakousko-uherští vojáci v akci, někdy třeba na nádraží při odjezdu na dovolenou. Najdete tu taky několik fotek zbraní, uniforem či vyznamenání. Prostě poutavý průřez dnes tak populární částí (i naší) vojenské historie.

Více než symptomatické je, že na některých záběrech vystupují příslušníci českých klubů vojenské historie. Jejich rakouští kolegové si pochvalují, že tito chlapíci vypadají obzvlášť „dobově“. Bonbónkem je dvojrole známého rakouského odborného spisovatele Heino Hintermeiera, jemuž loni vyšla bez přehánění skvělá kniha o „cizích“ puškách v rakousko-uherské výzbroji za 1. světové války.

Komu nestačí jen koukat na fotografie, může si v závěru kalendáře přečíst krátké, ale hutné komentáře (německy a anglicky) a případně využít kontakty na kluby a společnosti oživující tradici někdejších rakouských jednotek.

Až bude čas a taky až se počítač Honzy Tetřeva vrátí od doktora, zkusíme na G-I pověsit ukázku některé z fotografií, neboť jeden pohled v tomto případě plně nahradí veškeré okecávání.

Pan Reisinger mě poprosil, abych v Česku rozhlásil, že tento dvouletý kalendář je na prodej. Takže to činím. Jednotlivci si kalendář můžou koupit za 25 euro - což jistě není málo, ale na druhou stranu mám matný dojem, že dva kvalitní velkoformátové kalendáře u nás teď nestojí o moc méně. Kdyby se někdo k této investici odhodlal, může dát panu Reisingerovi vědět mým prostřednictvím, a to nejlépe na adresu shootmag@volny.cz (s poštovní adresou na G-I jsem si nějak neporozuměl). On pak v návaznosti na počet zájemců a svůj program příslušný počet kalendářů do Česka přiveze, takže odpadnou náklady na poštovné apod. Pokud by snad náhodou o distribuci kalendáře projevil zájem nějaký knižní či podobný obchod, může v úvodní fázi pana Reisingera kontaktovat taktéž přese mě, opět adresa shootmag@volny.cz.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=675