Předpis ''Děl-21-5'' 7,62mm SAMOPAL vz. 58
Datum: Tuesday, 04. May 2004 @ 06:00:00 CEST
Téma: Články


Ing. Václav Hajný z nakladatelství PARA BELLUM nás proprosil, abychom se i na G-I zmínili o nedávném vydání předpisu na "samopal" vz. 58. Rádi vyhovujeme.

Brněnské nakladatelství PARA BELLUM už má na kontě tři reprinty předpisů (popř. nauk) pro zbraně československé armády, zatím nejmladší popsanou zbraní byl samopal 24/26. Nové vydání předpisu pro "samopal" vz. 58 se od svých předchůdců poněkud liší tím, že je svázáno v kroužkové vazbě, jinak je to opět věrný reprint originálu z roku 1960 s připojeným - pouze jedním! - "změnovým" ústřižkem. Ten mimochodem stojí za pozornost, minimálně už proto, že upozorňuje na zavedení nových zákonných měřicích jednotek (ČSN 01 1300). Zmiňuji se o tom proto, že tenhle "detail" kupodivu mnoho odborných spisovatelů dodnes buď nezaznamenalo, nebo odmítá uznat.

Předpis má úctyhodných 159 stran z větší části zajímavého textu, což u tohoto druhu literatury nebývá vždy zvykem, méně kvalitních fotografií a hezkých pérovek. Nechybí ani Podrobný výkaz příslušenství a soupravy záložních součástek a Seznam veškerých součástek k této zbrani, které je možno vyžadovat k provedení oprav. Zkrátka ideální příručka pro dnešní uživatele sportovních verzí "samopalu" vz. 58 či příjemná nostalgická upomínka pro záložáky, kteří, ehm, nemají svůj předpis z dob aktivní služby.

U příležitosti vydání předpisu uspořádal Klub "MORAVSKÝCH STŘELCŮ" 7. dubna 2004 besedu s konstruktérem "samopalu" vz. 58 panem Jiřím Čermákem. Bylo to prý velmi zajímavé tříhodinové popovídání, podrobnosti nám snad Ing. Hajný sdělí v blízké době.

Nakladatelství PARA BELLUM zasílá reprint předpisu "Děl-21-5" na dobírku za 130 Kč + poštovné. Objednat si jej lze nejlépe na telefonních číslech 543214147 nebo 606745065.

Snímek titulní strany se pokusíme připojit v nejbližší době.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=678