Střelecká revue 5/2004
Datum: Monday, 24. May 2004 @ 14:12:13 CEST
Téma: Články


Z obsahu květnového čísla.

Na titulní straně je revolver Buger Bisley Vaquero.

Zaujalo nás …ve stáncích českých podniků na letošním veletrhu IWA

Dopředstavení toho zajímavého, co naši výrobci do Německa přivezli. Mne nejvíce zaujala replika rakouské křesadlové pušky model 1798 z Prototypy Brno.Zaujalo nás …a v jiných stáncích

Pákistán přivezl zbraně nic moc, zřejmě vyrobené poněkud na koleni, ale zajímavá byla třeba nabídka firem z Ruska.

Mateba 6 Unica

Zajímavou italskou zbraň, o níž se u nás již leccos napsalo, si konečně vyzkoušel Pavel Klozík. A zdá se, že s ní byl velmi spokojen, protože popsal a fotkami naplnil hned tři stránky.

Mateba 454 Casull

O automatickém revolveru v poněkud silnější ráži referuje na jedné straně Petr Müller. Výsledky s touto zbraní byly ovšem prabídné. Inu, zřejmě jsou na tuto konstrukci tak silné náboje poněkud příliš.

Sektářská pistole

Náčelník sekty Moonistů, který se proslavil hromadným oddáváním svých věřících na veřejnosti, má synáčka, který za papínkovy penízky založil zbrojovku Kahr, aby si měl s čím hrát a penízky, darované nadšenými věřícími, aby přinášely patřičné zhodnocení. O sektářské zbrojovce a jejích pistolích informuje na celkem pěti (!) stranách Petr Müller.

Beretta M 70

Tuto pistoli-veterána si u Řeháků v Třebové vyzkoušel Pavel Klozík a rozhodně z ní nebyl nikterak nadšen. Jedna strana.

PSS-pistole agentů

Ruskou pistoli pro tichý odstřel protivníků agenty ve službách světové socialistické soustavy představuje na dvou stranách Jiří Fencl. A jelikož k této zbrani nerozlučně patří také náboj, jímž to všechno začíná a končí, věnuje se také této zajímavosti.

IWA 2004

Novinky a inovace z Norimberka, které se nevešly do předchozího čísla, mají své medailonky na čtyřech stranách. A je toho skutečně hodně.

308 Cor-Bon Magnum

Nový, relativně umírněný náboj od firmy, která je známa spíše náboji maximalistickými. Jedna strana, autor Ivan Chludil.

Sako 75

Rozsáhlý a po technické stránce velice podrobný článek o známé a také úspěšné finské kulovnici, která se, jak je uvedeno na konci článku, začala dovážet také k nám. Tři strany, autor Jaroslav Pekařík.

Odstřelovačksý komplet Taktik

Novou ruskou samonabíjecí odstřelovačku s výměnnými hlavněmi popisuje na jedné a půl straně Jiří Fencl.

Zloduch ve vestě

Zákeřná zbraň, ukrytý v zapalovači pochází možná z Itálie a možná taky z druhé strany světa. Tak už to chodí. Ale je to nepěkné svinstvo. Půl strany, autor Stano R.Kříž.

Protiletadlový kanon S 60

O klasickém protiletadlovém kanonu, který se uplatnil a uplatňuje v socialistických, bývalých socialistických a rozvojových zemích píše na dvou stranách Karel Šimek. Jen tam postrádám nepodstatný údaj, jakou že ta zbraň má ráži.

Kulomet M2 půjde do penze

Půjde, ale hned bude nahrazen jinou, modernější zbraní, o níž se zatím mnoho neví s výjimkou toho, že bude mít stejnou ráži. Bude fungovat na stejné platfpormě a systému řízení palby jako granátomet, na němž se taky ještě pracuje. Dvě strany, autor -jl-.

Automatický granátomet MK 19

Na jedné straně stručně o stále používané a zdokonalované zbrani americké armády, která její pomocí činí mírumilovnými všechny, kdo se jí nezdají býti dostatečně hluboko pokloněni.

Zákon...Vyhláška...

Namísto tradičního Sešitu Střelecké revue je tentokrát umístěno znění zákona o ověřování střelných zbraní a vyhlášky o provedení některých ustanovení zbrojního zákona.

Vlk má právo se nažrat, ale nesmí použít zuby a koza musí zůstat celá

V novém trestním zákonu bude, pokud to náš parlament schválí, jinak formulována nutná obrana. Samozřejmě ve prospěch pachatelů trestných činů a neprospěch těch, kdo se mají stát oběťmi. Jednu stránku tomu věnuje Václav Zdeněk.

Slavná bojiště našich dějin

Tentokrát jde o bojiště nevelké, vlastně hrádek, kde odolával a neodolal Jan Roháč z Dubé.

Pažby a rukojeti: Revolvery

Vývoj rukojetí revolverů dokumentuje Ivan Chludil na revolverech Smith Wesson. Jedna strana.

Ohlasy, názory, informace

Doplnění článků o pistoli AMT Automag II, o skandinávském minometu a letounu Stuka. Jeden pánse také chlubí lepší a levnější montáží na CZH 2003, další připomíná nehezký zážitek Francouze, který si vyjel za svojí přítelkyní do němec a byl polapen policií. To a ještě mnohé jiné si můžeme přečíst na dvou stranách zjímavé rubriky.

Poradna

Do Poradny se dostala zajímavá pistole zřejmě amatérské produkce.

Lov a střelba v životě Bedřicha Smetany

Střílel od mládí, ale zřejmě nikoli skvěle, avšak rád. S nástupem sluchové choroby (jež však byla pouze projevem nemoci jiné), však musel se střílením přestat. Jedna strana v rubrice "Psali jsme před 20 lety".

Perkusní kompakt

U revolveru Remington New Model Army si majitel nechal zkrátit hlaveň. A Ivan Chludil pátrá po tom, zda to má či nemá historické opodstatnění. Půl strany.

Lovy beze zbraní

Fotoaparát ve tvaru revolveru. Výtečný nápad, ale když s ním na nějakého papaláše namíříte, že si jej vyfotíte, máte v lepším případě problém, v horším případě po problémech...
Na jedné stránce jsem k tomu našel třeba toto: "S neuvěřitelnou vynalézavosti pak byly přístroje montovány do různých "nenápadných" předmětů. Enjalbertův fotorevolver, zkonstruovaný v roce 1882 pro "tajné" fotografování měl ve válcovém zásobníku 10 fotografických desek formátu 16x16 mm, které se po každém stisku spouště postupně otáčely a exponovaly. Optika byla zabudována v krátké hlavni. Pro svůj vzhled byl tento typ přístroje prakticky nepoužitelný. Přesvědčil se o tom i Angličan Thomas Skaife, který chtěl vyfotografovat britskou královnu Vikt orii při návštěvě Křišťálového paláce v Hyde Parku. Jakmile fotorevolver vytáhl, vrhli se na něho policisté, srazili ho k zemi a spoutaného ho dovlekli do budovy policejního okrsku, kde se po důkladné prohlídce předmětu "nedorozumění" vysvětlilo... "

Katalog Husqvarna 1913

Již před delší dobou jsem dostal dáreček-pěkný katalog. Tak proč se nepochlubit. Jedna stránka.

Bolevecká katastrofa

O velikém a lidskými oběťmi draze zaplaceném výbuchu muničky kousek od Plzně píše na třech stranách člověk nejpovolanější, ředitel škodováckého muzea Dr.Vladislav Krátký.

Levoboček, aneb pistole DWM model 22 a 23

Kopie Browningů 1910, vyráběné ve firmě DWM. Jak to vlastně tehdy vůbec bylo a kde se vlastně pistole 22 a 23 vyráběly, se snaží zjistit nebo i vymyslet Jan Balcar. Dvě strany.

Bodáky k samopalu vz.58

Romanu Plačkovi se podařilo s velikou přesností na základě dobových materiálů zjistit, od kdy došlo ke změnám ve výrobě a značení našich nejrozšířenějších bodáků. Strana a půl.

Dvanáctiletý Bull

Rozhovor s majitelem firmy, která dováží americké vojenské oblečky a výstrojní součástky. Jedna strana, autor Pavel Klozík.

Colt Lightning se vrací

A nejen prostřednictvím firmy Taurus, která jím zahltí Ameriku, ale také z Itálie, odkud se prostřednictvím firmy Dave z Mostu dostanou i k nám. Jedna stránka, Pavel Klozík.

Manuál obranné střelby

Novou knihu na celé jedné stránce chválí a doporučuje Roman Podlešák.

Sportovní a policejní program Meopty

Představuje na dvou stranách typ po typu Jiří fencl.

Ruger Bisley Vaquero

Dvě strany o vzhledu a vlastnostech jednoho z rugeráckých revolverů. Výsledky slušné, ale chybičky se našly.

Viper

Jordánská pistole je na celostránkovém obrázku na poslední straně.

A to je konec povídání o májové Revue. Díky hromadě novinek z Norimberka byla tentokrát převelice pestrá.


Střelecká revue
Střelecká revue


Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=690