Střelecký magazín 6/2004
Datum: Friday, 28. May 2004 @ 19:55:59 CEST
Téma: Články


Rok se nám pomalu blíží do poloviny a s ním i letošní ročník našich střeleckých časopisů.

Na titulní straně je plynovka APP 661. Obrázek se vztahuje k článku uvnitř čísla a dost se na ten článek těším.
Mimo jiné je tam i balení broků, staré tak 30, možná i více let.Museli pracovat pro Říši

Jedna stránka textu a hlavně obrázků z výstavy, kterou by měli vidět všichni Pitharti, Rumlové, Piňosové, Chocholatí, Mandleři a Doležalové, jakož i ti, kdo jim plní peněženky.

Beretta Cx4 Storm

Nedávnou novinku italského koncernu-samonabíjecí karabinu, vyzkoušel převelice důkladně Martin Helebrant. A byl s ní vrchovatě spokojen. Čtyři stránky.

Útočná puška SR 88A

Singapurskou útočnou pušku, která si vybrala to lepší z M16A2 a NF FAL, popisuje na takřka dvou stranách Emil Markup.

FN 303

Proslulá belgická zbrojovka FN se pustila na pole nesmrtících zbraní, které demokraticky volené vlády používají k rozhánění demonstrací občanů, kteří enchtějí pochopit, jak jsou výsledky těchto vlád vynikající a současně ještě nechtějí do lidí střílet ostrými.
Firma má se svojí zbraní úspěch. Já bych jich taky pro naši polici pár nakoupil a nosily by se výhradně na fotbal. Dvě strany.

Puška Mannlicher vz.1885

Pan rytíř Mannlicher má umrlčí výročí, takže je záhodno připomenout jeho podíl na konstrukcích moderních zbraní. Úkolu se s lehkostí a současně důkladností sobě vlastní ujal David Pazdera, věnoval mu čtyři stránky a příště budeme pokračovat. V tomto díle se věnujeme konstruktérovi a končíme začátkem úspěchu pušky model 1885, tedy zkouškami u jednotek.
Jen drobounkou poznámku na úplný okraj: Leitha se do češtiny překládá jako Litava. Ale to píšu jen proto, aby David viděl, jak jsem pozorný čtenář.

Nové ráže a náboje

S novinkami v oboru nábojů, které potkal a seznámil se s nimi v Norimberku, nás seznamuje Martin Helebrant.

Steve Hornady-výroba střeliva-vlastník

Rozhovory se zajímavými lidmi, které redaktoři a spolupracovnící potkají v Norimberku, se v SM již staly tradicí. A podle mne pěknou, ať si kdo chce co chce říká. Martin helebrant si tentokrát povídal se Steve Hornadym, majitelem známé a úspěšné muničky. Zdá se, že tento pán vidí budoucnost své firmy v barvách blízkých růžové a má pro to důvody. Jedna strana.

Samonabíjecí plynová pistole APP 661

Čtyřstránkový článek Jiřího Fencla o pistoli, které máme v muzeu dokonce dvě. Mně se ten článek moc líbí, je o zbrani, o které jsem toho dosud mnoho nevěděl, takže přínos.

Zkoušení zbraní v českých zemích před rokem 1989

Přes poslední roky Rakouska-Uherska jsme se se Zdeňkem Faktorem dostali až na počátek první Československé republiky. Já si tento článek nemohu vynachválit, protože při datacích a popisech osudů zbraní se moc a moc hodí.

Revolver Galand

V rubrice testu oldtimetů se tentokrát testoval skutečný dědeček belgicko-francouzské národnosti, starý minimálně 110 let. Náboje se vzaly tak nějak podle oka a zbraň i střelec utkání přežili. Dvě strany, autor -mc-.

Pierangelo Pedersoli-výrobce zbraní

Pán, s nímž hovořil Martin Helebrant, vyrábí v Itálii repliky. Evidentně ho to baví,rád se chlubí svými úspěchy a má ty zbraně rád. Stránka a kousek.

Phillipe Chamoret. Browning International-marketing Manager

Také s tímto velice mladým pánem ze St.Etienne, který již několik let pracuje v Belgii, si povídal Martin Helebrant. Necelá jedna strana.

Československý kulomet ZB vz.26

Klasický československý kulomet je vyobrazen na prostřední dvojstraně.

Podzimní sezona patří zbraním

Celostránkový inzerát, který má snahu se tvářit jako článek, zve na podzimní Inchebu a slibuje všechno možné i nemožné. Věřme, že to vyjde a Incheba nabere vzestupnou dráhu. Autoři inzerátu ovšem nejsou tak úplně in, neboť mimo jiné podporu výstavě poskytuje Státní zkušebna zbraní a střeliva. Tak nějak si myslím, že ona instituce se již nějakou dobu jmenuje jinak a píše-li o ní PR agentura jako o zkušebně, neměl by název začínat velkým písmenkem.
Ale to zas jen pro pořádek, aby PR agenti věděli, že jsem pozorný čtenář.

Poradna

V Poradně se mj. objevila informace o knize na téma německých identifikačních známek. Záhy přineseme informace o tom, kde si ji zájemci mohou objednat.

Zbraně na aukcích

Užitečné zprávy pana Dr.Dolínka z aukčních síní. Něco se sotva prodalo za odhad, něco naopak vylezlo pořádně vysoko. Ten perkusní dvoják od Novotného bych si taky nechal líbit.

Výzbroj IRA a dalších organizací v Severním Irsku

Vladimír Šourek tentokrát přináší přehled zbraní v neřešitelném konfliktu nízké intenzity, který již řadu desetiletí probíhá v Severním Irsku. K tomu statistiky o obětech, přestřelkách... Dvě strany.

Mikulášovice, kolébka nožířského průmyslu

Dvoustranu z dějin mikulášovického nožířství přináší Zdeněk Faktor. A je to zajímavé. Já bych ovšem tamní výrobce nenezýval pouze nožíři, protože se tam svého času vyráběly také čepele k šavlím. Jednu máme u nás v muzeu.
Pokračování příště.

Tapiserie v Bayeux

Další pokračování popisu děje starodávného komiksu nám přináší Leonid Křížek. Dvě strany.

Po stopách výroby raket v Čechách a na Moravě za 2.světové války

Další pokračování seriálu. Dvě strany.

Základní demontáže krátkých palných zbraní-Roth vz.07

Demontážní rubrika se zřejmě na delší dobu stala obsáhlejší, protože Jan Skramoušský se dostává ke složitějším pistolím.Tentokrát tedy Krnkova pistole. Dvě strany.

100. Výročí úmrtí Ferdinanda rytíře von Mannlicher (1848-1904)

Další rozsáhlý článek k výročí úmrtí Ferdinanda Mannlichera si všímá především jeho konstrukcí a rozšíření jeho vynálezů. Pěkné, hodně obrázků, přehledné. Čtyři strany. Autorem je Reinolf Reisinger, jenž, pokud mohu soudit, začíná patřit k okruhu spolupracovníků redakce.

Walther TPH .22 LR

A vše je zakončeno rentgenovým nákresem německé pistole na úplně poslední straně.

Tak nám na stránkách Střeleckého magazínu odeznívají některé dojmy z Norimberka, vzpomněli jsme důkladně Mannlicherova výročí a články na pokračování postoupily zase o kousek dál.
Takže přeji pěkné počtení a těším se na další číslo.

Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=696