Střelecká revue 6/2004
Datum: Thursday, 03. June 2004 @ 15:29:06 CEST
Téma: Články


Z obsahu letošního šestého čísla.

Na titulní straně dominuje pistole Glock 34.

Zaujalo nás

Pavel Klozík zaplnil novinkami dvě strany. Mne nejvíce zaujala replika opakovačky Spencer 1865, ale zajímavých věcí je tam víc.Ilegální velkoobchod se zbraněmi

Policie provedla hromadný odchyt nelegálních obchodníků se zbraněmi a učinila tiskovku. Skutečně toho tam bylo požehnaně. Z dvanácti odchycených se dokonce čtyři dostali do vazby. Ti ostatní by zřejmě přišli o kšefty, tak je pan soudce poslal domů. Jedna strana, autor Ivan Chludil.

Taurus Police

Loňskou novinku brazilské firmy vyzkoušel a na třech stranách o ní píše Petr Müller. Myslím si, že s ní byl dost spokojen.

Forjas Taurus SA

Tentýž autor shrnuje v jednom jediném nahuštěném sloupečku výboj pistolí Taurus od roku 1980.

Glock 34

Ivan Chludil testoval sportovního Glocka a ačkoli zbraň je to kvalitní, měl k ní jisté výhrady. Dvě strany.

Malé revolvery Freedom Arms

Zajímavé, důkladné klony Coltu SAA nabízí firma, která je proslulá spíše revolvery extrémních ráží. Uvanu Chludilovi se tyto zbraně celkem líbí, ovšem jen do té chvíle, než uvidí cenovku.

Expedice do neviditelna

Velmi dokonalá digitální termokamerakamera zaujala Stana R. Kříže natolik, že o ní popsal dvě stránky. A ona ta mašinka zřejmě umí hodně věcí.

Smith Wesson. Novinky 2004

Novinky a inovace amerického tradičního výrobce představuje a místy dosti vtipně komentuje Pavel Klozík. Čtyři strany.

17 Hornady Mach 2

O dosti horké novince na poli nábojů s okrajovým zápalem, jakož i o zbraních, které již pro ni jsou vyráběny, informuje na jedné straně Václav Malimánek.

Kulovnice Mauser M 03

Současnou vlajkovou loď tradičního výrobce opakovacích kulovnic (i vojenských pušek) představuje na třech stránkách Jiří Fencl, který byl se zbraní velmi spokojen.

CZ Hermex a úpravy Sa vz.58

S Emilem Markupem z firmy CZ Hermex, která na náš trh přinesla samonabíjecí verzi útočné pušky vz.58, si povídal Jiří Fencl. Ale nemluvilo se jen o této zbrani, nýbrž i o granátometu a tlumičích. Dvě strany.

Samopal Colt

Je to podobné útočné pušce M16 a taky to vyrábí stejná fabrika. Jen ráži to má 9 Luger. Jedna strana, autor -ji-.

Velkorážové odstřelovačky nastupují

V tomto článku se Ivan Chludil a Jiří Fencl věnují velkorážovým odstřelovačkám Barrett a vidí jejich velkou perspektivu. Tři strany.

MIG 29 a jeho verze

Dvě strany o ruské stíhačce, kterou naši chrabří politikové vyměnili za vrtulníky.

Explozivní nákresy. Revolvery.

Jedenačtyřicátý Sešit Střelecké revue přináší explozivní nákresy celkem dvaceti revolverů, z nichž je 19 amerických. Deset stran, autor Ivan Chludil.

Zbraně a střelivo po vstupu do EU

Cestování se zbraněmi poté, co jsme vstoupili do EU, to je námět jednostránkového článku Věry Duškové z Ministerstva vnitra. Sama si klade odpovědi a odpovídá na ně.

Slavná bojiště našich dějin

Tentokrát je otázka z dějin slezských válek a bojovalo se na Čáslavsku. V článku o bitvě je jedna nepřesnost. Karel Lotrinský, který velel Rakušanům, nebyl manžel Marie Terezie, ale její švagr. Jejím manželem byl František Lotrinský.

Pažby a rukojeti

Šestá část seriálu je věnována samonabíjecím pistolím a tomu, za co jsou drženy. Od Colta 1911 přes HP 35 až ke Steyru M9. Jedna strana, autor Ivan Chludil.

Dobrá trefa

V rubrice Ohlasy, názory, informace se mimo jiné objevila informace o výstavě s tématikou moravských střeleckých spolků, která probíhá v Moravském zemském muzeu.

Poradna

V Poradně se Václav Malimánek zabývá jednou věcí záhadnou, kterou není schopen identifikovat a druhý zkoumaný předmět je náboj do větroměrné pušky.

Dějiny revolveru

V rubrice Psali jsme před 25 lety pokračuje článek Vladimíra Dolínka. Stručně se postupuje od Kazimíra Lefaucheuxe přes Rollina Whita až ke Coltovu Peacemakeru. Jedna strana.

První vojenskohistorické muzeum M.Frosta

Miroslav Frost je svérázný pán, který zasvětil svůj život sbírání militárií z celého světa. Nyní bude mít v Jaroměři vlastní muzeum. A to je dobře. Jedna strana, autor Pavel Klozík.

Sedm kulí jako v Sarajevě?

Blíží se devadesáté výročí událostí v Sarajevu, které dale záminku k vypuknutí I. světové války. Atentát a okolnosti kolem něj, jakož i osudy těch, kdo atentát provedli, popisuje na čtyřech stranách -pl-.

Pistole FN 1910/22 pro armádu Království SHS

Na Balkán se vydal ve svém článku také Jan Balcar, když se zabývá životopisem zbraně, která navázala na typ, jímž byl zastřelen rakouský následník trůnu. Dvě strany.

Zkoušky samopalu vz.58 v SSSR (1967)

O zkouškách, jimiž prošlo více zbraní z bratrských socialistických států, píše na dvou stranách Roman Plaček. Sa vz.58 dopadl velmi slušně, nijak zvlášť však neoslnil.
A to je z červnové Střelecké revue všechno. Opět pestrá, pro každého něco. Pokud tam někomu něco chybí, ať si to napíše nebo ať odchytí nového autora. Ten časopis je náš, jaký si ho uděláme (nechámě udělat), takový bude. Já jsem s ním dost spokojen.

Mimochodem, Rejstřík Střelecké revue a Střeleckého magazínu má (včetně prvního pololetí 2004) celkem 53 674 záznamů.Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=701