Sbírání zbraní - americký pohled
Datum: Monday, 14. June 2004 @ 10:00:00 CEST
Téma: Články


Předminulý a minulý týden se v redakci SM objevil profesor Jiří T. Vojta, na kterého si věrní čtenáři Střeleckého magazínu možná vzpomenou jako na autora, který před dávnými roky přispíval do našeho časopisu.

Návštěva to byla řekněme zajímavá. Nebudu zabíhat do detailů, řeknu jen, že pan profesor má za sebou opravdu vážné zdravotní komplikace (což byl ostatně jeden z hlavních důvodů jeho delší autorské odmlky). V mnohém se však příliš nezměnil, a tak přestože hlavním objektem jeho pozornosti byl kolega Skramoušský, i mně bylo dopřáno okusit něco z americké vize sběratelství ručních palných zbraní.

Předesílám, že sám zbraně nesbírám a celkově k této činnosti provozované jednotlivci přistupuji s jistou rezervovaností. Podle mých dosavadních zkušeností jsou mnozí sběratelé zbraní - jak to jednoduše nazvat? - poněkud nestandardně uvažující lidé. Ale to budou asi všichni sběratelé věcí, já jen jiné neznám.

Zpátky k panu profesorovi: Pan Vojta s sebou přivezl jeden hezký aukční katalog, kde byla skvostnými fotografiemi podchycena řada pozoruhodných kousků, včetně prototypů. (Šlo zejména o německé pistole, mezi nimiž nechyběl ani Walther PPK jistého pana Reinharda Heydricha.) Leč prst páně profesora pokaždé směřoval především ke spodnímu řádku, kde byla - co asi - nu cena. Samozřejmě v dolarech a většinou pořádně mastná.

A tak to šlo v podstatě po celou návštěvu pana profesora. Řeč nebyla o tom, co je na té které zbrani konstrukčně či historicky zajímavého, vlastně jsem se ani pořádně nedozvěděl, které konkrétní kousky má sám pan profesor ve své početné sbírce (kolem níž již krouží úctyhodné hejno supů v očekávání blížícího se skonu současného majitele). Zato znovu a znovu zaznívaly výkřiku typu "pojď sem a přečti za kolik!" a pak "to je, co?! co tomu říkáš?!".

Inu, jiný kraj, jiný brav, s tímhle základem těžko začít žonglovat plusy a mínusy. Zdaleka ne jen můj názor je, že sbírání zbraní v každém případě nejsou, oprava - neměly by být jen nákupy a prodeje. Pan profesor Vojta se k věci postavil čelem a kromě představení zaoceánských cenových relací přislíbil pro SM sepsat nějaký ten článek o některých zvláště vypečených kouscích ze své sbírky. Pak teprve se můžeme pustit do trochu serióznějšího hodnocení obsahu pojmu "sběratel zbraní" v severoamerickém pojetí.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=705