Střelecký magazín 7/2004
Datum: Saturday, 03. July 2004 @ 21:57:31 CEST
Téma: Články


Prázdninové číslo SM bylo k dispozici již před prázdninami. A o čem v něm píší?

Na titulní straně se skví perkusní vojenská puška, se kterou cvičil kvérgrify arcivévoda František Ferdinand d´Este. Ostatně článek s touto tématikou najdete uvnitř čísla.

Druhé provedení pistole GP K100

Dvojstrana o pistoli pana Kuraciny, která se zřejmě uchytila na trhu a začala se prodávat. O drobných úpravách a mimo jiné i o materiálu hlavně, který byl nyní změněn, píše na dvou stranách autor -mc-.
Tento článek je nejen o zbrani pana Kuraciny, ale i o reklamní zdatnosti firmy Řehák a Řehák. Na největším obrázku, který ilustruje článek, je pistole a krabička s náboji firmy Řehák a Řehák. Tentýž obrázek se, jistě náhodou, objevuje již na předchozí stránce u přehledu článků a do třetice je firma uvedena i v závěru článku jeko dovozce. Inu, když někdo umí, tak umí.Avenger po roce

S autorem adaptéru na pistole Colt 1911 a jejich klony, který byl představen na loňské výstavě IWA, si na letošní výstavě povídal David Pazdera. Vše se vyvíjí zdárně a podle slov pana konstruktéra je objednávek strašně moc. Dvě strany.

Fenomén Lasergrips

Laserový zaměřovač jako součást střenek rukojeti u krátkých a potenciálně i dlouhých palných zbraní. Dobrý nápad a zřejmě se uchytil. Dvě strany, redakční materiál.

Dětské zbraně Františka Ferdinanda

Nový Střelecký magazín vyšel právě v době, kdy jsme vzpomněli skon arcivévody Františka Ferdinanda, takže nevzpomenout tohoto milovníka lovu by bylo hříchem. Netradičně tuto více či méně povinnost pojal Vladimír Dolínek, když píše o flintičkách, s nimiž se malý arcivévoda učil lovit a pochodovat. Tři strany, pěkné obrázky.

Rozhovor s K.H.Wrobelem nejen o mosinkách

S autorem dvou knih o mosinkách si povídal Vladimír Dolínek a povídalo se hlavně o nich. Na přetřes ovšem přišlo také další směřování badatelské činnosti pana Wrobela. Na řadě jsou samonabíjecí pušky Tokarev. Jedna strana.

Puška Mannlicher vz.1885

Dokončení článku Davida Pazdery z minulého čísla. Popisuje se zde technické řešení, pokusná modifikace 1885/1886 a také osudy těchto zbraní po jejich vyřazení z rakousko-uherské armády. Dvě strany.

Samopaly ZK 383

Článek Jana Skramoušského je takřka výhradně zaměřen na technickou stránku těchto československých samopalů. Zde se popisují varianty ZK 383 P a ZK 383 sz. Dvě strany.

ZK 383 v letech 1938-1945

Témuž samopalu je věnován i následující článek, který si ovšem všímá toho, kam směřovaly nebo měly směřovat dodávky této zbraně v průběhu I. světové války. Pět stran, autor Jan Skramoušský.

Kolečko i doutnák

Na pole replik hodně starých zbraní se vypravil David Pazdera. A jak jest jeho dobrým zvykem, vzal to důkladně. Kromě popisu vzniku a peripetií kolem repliky pánů Nadrchala a Pospíšila se věnuje také okolnostem objevení se zbraní s kombinovaným zámkem ve výzbroji habsburské armády. Tři strany.

Zkoušení zbraní v českých zemích před rokem 1989

Páté pokračování seriálu Zdeňka Faktora. Dospěli jsme k zákonům a nařízením z let 1931 a 1932. Dvě strany.

Odstřelovací puška Mosin vz.1891/30-modifikace VP

V testovací rubrice oldtimerů se zkoušela mosinka pro odstřelovače se starším dalekohledem a výsledky nebyly nejhorší. Většina článku je však věnována vývoji sovětské optiky pro odstřelovačské pušky. Dvojstránkový článek napsal tajemný (mc).

.17 Mach 2-začíná éra sedmnáctek?

Zřejmě nastává, ale to se ukáže za pár let. Článek autora, ukrytého pod značkou -s-, pojednává především o parametrech i historii náboje 17 Mach 2 a mimo jiné přináší i portrét jeho konstruktéra. Dvě strany.

Francouzský lehký kulomet Chatellerault Mle.1924 M 29

U nás nepříliš známý a asi i vzácný kulomet je představen na prostřední dvojstraně.

Poradna

V této rubrice, kterou většinou nekomentuji, mne zaujalo tíéma plynových masek. Máme jich v muzeu několik desítek, ale chybí mi literatura. Leccos se mi kdysi podařilo určit s pomocí jednoho pána z civilní obrany, ale ještě to není všechno. Nevíte někdo o nějaké dobré příručce, knize či tlustospisu na toto téma?

Nože v Norimberku

Tři strany textu a obrázků a jako prémie ještě druhá strana obálky, plná dalších obrázků. To je nožířská IWA v kostce podle Martina Helebranta. Autor si nejprve všímá nožů, oceněných v nožířské soutěži na veletrhu, ale pak přechází o k těm neoceněným, aby na nich demonstroval současné trendy v tomto oboru.

Číselné a písmenné kódy na nemeckých bodákoch pre pušky Mauser K 98k.

Bodáky jsou stále více aktuálním tématem a oba naše časopisy se jim věnují. O číselných kódech na německých bodácích píše na dvou stranách Andrej Blažíček.
Další zajímavé informace o německých bodácích má pan Blažíček také na internetu. Nakoukněte, stojí to za to.

Mikulášovice-kolébka nožířského průmyslu

Zdeněk Faktor se v dalším díle zabývá mikulášovickým nožířstvím v době první republika a také v době po II. světové válce. Dvě strany.

Tapiserie v Bayeux

V další části seriálu Leonida Křížka se dostáváme na sám konec bitvy u Hastingsu, jsme svědky smrti krále Harolda a útěku toho, co zbylo z jeho vojska. Jedna strana.

Co vyjde o zbraních a vojenství

I na letošek je toho celkem dost. Připravme si peněženky a vybírejme pozorně. Jedna strana.

Vojenské zajímavosti ve Finsku

Vladimír Kupka se vypravil do Finska a první díl jeho článku je zřejmě takový trochu zahřívací. Autor se vylodil, rekapituloval historii země a okoukl to, co bylo nejblíže. Dvě strany.

Po stopách výroby raket v Čechách a na Moravě za II. světové války.

Čtvrtá část seriálu se stále pokouší dát dohromady drobečky informací, které by dokládaly, kdo, kdy a jak moc se podílel na vývoji německých raket.

Pistole Parabellum P-08

V demontážní rubrice se rozebírá Parabella na dvou stranách.

Zbrojířské měrky k 7,65 mm samopalu vz.61

Na jedné straně je představuje Emil Markup.


A na zadní straně je řez pistolí Astra 700.

Střelecká revue
Střelecká revue


Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=714