Střelecká revue 7/2004
Datum: Wednesday, 14. July 2004 @ 06:00:00 CEST
Téma: Články


Vyšlo sedmé letošní číslo SR.

Na titulní straně je perkusní pepřenka puškaře Vláška. A celkem pěkná.

Zaujalo nás

Pánové Liška a Klozík nás seznamují s novinkami, posbíranými v celé zemi. Jak se však zdá, nejvíce zpráv získali při nějaké spanilé jízdě na sever Moravy a do Slezska. Mne zaujala bohatě zdobená kulovnice Steyr-Mannlicher, jakož i bohatě zdobená pistole a revolver.

Pistole SPS

Sportovní pistole ze Španělska, které jsou vystavěny na bázi Coltu 1911 a jsou tak trochu pohrobky španělské firmy Astra, představuje Ivan Chludil. Dvě strany.

Proměny revolveru SW modelu 25

O americkém revolveru, který byl jen takovou Popelkou až do chvíle, kdy se našel chlapík, který s ním umí kouzla, píše na třech stranách Ivan Chludil. Samozřejmě je tu psáno i o osudech zbraně poté, co se stala slavnou a začala se všemožně upravovat.

Ruger Police Service Six

Pavel Klozík si na střelnici v Novém Vojířově prohlédl jeden použitý exemplář revolveru, který se v polovině minulého století vklínil mezi Smith Wessony v ozbrojených sborech USA.

SIG-Sauer P 245

Do naší republiky se dostaly kompaktní SIG-Sauery v pětačtyřicítce. Jeden si vyzkoušel Pavel Klozík a byl s ním dosti spokojen, ačkoli nějaké ty mouchy našel. Dvě strany.

DVC od Zendlů

Sportovní střelec Pavel Sousedík si nechal u pana Zendla vyrobit pistoli. Zbraň je hotova, takže je možno ji představit tisku. Tohoto úkolu se ujal osvědčený Jiří Fencl. Dvě strany.

Jim Cirillo

Přežil řadu soubojů se zločinci a policejních akcí si zřejmě užil až běda. Proto již léta učí lidi střílet. Něco o tom napsal, něco natočil, nad osobní kontakt ovšem zřejmě není. Jedna strana, autor -LA-.

SOG Vojenské policie

Vždycky jsem si myslel, že vojenská policie chytá tak akorát vojáky bez vycházkových knížek nebo ty, kteří podnikají černé jízdy třeba tankem na dovolenou. A ono to má i specielně cvičené jednotky, vyzbrojené zahraničními zbraněmi, a operuje to např. v Iráku.
No, mne skutečnost, že se naši vojáci jakkoli angažují tam někde za horami, k nadšení nepřivádí.
Jedna strana, autor Milan Kovář.

ISET 2004

Na dvou stranách je nám představeno něco málo z veletrhu bezpečnostní techniky a služeb. Zajímavé jsou nepochybně pyrotechnické obleky, stará četnická pragovka, ale i pojízdné velitelské pracoviště.

Střely Hornady

Více než o střelách se v první polovině článku hovoří o historii firmy, poté již následuje něco málo o střelách. Jedna strana, autor Ondřej Kozub.

Konverze pro AR-15/M16

Malorážkový adaptér z ČZ Strakonice představuje na jedné straně Jiří Fencl.

Malorážky Henry

Pod jménem proslulého amerického konstruktéra Benjamina Tylera Henryho se vyrábějí nejenom pákové opakovačky, ale i jiné zbraně. Dvě pákové opakovačky, které se začaly dovážet k nám a jednu zbraň pro přežití od firmy Henry si vyzkoušel Pavel Klozík a byl s nimi dosti spokojen.

Puškařství Pavel Kupec

Přemysl Liška píše na dvou stranách o našem, tedy pardubickém puškaři Pavlu Kupcovi. Co víc k tomuto článku říci, než to, že Přemek Liška ho napsal pěkně a podle pravdy. Pavla Kupce za poslední roky znám. Je to firma, kde se maká a je to vidět.

Armádní program Meopty

Řadu zaměřovacích dalekohledů, noktovizorů a podobných záležitostí pro zbraně pěchoty i tanky a BVP představuje ve stručnosti na dvou stranách Jiří Fencl.

Micro UZI v novém

Izraelci opět vylepšili svůj samopálek. Leccos změnili a především doplnili hodně příslušenství. Půl strany, autor -pl-.

Brokovnice LSS

Opakovací brokovnice, sloužící jako podvěsná zbraň na útočných puškách americké armády v dalekém a po svobodě amerického typu toužícím Afghnistánu. Půl stránky.

Ruská vznášedla

Čtyřstránkový článek Karla Šimka o ruských vznášedlech.

Polské pistole a revolvery

Sešit Střelecké revue je tentokrát věnován polským sluřebním krátkým palným zbraním po r.1918, kdy vzniká nové Polsko. Zajímavý přehled připravil Jiří Fencl.

Slavná bojiště našich dějin

Kde že to Přemysl II. Otakar slavně skončil svůj život?
Jedna strana.

Policejní statistiky

V rubrice Ohlasy, názory, informace se objevila statistika o počtu zbrojních průkazů, o počtu zbraní, trestných činů se zbraní...

Vzduchová pistole TEX model 3

V rubrice "Psali jsme před 20 lety" najdeme text Petra reháka o tehdy čerstvě inovované čsl. vzduchové pistoli. Jedna strana.

Vasa

Josef Novotný nás na svých cestách zavedl až do Švédska. Zde vyzvedli z moře bitevní loď ze začátku 17.století, zrekonstruovali ji a učinili z ní a jejího okolí velkolepé muzeum. Dvě strany.

Wlaschekova pepřenka

Pepřenka pražského puškaře byla dlouho schovaná na nějaké půdě. Ale měla štěstí. Přežila toto uložení jakž takž, dostala se do rukou někoho, kdo ji nezahodil a dokonce zbraň ukázal Ivanu Chludilovi. Ten o ní napsal a nafotil dvě strany.

Le Francais

Francouzské a tudíž neobvyklé pistoli se věnuje na čtyřech stránkách Jan Balcar. Je to skutečně zajímavá konstrukce, která se na trhu udržela zřejmě proto, že Francouzi jsou, no...poněkud specifičtí lidé. V článku najdete historii vzniku zbraně a samozřejmě podrobný technický popis včetně nákresů a řady fotografií.

Goliáš

Mohu-li to zjednodušit, přijelo to k pevnůstce nebo opevněnému domu a pak to udělalo veliké bum. Obvykle bylo po pevnůstce. Dvě strany, autor Pavel Andrýsek.

Komanda v Dalmácii

Britové pomáhali jugoslávským partyzánům po velkou část II. světové války. Jejich pomoci v Dalmácii je věnován zajímavý třístránkový článek Karla Šimka.

Bez motivu

Dva úchylní jedinci stříleli v Americe u supermarketů do lidí na parkovišti jako na střenici. Alespoň jeden z nich za to dostane to, co si zasloužil a druhý ještě taky nemá vyhráno, byť jest převelice mlád. Tři strany, autorka Anna Křenková a Přemysl Liška.

Závan orientu

Prodlužovací nůž z dalekého Pákistánu se potkal se Stano R.Křížem, který o něm napsal dva sloupce. Jestli jsme dobře pochopil, předmětz relativně uspokojil, ale nenadchl.

Walther LG 300 XTE Evolution

Především na podkladě materiálů, uveřejněných nedávno v německém Visieru představuje Jiří Fencl novou větrovku německé firmy Walther, jakož i některé její sestřičky. Dvě strany.

Lucern 200

Stručná zprávička a několik obrázků ze švýcarské burzy. Vše na jedné stránce. letos prý toho bylo o něco méně. Návštěvníků i vystavovatelů.


A to je vše, co jsem v sedmém čísla Střelecké revue našel a pokládal za zajímavé. Je tradičně pestrá.Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=720