Velká válka 1914-1918-první obrázky
Datum: Friday, 16. July 2004 @ 19:17:43 CEST
Téma: Články


Ve čtvrtek 15.července 2004 jsme v pardubickém muzeu otevřeli výstavu o první světové válce. Nabízíme vám několik pohledů do výstavního sálu

Tyto fotografie vznikly den před otevřením výstavy, takže na některých z nich uvidíte ještě ne zcela nainstalované vitriny. Ale myslím si, že to tak úplně nevadí.Tuto vitrinu najdete na začátku výstavy. Zmobilizovaní vojáci nám nastupují do kasáren s vojenskými kufry. Fasují výstroj a výzbroj. Protože v Pardubicích a okolí byla posádkou tradičně jízda, vidíme ve vitrině přílby dragounů a hulánů.Na tomto obrázku vidíte vitriny tématického bloku, věnovaného zbraním a výstroji rakousko-uherských vojáků, které se používaly na bojišti. Jelikož Rakušané zařazovali i zbraně ukořistěné, najdeme zde poměrně slušný výřad v dané době používaných opakovaček. Z výstroje upozorňuji na kyrys rakouského šturmana, italskou přilbu Farina nebo na několik druhů plynových masek.


Raněných bylo ve válce vždycky dost. Byli transportováni do vojenských nemocnic. Protože v Pardubicích vyrostla veliká vojenská nemocnice, zvaná Karanténa s kapacitou asi 10 000 vojáků, rozhodli jsme se věnovat vojenskému zdravotnictví více prostoru, než bývá v takovýchto výstavách zvykem. Jak vidíte, vitrina není ještě zcela nainstalovaná.
Vlevo je uniforma vojenského lékaře z královéhradecké Vojenské lékařské akademie, vedle ní nosítka pardubické provenience a také vozík pro invalidy z královéhradeckého muzea.

Zde jsou nosítka a vojenský lékař v detailu.Detail invalidního vozíku, zapůjčeného z Hradce Králové. Bílé obječení v pozadí na figuríně je plášť ošetřovatelky z vojenské nemocnice v Josefově. Nyní již je díky laskavosti majitelky ve vlastnictví muzea.Protézy jsou v českých muzeích úzkoprofilovým zbožím. Ono se to tak nějak nesbírá. Ale když člověk není líný, ukáže se, že jsou v Praze, České Lípě a nemnoha dalších muzeích.

To by bylo na úvod k naší výstavě vše. Brzy přineseme u nás na G-I, ale hlavně na http://www.vcm.cz další obrázky z výstavy, stejně jako některé zajímavé downloady.

Autorkou fotografií je Kateřina Hilleová z Východočeského muzea.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=723