Kde se vyučit puškařem? - doplněný článek z 8.9.2001
Datum: Wednesday, 19. September 2001 @ 08:00:00 CEST
Téma: Vzdělávání


Ze tří škol, kde se vyučuje obor puškař, mají dvě své prezentace na internetu.

Podstatně jsem doplnil informace v článku, který se na G-I objevil 8.9.

Puškařské povolání je staré jako palné zbraně samy. Desítky let se u nás neučilo a boom nastal po listopadu 1989. Noví podnikatelé potřebovali výuční listy, aby získali koncese a s těmi znalostmi to i přes šikovné ruce mnohých z nich nebylo valné. Začaly rekvalifikace, ale také se řádně otevíraly učební obory puškař, případně prodavač zbraní pro nastupující mladou generaci-pro kluky, kteří chtěli být puškaři.
Současná nabídka možností vyučit se v oboru puškař je soustředěna do sídel našich zbrojovek. Podle internetových stránek Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, respektive Ústavu pro informace ve vzdělávání se lze puškařem vyučit v tříletých oborech, zakončených učňovskou zkouškou na následujících školách:

1/SOU strojírenské, Velíšská 116, 258 30 Vlašim.
Škola nemá webovou stránku, ale základní informace a kontakty jsou na výše psané stránce Ústavu pro informace ve vzdělávání..

2/Centrum odborné přípravy technické, střední odborná škola Vlčnovská 688, 688 01 Uherský Brod
Škola má internetovou prezentaci na adrese: http://www.copt-ub.cz/
Kromě oboru puškař se zde učí také obor prodavač zbraní a rytec kovů, což je pro naše potřeby také profese více než prospěšná. Za důležitou pokládám i skutečnost, že nabídka této školy nekončí výučním listem či maturitou, ale je zde možno získat i bakalářské vzdělání v oboru zbraní. Toto studium je realizováno prostřednictvím pobočky brněnské vojenské akademie.
Na obsažné stránce této školy (nebo chcete-li centra), se dozvíme základní informace o škole samotné, o učitelích a samozřejmě především o vyučovaných oborech. Jsou zde i ukázky prací žáků.
Jediné, co lze této stránce vytknout, je skutečnost, že není uvedena v databázi výše jmenovaného Ústavu pro informace ve vzdělávání, takže jsme si ji museli vyžádat přímo na ředitelství školy. Zde ovšem předpokládám, že pes není zakopán na Moravě, ale tradičně v Praze.

3/ Integrovaná střední škola-Centrum odborné přípravy, Olomoucká 61, 627 00 Brno
Také tato škola má svoji internetovou prezentaci http://www.iss-copbrno.cz/
Najdeme zde požadavky na uchazeče o studium oboru puškař, stručný popis náplně studia včetně hodinových dotací jednotlivých předmětů. Je to rozumná prezentace pro první kontakt. Adresu webové stránky a další kontakty lze v případě potřeby zjistit Ústavu pro informace ve vzdělávání...

Všechny naše puškařské školy v současné době oslovujeme a nabízíme jim možnost prezentace na našich stránkách. Uvidíme, zda bude zájem. Pevně doufám, že bude, neboť rubriku o vzdělávání jsme založili v podstatě za tímto účelem.

Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=74