Střelecký magazín 9/2004
Datum: Thursday, 02. September 2004 @ 21:10:12 CEST
Téma: Články


Léto odchází a s jeho odchodem se objevilo deváté letošní číslo SM.

Velká válka

Naší výstavě o I. světové válce věnovala redakce celou jednu stránku obálky, což mne převelice potěšilo.

Pistole SIG Sauer Mosquito

Tisíc ran bez namožené ruky a díry v peněžence. Tímto reklamním sloganem výrobce operuje ve svém článku o německé pistoli Martin Helebrant. Představuje pistoli, která není sportovní, ale spíše pro zábavu a potěšení, neboť vzhledem se snaží napodobit P 226, ale cenou a náboji 22 LR se od ní výrazně liší. Věnuje této zbrani, kterou potkal v Norimberku, tři strany.

Padesátka v letech 1950-1952

Počátky existence jedné z u nás nejrozšířenějších pistolí se na třech stranách zabývá Jan Skramoušský. Dozvídáme se, proč padesátka vznikla, autor nás informuje o patentech, které se ke zbrani vztahují a také o problémech, které provázely výrobu v nedávno znárodněných podnicích.
Pokračování příště.

S Kupcem v Norimberku

Na nedávnou (vlastně už docela dávnou) norimberskou výstavu jsem se podíval nikoli z pozice návštěvníka, ale vystavovatele. Něco málo mých postřehů, mouder a hlavně pěkné fotečky Petry Topičové na dvojstraně a jedné straně obálky.

Nill. Střenky od Nilla

Autor, ukrytý pod značkou -EM- představuje na dvou stranách s moc pěknými obrázky německého výrobce střenek na krátké palné zbraně. Dělají toho tam skutečně hodně.

Samopal vz.58 Pi

S variantou samopalu vz.58 pro boj v noci a zvláště se zařízeními, která střelbu v noci umožňovala, nás seznamuje Jiří Fencl. Čtyři strany.

Rakousko-uherské adaptace bodáků vzor 1895

Dokončení článku Jana Šmída se ve své většině zabývá otázkou kroužku příčky bodáku jako příčiny toho, že zbraně střílely jinak s bodákem a jinak bez něj. Jedna strana.

Spor o náboj 7,5 x 45 mm

Dva českoslovensští konstruktéři se pohádali nad konstrukcí nového náboje pro čsl. brannou moc. Jeden sice vyhrál, ale jelikož se do věci vložil Velký Bratr z východu, nebylo mu to nic platné. Odborný spor na dvou stranách podrobně zpracoval David Pazdera.

Zkoušení zbraní v českých zemích před rokem 1989

V sedmé části svého seriálu se Zdeněk Faktor věnuje velmi stručně zkušební činnosti za okupace a obsažněji činnosti zkušebny v letech 1945-1955, kterážto pasáž zřejmě není v tomto díle dokončena.
Dvě strany.

Pistole Langenhan model I

Německou pistoli z I. světové války si vyzkoušel Daniel Řehák, ale že by z ní byl nějak nadšen, to se rozhodně nedá říci, ačkoli to střílelo. Dvě strany.

O kumulaci

O tom, kdo vlastně kumulaci objevil, co to vlastně je, jak to vzniká, píše na dvou stranách (a maluje) Bedřich Růžička. Pokračování příště.

Německý lehký kulomet MG 34

A na prostřední dvojstraně si hoví známý německý kulomet s tradičním stručným, ale informačně bohatým textem.

Sovětská vojenská pouzdra pro pistoli TT 33 a revolver Nagant 1895

Ve druhém díle článku Michala Gajdoruse, se setkáváme s pouzdry poválečnými až do šedesátých let. Nejzajímavější mi připadají pouzdra, která soudruzi v NDR vyráběli pro SSSR jako odškodnění za svůj nezdařený výlet na východ. Dvě strany.

Inzerce

Inzeruje se akce Pardubice v obležení a letošní Incheba.
Také do SM byla vložena inzertní příloha České zbrojovky s akčními slevami.

Vojenská kuchařka

V rubrice recenzí mne zaujala zpráva Martina Helebranta o knize Vojenská kuchařka.

Exempční privilegium novojičínské střelecké společnosti z roku 1710.

Jaromír Indra přináší text listiny, která garantovala četné výhody králi novojičínských střelců. Současně doprovodným textem dovozuje, že veliké privilegiom bylo střelcům uděleno v době neklidné, kdy pánům teklo do bot a střelce potřebovali. Jedna strana.

Po stopách výroby raket v Čechách a na Moravě za 2. světové války

Bedřich Růžička zakončuje v tomto čísle posledními stranami svůj seriál. Kromě závěru, výzvy ke spolupráci a přehledu literatury tam najdeme také mapu předpokládané střelnice v Brdech, mapu závodů, které se na raketové produkci pro Vůdce podílely a fotku jedné z trosek postavené raketky.

Frommer Stop 1912

Dvojstrana demontážní rubriky je věnována maďarské pistoli. Návod k demontáži doprovází hodně obrázků.

Jens Nettlich-nožíř

"Dokážu z kovu udělat všechno, co chci." To o sobě říká německý nožíř a designér, s nímž vedl jednostránkový rozhovor Martin Helebrant.


Znalecké posudky
Znalecké posudky


Prak-zbraň klukovská nebo "tichá a smrtící"?

Ve druhé části svého článku se Vlastimil Zuska pustil do rozboru současného domácího, ale do jisté míry i světového trhu s praky. Že by dospěl k nějak příliš povzbudivým výsledkům, se říci nedá. Pokračování příště.

Dreyse 1907

Nákres této pistole, která sloužila také v naší armádě, uzavírá letošní devítku. Mne velmi zaujala především první polovina tohoto čísla.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=742