Střelecká revue 10/2004
Datum: Friday, 08. October 2004 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Vyšlo desáté číslo Střelecké revue.

Na titulní straně je finská kulovnice Tikka T3 a sportovní pistole Tesro.

Zaujalo nás

V této zajímavé rubrice dnes dominují revolvery. Ale najdeme zde i brokovou kozlici, pistoli, bodáky, nůž...

Kulovnice Tikka T3

Více než tři strany jsou věnovány relativně novým kulovnicím firmy Sako, takto součásti rodiny Beretta. Jaroslav Pekařík zde vysvětluje, proš výrobce k vývoji této řady přistoupil, popisuje konstrukční změny oproti předchozím vzorům a všímá si i demontáže. Nezmiňuje se o tom, že by ze zbraní střílel, ale přesto je vysoce hodnotí a uvádí, že je na náš trh dodává Detex.

Eduard Kettner Brno

S Kettnerem to v loňském roce vypadalo hodně špatně, ale vše se prý k dobrému obrátilo. Dva sloupce, autor Jiří Fencl.

Ladění ČZ vzor 36

Tyhle pistolky ve Strakonicích za I. republiky nevyráběli zrovna v nejlepší kvalitě. Alespoň to tvrdí Ivan Chludil a v třístránkovém článku popisuje, co a jak je potřeba upravit, aby pistolka chodila jako hodinky.

Pardini PC a GT

Stručná jednostránková zpráva o italské sportovní pistoli, respektive o řadě sportovních pistolí, vycházejících z jednoho základu.

Tesro TS22/TS32

Jiří Fencl informuje na dvou stranách o německé sportovní pistoli od malé firmy bývalého zaměstnance Waltheru. Přináší také již publikované výsledky testu časopisu DWJ, které zřejmě nebyly až tak úplně oslnivé.

Nagant ráže 7,65 Browning

Pavel Klozík u Řeháků potkal válec, kterým lze z "normálního" ruského Naganta učinit Naganta v ráži 7,65 Browning, což výrazně zlevní střelbu. Taky si hned takto upravený revolver vyzkoušel a zdá se, že byl spokojen.

Kuličkovka á la FBI

O Janu Šulcovi již jsem dlouho neslyšel, ani nečetl. Nyní se po dlouhé době opět objevuje s jedním modelem airsoftové zbraně. Tentokrát jde o napodobeninu pistole pro FBI. Dvě strany.

Ze světa zbraní

V této pestré rubrice mne nejvíce zaujala replika francouzské pistole An IX, vydaná k 200. výročí Napoleonovy císařské korunovace. Pak jsou tu taky výsledky zajímavého testu, vystřelovací síť...

Jateční přístroj z Vyškova

Zabíjačka, to byla pro nás událost. Jednak jsem se najedl k prasknutí, z čelistí prasete jsem vylámal zuby, připomínající zuby medvěda Grizzly, jaké nosil na krku Vinnetou a taky byla k mání patrona od střílečky pana řezníka (pokud ji nezabavil bratranec). A právě o jatečních přístrojích i místě, kde se vyrábějí, píše na třech stranách Přemysl Liška.

Olympic Arms

Rozsáhlou a různorodou nabídku americké firmy představuje na třech stranách Petr Müller. Všímá si historie firmy, ale hlavně všeho, co tito amíci postavili na bázi osvědčené (?) AR 15/M 16. Z objevilo se toho tolik, že výčet místy připomíná telefonní seznam.

Ruger Carbine PC9

Samonabíjecí puška v pistolové ráži. Dva kousky, jeden standardní a jeden vyladění s kolimátorem si na střelnici Leiko vyzkoušel Pavel Klozík. A byl dosti spokojen.

"Evropská" odstřelovačka TPG-1

Francouzská firma Unique přišla již v loňském roce na trh s novou zajímavou odstřelovačkou. Na trh nejen přišla, ale také prodala, což není obvyklé. O zbrani, která se vyrábí na několika místech v Evropě (podle toho, co kde umějí), píše na dvou stranách Jiří Fencl.

Sticky Shocker ShockRounds a Stun Strike

Po nějaké době opět exkurze do světa nesmrtících zbraní, které člověka, který nekoná tak, jak si přeje majitel zbraně, poněkud paralyzují. Já tomu pořád nemůžu přijít na chuť. Dvě strany, autor -LA-.

Letadla v poušti

O skladišti vyřazených nebo dočasně nepotřebných letadel amerického letectva píše na jedné straně Karel Šimek. A jelikož jsou USA velká země, je i těch letadýlek poněkud mnoho.

Listujeme starými katalogy

V Sešitech Střelecké revue přicházejí na řadu opět katalogy. tentokrát redakce otiskla ukázky z katalogu firmy Lověna z roku 1934. Myslím si, že to je dobrý nápad. Vzhledem k tomu, že chybějí zcela zbraně s lůžkovým závěrěm, předpokládám, že se bude pokračovat v některém z příštích čísel. Autorem tohoto Sešitu je Petr Rehák.

Inzerce

Nedá mi to, abych nekonstatoval, že inzertní rubrika SR se nám utěšeně rozrůstá. Někdo na to možná žehrá, ale svědčí to o tom, že nás časopis čte dost na to, aby se v něm vyplatilo inzerovat. A to je dobré znamení.

Slavná bojiště našich dějin

O Janu Žižkovi vypráví a na místo i datum jeho smrti se ptá autor dalšího pokračování seriálu o bojištích našich dějin.

Brazílie podle britského vzoru

V Brazílii je velká kriminalita se zbraněmi. Tak se zbraně zakážou. Všem, kdo si je zakázat nechají...

Zbrojovka na rozcestí

Se Zbrojovkou Brno to vypadalo už o něco líp. Mám ale ten dojem, že skandál kolem paní Strmiskové to zase posunul na cestu nedobrou.
Pokud se týká těch titulů, které měla neoprávněně používat, vzpomeňme na lžidoktora Kalvodu.Ten kdysi odešel z politiky s tím, že neoprávněně užíval titul JUDr. Byly kolem toho články v novinách, trocha pokřiku a po čase se v rozhlase nějaký strejda z jakési agentury pochlubil, že Kalvoda titul samozřejmě měl, ale chtěl odejít z politiky "na hodinu", tak mu poradili elegantní řešení...

Poradna

Kromě pušky vz.24 pronikl do Poradny i tank a samohybné dělo.

Velká válka v Pardubicích

Jedna stránka o naší výstavě s tématikou I. světové války, která v Pardubicích probíhá až do konce roku.

Mauser K98k

V prvním díle rozsáhlejšího článku Jindřicha Plevy jsme se dostali od prvoválečných Mauserů 98 k prvním K98k.

Pevnost Oscarsborg

O norské pevnosti, jejíž dělostřelecké baterii a torpédometům se v dubnu 1940 podařilo potopit německý křižník Blücher, píší na třech stranách Josef Novotný a Přemysl Liška.

Swatriplex-18

O služební samonabíjecí brokovnici, která sice vypadá zajímavě, ale má tolik nedostatků, že se zřejmě ani nevyráběla, píše na jedné straně Ivan Chludil.

Nejbohatší lovec Evropy

Lovy barona Rotschilda. Kdo na to mát, ten se předvádí.

Střelba z kapsy

Ve střeleckom centru Gun club v brně podnikají zajímavé věci. Tentokrát činili pokusy se střelbou z kapsy. Zjistilo se, že to není tak úplně jednoduché, ale jde to. Dvě strany, autor Zdeněk Maláník.


v Této Střelecké revui najdeme řadu dalších článků, ale většinou jsou věnovány sportovní střelbě, střelnicím a nikoli zbraním. Není problém si je najít.
SR je tradičně pestrá. jen mi připadá, že u některých obrázků v první polovině čísla ujela grafikovi ruka s modrou. Ale možná jen špatně vidím.Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=771