Střelecký magazín 10/2004
Datum: Friday, 08. October 2004 @ 19:51:46 CEST
Téma: Články


Vyšlo říjnové číslo Střeleckého magazínu.

Na titulní straně je francouzský kulomet Chauchat M 1913.

Pistole CZ 92 v novém designu

Martin Helebrant si vzal do parády inovovanou uherskobrodskou dvaadevadesátku. Pěkně ji prohlédl, popsal, rozebral, zastřílel si a shrnul, co si o ní myslí. Přidal také trochu historie a několikrát se zmínil o nízkém výkonu použitého náboje. Myslím si, že s pistolkou byl celkem spokojen.
Tři strany.

Pistole M.7 bez přerušovače

Konstrukce samonabíjecí pistole Karla krnky, která byla zavedena do výzbroje rakousko-uherské armády, nebyla bez chybiček. Občas vystřelila dvě rány najednou. Tak se do ní montoval přerušovač. Zbraně bez přerušovače jsou vzácností. A právě k těm se kdesi dostali pánové Pazdera a Skramoušský.
Tři strany.

Lovecké zbraně Rossler Titan

Autor, ukrytý pod značkou mc píše o levné kulovnici z Německa. Současně se na dvou stránkách stačí zabývat také ekonomikou výroby zbraní.

Steyr GB

Při návštěvě Rakouska se redaktoři SM setkali s pistolí, která kdysi soutěžila o místo v pouzdrech příslušníků rakouského Bundesheeru, ale nedopadlo jí to. Přesto je zajímavá. Dvě strany.

Kolínský puškař František Faukner

Máme od něj v muzeu dvě zbraně. Jednu z Kolína a druhou z Prahy. A tak, když jsem kdysi měl co dělat v kolínském archivu, zeptal jsem se, zda tam o Fauknerovi něco nemají. A měli. Jsou toho s obrázky dvě stránky a David Pazdera připravuje pokračování.

Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM

Chauchat M 1913-kulomet neznámý

Zdá se, ba je to téměř jisté, že ve sbírkách VHÚ se nacházející kulomety Chauchat jsou skutečné rarity, které se nedochovaly ani v jejich galské vlasti. Stručné pojednání s hromadou obrázků přináší Jan Skramoušský.

Padesátka v letech 1950-1952

Druhá a závěrečná část článku Jana Skramoušského si všímá mimo jiné odměny konstruktérům, počtu vyrobených kusů, počtu kusů exportovaných a problémů s Turky. Dvě strany.

Zkoušení zbraní v českých zemích před rokem 1989

Osmá část seriálu Zdeňka Faktora nás zavedla do 50.let 20.století. Najdeme zde například postupy, aplikované při zkouškých brokovnic.
Dvě strany.

Malorážková pistole Colt Huntsman

Je to oldtimer nebo ještě není? V každém případě autor, skrytý pod značkou (mc)byl se dvěma americkými sportovními nebo spíše rekreačními pistolemi velice spokojen. Jinak je mají u Řeháků. Dvě strany.

O kumulaci

O mechanismu probíjení pancéře kumulovanou náloží, o tom, co vlastně dělá kov, když se do něj taková nálož pustí, ale i o tom, kam asi dojde věčný souboj bezi ručními protitankovými zbraněmi a tanky, píše na dvou stranách Bedřich Růžička.

Německý lehký kulomet MG 42

Emgéčko udobí prostřední dvojstranu. Tradičně se stručným, informačně bohatým textem.

Poradna

Střelecký odznak pro jízdu jsem ještě neviděl (neviděl jsem toho ještě hodně), takže to pro mne byla nejzajímavější část Poradny.

SN 42 aneb sovětská balistická ochrana jednotlivce

Při návštěvě redakce Střeleckého magazínu někdy před dvěma měsíci mi David Pazdera ukazoval obrázky ruského brnění pro útočné oddíly. Koukal jsem na to, neb jsem o něčem takovém nikdy neslyšel. Tak teď už jsem to i viděl. Článek má dvě stránky a jeho autorem je Michal Gajdorus.

Tankový den v Lešanech

Obrázky z Tankového dne v Lešanech jsou již na druhé stránce obálky. Další jsou uvnitř čísla na jedné stránce spolu s textem Petra Moudrého.

Ranivá balistika malorážových střel a metoda radiálních trhlin

Ranivá balistika je věda, která zkoumá, za jakých podmínek udělá střela v tělě největší paseku. Metod zkoumání je hodně a jednu z nich popisuje v prvním díle delšího článku Ludvík Juříček.

Přechod Dněpru

Zajímavá akce klubů vojenské historie. I s obrázky na jedné stránce.

Zbraně na aukcích

Informace o dosažených cenách zbraní v českých aukčních síních přináší Vladimír Dolínek. Jedna strana.

Vnitřní balistika

V záhlaví článku je uvedeno: "Následující seriál se zabývá problematikou výpočtů z vnitřní balistiky ručních palných zbraní." Dvě strany, autor Beat Kneubuehl.

Vojenské zajímavosti ve Finsku

Další dvojstrana Vladimíra Kupky, který tuto zemi zřejmě prostudoval dosti podrobně.

85 mm pevnostní kanon vz.44/59-zbraň za "železnou oponou"

V první části svého článku zkoumá Martin Dubánek, proč bylo vůbek ke konstrukci pevnostního kanonu přistoupeno, jak k úkolu konstruktéři přistoupili a jak měli nejprve velké oči. Nakonec přináší TTD kanonu. K tomu jsou obrázky a dvojstrana bude mít pokračování příště.

Mauser 1896

Rozborka Mausera 1896 je složitá, takže si s textem a fůrou podrobných obrázků vyžádala tři stránky.

Prak. Zbraň klukovská nebo "tichá a smrtící"

Ve výčtu typů praků od světových výrobců pokračuje již ve třetí části Vlastimil Zuska. Dvě strany a pokračování příště.

Není žádným tajemstvím...

Naše časopisy Střelecká revue a Střelecký magazín budou vzájemně uveřejňovat upoutávky na obsah toho druhého. Nabízí se zde také výhodné společné předplatné.

Star MB

A na zadní straně je nákres pistole španělské firmy, která již neexistuje.

A jsem na konci Střeleckého magazínu. Na můj vkus tam tentokrát bylo moc balistiky, ale na druhou stranu si zvykám na novou grafiku. Bomba jsou ty Chauchaty také mne těší, že spolupráce obou časopisů, které) mám rád, se prohlubuje.

Mimochodem, omlouvám se sportovním střelcům, ale články o nich do tohoto přehledu nezahrnuji, neb sportovní střelbě pranic nerozumím. Ačkoli po olympiádě mi to vůči nim připadá obzvláště hanebné.

Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=772