Lovecké a sportovní zbraně 2004
Datum: Wednesday, 20. October 2004 @ 12:00:00 CEST
Téma: Články


Možná jste si toho ani nevšimli, ale ve dnech 14. – 17. 10. 2004 proběhl na Výstavišti Praha – Holešovice již 13. ročník „mezinárodní kontraktační a prodejní výstavy“ Lovecké a sportovní zbraně. Zde je trocha dojmů.

Výstava, zvaná též „Incheba“ podle jména organizující společnosti, letos poprvé probíhala v pravém křídle Průmyslového paláce. Tato změna jí podle názorů mnohých, mne nevyjímaje, prospěla. Prostor je to poněkud komornější a vlídnější a tak nějak je zde mírně potlačen onen v posledních letech stále silnější pocit, že s touhle akcí to nejde do kopce.

Ve čtvrtek 14. 10. 2004 se malý transparent výstavy ještě nacházel nad hlavním vchodem do Průmyslového paláce. V neděli jsem ho tam už hledal marně, přesunul se nad boční vchod.

Nevím, zda si dal někdo z přítomných odborných publicistů práci osobně spočítat přítomné subjekty prezentující své produkty a služby; jisté je v každém případě tolik, že katalog tentokrát výrazněji než v předchozích letech pro podobný účel příliš neposloužil. To, že se nedostavila např. Zbrojovka Brno s.r.o., asi nikoho příliš nepřekvapilo; že se však neobjevil ani Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva (v katalogu označený jako Česká zkušebna zbraní a střeliva), o jehož přítomnosti společnost Incheba ještě těsně před výstavou hovořila jako o samozřejmosti, je na pováženou. Pokud mě šalebně nezmýlil zrak, nevystavovala ani tajuplná firma ROSORUZHIE Ltd., čímž ovšem akce jaksi ztratila nárok na titul „mezinárodní“. Abych nezapomněl, výstavu letos zcela opomenula firma Sellier & Bellot – těžko něco dodávat.

O konkrétní náplni letošní „Incheby“ toho bude v našich odborných periodicích zcela jistě napsáno dost a dost, a bude to myslím hodně zajímavé čtení. Nikoli však proto, že by Lovecké a sportovní zbraně 2004 přinesly přehršle novinek a velkých zajímavostí – i když něco málo nových věcí se přece jen našlo. Zajímavé bude naopak sledovat, co z letošní dosti chudé úrody, což platí jmenovitě o střelných zbraní, jednotlivé redakce uvaří a jak budou tento stav interpretovat.

Není žádným tajemstvím, že výstava Lovecké a sportovní zbraně už před delším časem opustila pozici vrcholné domácí akce svého druhu, na kterou se domácí výrobci a prodejci chystají pečlivě a s nadšením a plánují na ni představení svých novinek a která je schopna přitáhnout i zahraniční subjekty. Nejinak tomu bylo i tentokrát. Stále to ještě není o trapnosti, ale ona hranice je rok co rok blíž. Letos možná stačilo jen to, aby výstava neopustila tradiční naddimenzovaný Křižíkův pavilon. Ale není to jen zbytečně prodlužovaná agónie?

Redakce Střeleckého magazínu zaslala trochu šetrněji formulované dotazy ohledně smyslu a budoucnosti výstavy Lovecké a sportovní zbraně přímo společnosti Incheba. Uvidíme, zda nám odpoví; určitě by to bylo velmi zajímavé a poučné.

O co méně bylo vystavovatelů, o to více návštěvníků se hrnulo tam, kde bylo něco k vidění. Např. firma Walter Trading s.r.o. si pozornost publika nepochybně zasloužila.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=782