Ruský projekt Rok 1812
Datum: Saturday, 30. June 2001 @ 08:00:00 CEST
Téma: Články


Ruský příspěvek k řadě dvoustých napoleonských výročí počátku 21.století

Zatím posledním cizím vojevůdcem, který dobyl Moskvu, byl Napoleon Bonaparte při svém tažení do Ruska roku 1812. Nebylo mu to nic platné a byl rád, že na rozdíl od většiny svých vojáků zachránil alespoň holý život. Rusové v čele s poloslepým Kutuzovem, jemuž tehdy zbýval necelý rok života, předvedli imperátorovi, jak se má národ bránit proti vetřelcům. K řádné armádě se přidali partyzáni, kozáci, tataři a v mrazu hnali Velkou armádu tam, odkud přišla. Bez ohledu na vlastní těžké ztráty. Ruská historiografie tuto válku nazývá Vlasteneckou válkou a Rusové jsou na ni hrdí, a to nejen ti staří. Hrdější jsou jen na válku z let 1941-1945, kterou pro odlišení nazývají Velkou vlasteneckou.
Kolektiv mladých lidí, narozených převážně koncem 70.let, vytváří v Rusku již více než tři roky internetový projekt "Rok 1812", zpřístupněný na webové adrese www.museum.ru/museum/1812. Stránka přináší přehledné informace v ruštině i angličtině. Je rozdělena do základních tématických sekcí "Kronika války", "Armáda a zbraně", "Osobnosti", "Memorial" (památníky a muzea války, "Malíři bitev" a "Knihovna projektu".
Na obsahu stránek tohoto projektu je vidět, že vše se teprve tvoří. Rubrika, zabývající se chronologií války (kronika), ještě není zprovozněna. Pro milovníky militárií bezesporu nejzajímavější rubrika "Armáda a zbraně", je zprovozněna pouze částečně. Najdeme zde pouze informace o francouzském i ruském dělostřelectvu a pěchotě, především však o jejich uniformách a výstrojních součástkách, méně o výzbroji. Autory zde evidentně čeká ještě hodně práce.
V části, věnované osobnostem, které mají vztah k roku 1812, je kupodivu lépe zpracována pasáž, věnovaná Francouzům. Najdeme zde portréty všech Napoleonových maršálů, u některých i s životopisy. Jsou zde též Napoleonovi ministři a stručná genealogie rodu Bonapartů s portréty. Tuto část zpracovala Jelena Bobrova, jedna z vůdčích osobností projektu.
Velmi obsažná je část, věnovaná muzeím a památným místům války roku 1812. Dozvíme se zde také o rekonstrukcích historických bitev, především borodinské, která se koná každoročně a o ruských klubech vojenské historie, které se zabývají touto tématikou.
Bibliografická část obsahuje především memoáry z Ruska i zahraničí a beletrii. je zde však též odkaz na specializované zahraniční bibliografie a bibliografii ruskojazyčnou.
Nejlepší pasáží stránek je bezpochyby část, věnovaná dílům malířů bitev (rusky "chudožnik batalist"). Ruští malíři bitevních výjevů nepochybně měli co zobrazovat a ruské vlastenecké prostředí jejich díla kupovalo. Podporovali je i ruští komunisté. Bez návštěvy nebezpečného Ruska si tak můžeme přímo na internetu prohlédnout řadu hodnotných obrazů bitevních scén. Největší část pláten je věnována klíčové bitvě u Borodina, které je věnována zvláštní pasáž, ale jsou zde i výjevy z doby před a po Borodinu, seřazené podle svých autorů, někdy i s rozsáhlým popisem.
Domnívám se, že i nehotový projekt 1812 má již dnes co nabídnout a že jeho kvalita poroste. Pěkně kulatá-dvoustá napoleonská výročí nás na počátku 21.století čekají až do roku 2015 skoro každý druhý či třetí rok. Než hlavní vlna oslav dorazí v roce 1812 do Ruska, mohou autoři projektu svoje dílo dotvořit k dokonalosti.Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=8