Střelecká revue 11/2004
Datum: Wednesday, 24. November 2004 @ 22:09:24 CET
Téma: Články


Vyšlo listopadové číslo Střelecké revue.

Na titulní straně je reklamní vzduchová pistole Steyr se zakroucenou hlavní. Těmto pistolím je ostatně věnován i jeden článek v čísle.

Zaujalo nás

Tuto rubriku se daří zaplňovat skutečně pěknými věcmi. Zaujalo mne, že u Řeháků loadí Colty 1911 a taky tam mají čínskou napodobeninu Coltu 1911 zřejmě dosti vysokého stáří. Dvě strany.

Samonabíjecí malorážka Walther G22

Další německý malorážkový plasťák, o kterém se zřejmě bude nějakou dobu hovořit. Zbraň rozhodně vypadá hodně futuristicky a autor článku Jiří Fencl ji zařazuje do katerorie zbraní pro zábavu. Třístránkový článek je doplněn velkým počtem fotografií zřejmě přímo od výrobce. Jena fotka je také na poslední straně obálky.

Rohrbaugh R9

Jeden pán z Ameriky tvrdí, že vymyslel devítimilimetrovou pistoli absolutní kvality, kterou lze velmi dobře ukrýt pod oděvem. Pistoli začal vyrábět, vystavil ji na Shot Show a údajně měl úspěch. Petr Müller je však v této kauze střízlivý až mírně pesimistický, nicméně o zbrani z dostupných pramenů sepsal stručný článek.

SIG P 210 s výměnnými hlavněmi

U Řeháků v České Třebové mají (nebo měli) na pultě SIG 210 v ráži 7,65 mm Parabellum a 9 mm Luger. Zbraň tam objevil Pavel Klozík a rád si ji vyzkoušel. Z této zkoušky jsou v článku i pěkné fotografie. Dvě strany.

Walther Red Hawk

Novou německou pistoli na bombičky CO2, tedy plynovku představuje na jedné stránce Jiří Fencl. A je to zbraň zajímavá, s moderním designem. Vzhled nenapodobuje žádnou existující "ostrou" zbraň.

Taurus 605 SS

Brazilský revolver v ráži 357 Magnum potkal Pavel Klozík a hned si ho vyzkoušel. Rozhodně z něj nebyl příliš nadšen.
Jedna strana.
Dnes je 1.února 2005 a jelikož Pavel Klozík se k mému povídání dostal až nyní, cituji jeho poznámku "S nenadsenim na Taurus 605 opatrne. Kope, ale strili presne a mechanismus jde vcelku solidne..."

Kora brno 17 HMR

Tentýž Pavel Klozík navštívil brněnskou firmu Kroko, kde se intenzívně pracuje na vývoji a výrobě revolveru v ráži 17 HMR. Na malinkaté střelnici si i zastřílel a konstatuje, že se připtavuje i revolverová karabina. Dvě strany.

Nejmenší Ruger

Malorážkový revolver renomovaného amerického výrobce si vyzkoušel Ivan Chludil, který objavil jednoho z mála našich občanů, kteří tuto zbraň mají. Zbraň popsal a vyzkoušel. Výsledky byly takové, jaké se daly očekávat. Zbraň pro zábavu, v nouzi snad i pro sebeobranu. Nic moc, ale slušné. Dvě strany.

Broková kozlice Blaser F3

První dovezené kousky této nové zbraně od Blaserů měl v rukou Jiří Fencl a ve svém třístránkovém článku tuto zbraň popisuje s neskrývaným nadšením.

Les a lov Vizovice

Neméně nadšeně se tentýž autor vyjadřuje o prodejně zbraní ve Zlínském kraji. Necelá jedna stránka.

Laporte Swing Trap

Broková kozlice s tlumičem hluku výstřelu a zpětného rázu? Co je v dnešní době nemožné? Jedna stránka, autor Ivan Chludil.

Současnost pušek AR15 a M16

V první části seriálu Jeroslava Pekaříka jsem se dozvěděli, jak to s M16 bylo, jak to zbraň neměla jednoduché a také co vše je na ní dobré. O té současnosti se zřejmě bude psát až příště. Tři strany.

Systém FN 303

Další výkřik moderní techniky, který lze použít k rozhánění občanů, kteří s něčím nesouhlasí. Tentokrát z produkce FN Herstal. Jedna strana.

Letadlová loď pro Indii

V Sovětském svazu vyrobená loď byla v novém Rusku přejmenována, přestavěna a posléze i s palubními letouny prodána spřátelené Indii. Stručný článek k tomuto tématu napsal Karel Šimek. Jedna strana.

IPSC

Sešit Střelecké revue je tentokrát věnován jedné sportovní disciplíně. Nejprve se seznámíme s dějinami disciplíny a pak následuje řada zajímavostí z letošního mistrovství Evropy IPSC, které se konalo v Opařanech. Následují stránky, věnované zbraním pro IPSC a končí se povídáním o závěrečné exhibici.

Slavná bojiště našich dějin

Pratecké návrší, bitva tří císařů... Tentokrát je odpověď jednoduchá. Nebo se mi to jen zdá, protože mojí oblíbenou knihou je Uhlířovo Slunce nad...

Broková hlaveň pro Blaser R93

Firma Blaser tvrdila, že přestavět kulovnici R93 na brokovnici nejde. Ing. Horymír Virgl má zřejmě pověstné zlaté české ručičky a otevřenou hlavu, takže slavnou firmu přesvědčil, že to jde. Napsal o tom krátkou zprávičku do rubriky Ohlasy, názory, informace.

Poradna

Na stole Ivana Chludila se objevily fotografie neznámého závěru. Nikdo si s jeho určením zatím nevěděl rady. Tak s redakce obrací na čtenáře.

Japonský námořní meč Kai-guntó

Bohumil Planka popisuje zajímavý japonský námořní meč, datovaný do rozmezí let 1926-1941/42. Dvě strany.

Vynálezy Rudolfa Jelena

V rubrice článků, uveřejněných před dvaceti lety, se objevilo povídání Miroslava Michálka o poměrně neúspěšném konstruktérovi Rudolfu Jelenovi, zveřejněný roku 1984.
Pro pořádek uveďme, že o Jelenovi se u nás na G-I nedávno psalo, a to zde.
O kulometech pana Jelena se pak psalo také v letošní trojce Střeleckého magazínu.

Mauser K98k

Jindřich Pleva pokračuje druhým dílem v historii výroby nejproslulejších mauserovek. Procházíme roky 1934-1938 a všímáme si výrobců, jejich značení, kvality zpracování zbraní... Dvě strany.

Četnická pátrací stanice

Přemysl Liška přináší jednu stránku z historie jednoho neobvyklého klubu vojenské nebo spíše policejní historie.

Čištění

Kdy čistit, jak čistit, co čistit a čím čistit. To je zhruba obsah dvojstránkového a srozumitelného článku M.Šídla.

Praktické poznámky k dopinku

Druhý díl článku MUDr. Václava Zemana o tom, že svinstvo jménem doping proniklo již před dlouhou dobou také do spotovní střelby. Najdeme zde látky zakázané i látky, resp. léky povolené. Stránka a kousek.

Zákazy platí i pro střelce

Hned vedle předchozího článku je rozhovor s jeho autorem, vedoucím Ústavu tělovýchovného lékařství LF UK Plzeň. S Přemyslem Liškou si povídali mimo jiné o tom, na koho se antidopingová pravidla vztahují a jaké jsou povinnosti sportovců.

Vzduchové pistole Steyr

Současný sortiment pistolí-větrovek od štýrského výrobce představuje na dvou stranách s řadou pěkných obrázků Ivan Chludil. K tématu se vztahuje také obrázek na titulní straně.

Blyskawica

Mnoho fotografií a nemnoho textu připomíná návštěvu Klubu cestovatelů Střelecké revue v Polsku, kde jeho členové mimo jiné navštívili známý polský torpedoborec z II. světové války.


A to je o letošní jedenáctce všechno. Tradičně byla pestrá, Sešit byl netradičně věnován jedné sportovní disciplíně. Obsah jednoznačně dokládá nejen zájem o ruční palné zbraně, ale i o vojenskou a policejní techniku.

Střelecká revue
Střelecká revue


Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=800