Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Střelecký magazín 12/2004


Střelecký magazín 12/2004
Datum: Sunday, 05. December 2004 @ 13:33:43 CET
Téma: Články


Vyšlo dvanácté číslo Střeleckého magazínu.

Na titulní stránce najdeme kulomet ZB 26 a pistoli Praga. Obrázek se vztahuje k nejrozsáhlejšímu článku tohoto čísla, který je ostatně na titulní stránce inzerován i písemně.

Lovecké a sportovní zbraně 2004

Výstavě, která byla letos zřejmě opět chudší než v předchozích letech, se na třech a půl stranách věnoval Martin Helebrant. I přes tu chudobu tam našel věci zajímavé.

Incheba o "Inchebě"

David Pazdera kdysi avizoval , že společnosti Incheba zašle dotazy, týkající se současnosti a dalšího směřování pražské výstavy zbraní. Jak pravil, tak učinil a na necelé jedné straně je výsledek-odpovědi obchodního ředitele Incheby Jana Novotného.

Pistole Walther P5

Vývoj pistole, kterou používá německá policie, ale nejen ta, popsal od Adama, respektive od její babičky P 38 Martin Helebrant. V článku, nacpaném informacemi a zakončeném vyhodnocením testu, snad najde každý to, co o zbrani potřebuje vědět. Tři strany.

Limitovaná edice loveckých kulovnice NoslerCustom

Jednostránková informace o tom, že tradiční americký výrobce střel nabízí také limitovanou edici laděných kulovnic. Je zmiňována také nová řada vyladěných nábojů NoslerCustom Ammunition.

Kapesní pistole Rohrbaugh R9 a R9s

Stručná informace o další kapesní pistoli v ráži 9 Luger je doplněna pěknými obrázky a základními technickými daty. Jedna stránka, autor J.Skramoušský.

Náboje pro Afghanistán

Abychom podpořili proamerickou partu, která je nyní u moci v Afghanistanu (ruzuměj v Kábulu a okolí), daruje jí naše vláda nepotřebné náboje, které by jinak musela ekologicky likvidovat. Redakce SM se na rozdíl od ostatních novinářů zeptala na ministerstvu obrany, kolik a jakých nábojů to bude. Jedna strana.

Rozdíly mezi kulometem Schwarzlose vz. 7/12 a Š 24

Rozdíly samozřejmě jsou a na základě dobové příručky je redakce vymezuje. Jedna stránka.

"Sarajevské" pistole FN model 1910

Tři ze čtyř pistolí FN 1910, které měli atentátníci na Františka Ferdinanda v Sarajevu 28.6.1914, se z úkrytu i jezuitů konečně dostaly do vídeňského Arsenálu, kde jsou vystaveny. Jedna strana, autor Reinolf Reisinger.

Rock Island Auction

Pan profesor Vojta přivezl do redakce SM ukázat katalog firmy Rock Island Auction a páni redaktoři vyhodnotili to, co s ejim zdálo zajímavé. Inu, v aukcích se objavují hodně zajímavé věci a tato nebyla výjimkou. Jen mne u té firmy Rock Island Auction mrzí, že její katalog není k dispozici online. Těch pár desítek obrázků, které tam jsou, je sice hezkých, ale je to málo.
Článek má dvě stránky.

Zbraně Václava Holka

Václav Holek byl nepřehlédnutelnou postavou české zbrojní konstrukce. Tomu odpovídá i rozsah článku jemu věnovaného. David Pazdera v něm postupuje od Holkových let učednických až k jeho smrti pěkně zbraň po zbrani, důkladně, ale nikoli způsobem, který by člověka unavil. Článek je doplněn řadou obrázků Petra Packana. Mně se to moc líbilo.

Zkoušení zbraní v českých zemích před rokem 1989

Desáté pokračování rozsáhlého seriálu Zdeňka Faktora nás zavedlo do poloviny padesátých let minulého století, kdy se ve zkušebně zkoušelo jako na běžícím páse. Autor také uvádí, proč tomu tak bylo. Toto pokračování pro mne je jedním z nejzajímavějších, protože řada zbraní, které tehdy prošly podruhé zkušebnou, nyní ještě slouží či dosluhuje a dostávají se mi na stůl.
Dvě strany.

Francouzská armádní pistole SACM 1935 A

Největším problémem této pistole je dnes střelivo, které kromě Fiocchi nikdo nevyrábí, takže si při testu pánové mohli vystřelit jen pár ran. Kromě těchto poznatků přináší článek historii i popis zbraně a až na to střelivo se k ní autor (mc) rozhodně nestaví odmítavě. Dvě strany.

Zbraně Tesro

Roman Gronský dokončuje článek o německých sportovních pistolích a sportovní pušce. V závěru článku zbraně popisuje, věnuje se i příslušenství, cenám, vhodným nábojům i výsledkům těchto zbraní. Jedna strana.

Odhad výroby nemeckých bodákov 98k za obdobie 1934-1945

O výsledcích celosvětové akce, která měla zjistit, kolik se vlastně vyrobilo bodáků na německé pušky 98k, informuje Andrej Blažíček. Přináší i řadu zajímavých údajů o číslování a značení těchto bodáků u některých výrobců. Vše se vešlo na jednu stranu.

Československý lehký kulomet UK vz.59

Prostřední dvojstrana je věnována zbrani, kterou více či méně důvěrně znají všichni, kdo prošli naší lidovou či nelidovou armádou. Fotografoval tradičně Petr Packan.

Poradna

Poradna byla tentokrát hodně bodáková. Objevil se zde bodák italský, švýcarský, jugoslávský a švýcarský. Zajímavý byl také dotaz, týkající se hradebnic.

Lafetace zbraní v lehkém opevnění vz.36

Československému opevnění a lafeteci zbraní v něm se na dvou stranách zabývá Martin Dubánek. Ale přiznám se, že v tom mám trošku zmatek. Pojmů a pznačení typů je tam trošku moc.
Pokračování příště.

Výzbroj pre Pluk čestnej stráže prezidenta Slovenskej republiky (historická jednotka)

Zbraní pro historickou stráž slovenského prezidenta se na dvou stranách zabývá Juraj Hradský a pokračovat to bude v následujícím čísle. K účelnosti celé akce, jak je popisována, se raději nebudu vyjadřovat. To už snad raději tu Pištěkovu šaškárnu na Hradě.

Aukční síně ve světové pavučině

Stručný přehled aukčních síní, které se na internetu prezentují pořádně a užitečně, jsem si dovolil na základě zkušeností zpracovat já sám. Redakce článku věnovala tři stránky, což mne velice těší.
Pokud vám v toto přehledu nějaká zajímavá zbraňová aukční firma chybí, napište mi, prosím, na tetrev@guns-info.cz
nebo přidejte odkaz přímo na stránky kliknutím na "Přidat odkaz" v rubrice Odkazy.
Ještě se zeptám na váš názor. Myslíte si, že mám pokračovat v psaní článků na téma internet a zbraně do našich střeleckých časopisů?

Z obsahu ročníku 2004

Dvojstrana s přehledem obsahu letošního ročníku. Je to šílené, další ročník je za námi. Tak se těšme na ten nový.

Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM

Nože v Příbrami 2004

Stručný text a hlavně pěkné obrázky pěkných nožů z příbramské výstavy přináší Pavel Klozík. Pokračování jeho obrázků najdete také na předposlední straně obálky.

Nože v Hodoníně 2004

A další nožířská akce se konala na Moravě. Autor reportáže tentýž, jedna strana.

Základní demontáže krátkých palných zbraní. M 1911 a M 1911 A1

V demontážní rubrice se tentokrát objevila klasika. Dvě strany s mnoha obrázky.

Recenze

V této rubrice připomínám reprint práce Hanse Schedelmanna o vídeňských puškařích a David Pazdera se věnuje nedávno vydané knize profesora Popelínského, která nedávno vyšla.

Prak. Zbraň klukovská nebo "tichá a smrtící"?

Dokončení rozsáhlého seriálu Vlastimila Zusky pojednává o perspektivách praku, věnuje se střelivu (my jsme používali šutry nebo matice) a přináší obrázky autorových praků. Dvě strany.

Walther P5

Tradiční nákres v čísle je věnován zbrani, o níž se v čísle píše.

Poslední letošní číslo SM mám přečtené. Moc se mi líbilo. Zvláště ten článek o Holkovi. Mám rád věco shrnuté přehledně na jedné hromadě. Vůbec, bylo to takové pěkně pestré. I na G-I z toho přibylo pár odkazů.


Střelecká revue
Střelecká revueRejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=804