Střelecká revue 12/2004
Datum: Neděle, 12. prosinec 2004 @ 21:20:43 CET
Téma: Články


Vyšlo poslední letošní číslo Střelecké revue.

Na titulní stránce najdeme airsoftové brokovnice. No co si ti lidi nevymyslí!

Zaujalo nás na výstavě Lovecké a sportovní zbraně

Rubrika Zaujalo nás je tentokrát dvojnásobná a věnuje se tomu zajímavému či pozoruhodnému, co se objevilo na letošní Inchebě. Mohu říci, že z toho mála, co bylo k dispozici, dostali Ivan Chludil, Pavel Klozík a Václav Šebek maximum. Mne z jejich nabídky zaujala sportovní puška na bombičky od Alfa Proj a také nová vzduchovka z České zbrojovky. U této zbraně byli zřejmě novináři rychlejší než fabrika sama. Zbraň se objevila na výstavě, novináři se o ní zmiňují a když jsem pronikl na web CZUB, tuto zbraň jsem zde nenašel ani náhodou.
Pokud se týká Incheby, domnívám se, že je na čase začít přijímat sázky, jak dlouho nám ještě vydrží. A nebo vymyslet něco, co té výstavě vrátí její bývalý lesk a slávu.

Lovecké a sportovní zbraně 2004

Zatímco v předchozím článku se pražská výstava připomínala spíše obrazem, na následující dvojstraně se spíše psalo. A každém případě však ani zde nebylo možno přehlédnout černé mraky, které se nad Inchebou nakupily.

V Uherském Brodu budou opět bakaláři

Vzdělávání odborníků je nepochybně jedním ze základních předpokladů pro rozvoj našeho oboru. Krok správným směrem učinilo známé vzdělávací středisko COPt v Uherském Brodě spolu s Vysokou školou báňskou a Vojenskou akademií v Brně. Jedna strana, autor Ivan Chludil.

2 500 000

Přemysl Liška si povídal s Rudolfem Fulínem z Asociace výrobců a prodejců zbraní a střeliva. Mluvilo se o vývoji domácího trhu se zbraněmi i o zbraních nelegálních. Jedna stránka.

Guardian ráže 32 NAA

Pavel Klozík s Přemyslem Liškou nejprve připomínají historii americké firmy North American Arms, která jest opravdu spletitá a nyní se zabývají jejím zřejmě nejnovějším produktem. Amíci vyvinuli nový náboj a k němu novou pistoli. Dvě strany.

Taurus M 96

S relativně starým brazilským revolverem se v Benešově setkal Ivan Chludil. A tak si ho prohlédl i vyzkoušel. Ukázalo se, že je to malorážkový revolver, postavený na rámu osmatřicítky, ale na střelnici s ním byl velice spokojen. Dvě strany.

Minimax

Jakási maďarská firma před nemnoha lety spáchala opakovací pistolku. Zřejmě jich mnoho neprodala a nikdo o nich nevěděl. Dnes již to jsou zřejmě kuriozitky.
Prospekt v mizerné angličtině se dostal k autorovi, používajícímu zkratku -kl-, který o zbrani na jeho základě napsal článeček. Možná to bude jedinás topa, kterou po sobě tato maďarská věc zanechala.

Zbraně a střelivo v Teplicích

S majitelem teplické prodejny zbraní a střeliva hovořil Jiří Fencl. Jak vyplynulo z rozhovoru, obchody se až tak nehýbají, ačkoli nabídka je solidní.

Nastřelovací přístroj Hilti GX 100

Zajímavý nastřelovací přístroj, který nespaluje střelný prach, ale plyn, představuje na dvou stranách Jiří Fencl.

SHR 970

Novou švýcarskou kulovnici představuje na necelých dvou stranách Jiří Fencl. Nerad bych se autora nějak moc dotknul, ale domnívám se, že zbraň v ruce neměl, alespoň v článku to neuvádí. V tom případě mi připadá dosti nevhodný hned úvodní odstavec článku "Švýcarské podnikání dává v podobě opakovací kulovnice SHR myslivcům a lovcům ideální loveckou opakovačku, splňující bez přemrštěných cenových nároků vysoké požadavky uživatelů." . Viděl bych to na citát z prospektu výrobce. Ale možná je to jinak.

4 mm M 20

Slaboučký náboj, který vypadá jako flobertový, ale flobertovým není, představuje na půlce stránky Václav Malimánek.

Uberti SAA 4 mm M 20

O stránku vedle představuje Ivan Chludil revolver Uberti v této malinkaté ráži. Ano, až k takovým rážím sestoupily klony Coltu SAA, aby se vešly do německých zákonů.

Současnost pušek AR15 a M16

Ve druhé části svého článku o všemožných variacích na AR15 se Jaroslav Pekařík s nadšením věnuje zbraním, které na bázi této klasiky dodává firma Wilson Combat a kanadský Dlask. Protože si z těchto zbraní mohl také zastřílet, autor je spokojen. Čtyři strany.

Známkoprávní spory

Krade se všechno. I nápady, návody... I ve světě zbraní. Se dvěma takovýmito případy, kdy se do sebe pustili výrobci zbraní, nás na jedné stránce seznamuje autor pod značkou -LA-. Mimo jiné jde o zbraně na bázi AR15/M16, které vyrábí Heckler Koch, ale také o Kalašnikovy, které vyrábí nevím kdo, ale dodává vláda Spojených států.

Útočná puška AK 5

Švédskou útočnou pušku původem z Belgie představuje na jedné stránce Petr Müller.

Ochrana hranic ve velkém

Amerika se opevňuje proti vnějšímu i vnitřnímu nepříteli. Tři strany.

Odstřelovačky

Autorem větší části článků v tomto Sešitě je Jiří Fencl. V první části se věnuje filozofii odstřelovačky. Mimo jiné tomu, k čemu se tyto zbraně používají v armádě, u policie... Řeší také otázku, zda opakovačku nebo samonabíjecí. Řekl bych, že zvláště u policejního využití dává přednost samonabíjecím zbraním.
Další rozsáhlá pasáž je věnována německé druhoválečné samonabíjecí pušce G43/K43.
Další tématický celek je věnován pušce Sako TRG a autorem je Jaroslav Pekařík. Nejdříve zbraň podrobně popsal a poté se věnoval výsledkům zkušební střelby a svým zážitkům.
Další článek je opět z pera Jiřího Fencla a je věnován odstřelovačkám Keppeler. Následuje maličký článeček o ruské antimateriálové pušce KSVK, o polské zbrani stejné kategorie WKW a další ruské zbrani OSV 96. V závěru autor pod značkou -pm- představuje jihoafrickou antimateriálovou pušku NTW-20 v ráži 20 x 83,5 mm.

Jenom proti zvířeti?

Německý zbrojní zákon je nepochybně obsáhlý a důkladný. Právě proto v něm lze najít řadu pitomostí a děr. O jedné takové pitomosti, týkající se sebeobranných sprejů, píše na jedné stránce na základě německých podkladů z DWJ autor pod značkou -kuč-.

Slavná bojiště našich dějin

Celoroční bitevní seriál končí posledním dílem. Dospěli jsme s husity na Chodsko.
Současně se oznamuje další soutěž.

Pažba na míru

V rubrice ohlasů, názorů a informací prezentuje vděčný a nadšený zákazník pažbu od pana Zmoraye.

Vzduchovka z trosky

Dlouholetý čtenář SR pan Tuček ukazuje vlastní úpravu staré vzduchovky Slavia.

Miniatury

Jan Tolar se rozhodl dát dohromady sbírku miniaturek ručních palnbých zbraní, které sem dovezli ze Španělska. A povedlo se mu to. Jelikož je nejen zarputilý při shánění miniatur, ale také šikovný, udělal si doma malou výstavu. Mimochodem, tento student pardubické univerzity, pocházející od Plzně, se zbraním věnuje dost pilně, takže o něm snad ještě uslyšíme.

Poradna

V Poradně píši o jednom transformovaném perkusním štucu Lorenz, o revolveru firmy Arendt a o jednom modáku, na němž jsem si vylámal zuby, takže kdyby někdo věděl.

Nové knihy

Připomíná se nová knížka prof.Popelínského, předpis pro odstřelovačku vz.54, kniha fotografií o I. světové válce a další knížka na téma 11.září 2001. Jedna strana.

Předovky ráže 17

Ivan Chludil nás na dvou stranách seznamuje se zajímavou skupinou replik, které se vyrábějí podle zbraní,m určených v minulosti pro pokojovou střelbu. Zajímavá věc. Jestli si dobře vzpomínám, máme v muzeu nejméně jeden originál.

C.M.Spencer-průkopník opakovaček

V rubrice Psali jsme před 30 lety se objevil článek Miroslava Michálka o známých amerických opakovačkách, které zazářily a zmizely. Ale ne tak docela. My máme v muzeu dvě, další mají soukromníci a taky se dělají repliky, jejichž fotografie od Ivana Chludila doprovázejí Michálkův původní text. Dvě strany.

Mauser K98k

Třetím dílem pokračuje rozsáhlý článek Jindřicha Plevy. Toto pokračování se věnuje podrobnostem o výrobě 98k v letech 1938-1942. Výrobci, značení, číslování, změny technologie... Pěkné čtení na dvě strany a pokračování příště.

Neznámý sovětský tank

S těžkým tankem T 100 nás na dvou stranách seznamuje Karel Šimek.

Muzeum Sinsheim

Se známým muzeem vojenské techniky a automobilů nás hlavně pomocí obrázků seznamuje Přemysl Liška. Dvě strany.

Spirit of Victorinox

Švýcarský nářaďový nůž od firmy Victorinox představuje na jedné straně Stano R.Kříž.

Airsoft na scestí

Ťamani na tržnicích prodávají kdeco, mimo jiné také airsoftové pistolky. Že tak činí v rozporu se zákonem, jim ani trošku nevadí. Stát je nekontroluje. Když se pak stane úraz, novináři útočí na legální dovozce. Necelé dvě strany an obranu legálního airsoftu a proti nekalé asijské konkurenci od Jana Šulce.

Obsah ročníku 2004

Jako každý rok, také letos najdeme v posledním čísle přehled obsahu tohoto ročníku.

Zábavné terče

Jednostránková ukázka zábavných terčů z produkce jedné německé firmy.


A na poslední straně péefka s airsoftovým Škorpionem od Pavla Klozíka.

Tak a to je poslední letošní Střelecká revue tak, jak ji vidím já. Pokud ji vidíte jinak, napište to.
A příští rok jedeme dál.


Střelecká revue
Střelecká revue


Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=808